Erasmáci v Lípě #24: Z azylového domu do Říma

Verze pro tisk |

Co se dělo ve světě erasmáckých dobrovolníků Farní charity Česká Lípa v posledních sedmi dnech? Natálie z Ukrajiny tráví letní dny ve službách charitních projektů stejně jako na výletech.

Ačkoliv počasí zatím žádná sláva, přesto se většina dětí raduje na táborech či dovolených. Ne však děti z Azylového domu Jonáš. Se svými maminkami zde pobývají a sbírají síly za podpory pracovnic k dalším krokům ve svém životě. Azylový dům Jonáš totiž poskytuje útočiště a odbornou pomoc maminkám s jejich dětmi, které se dostaly do složité životní situace.

A tak naši Erasmáci, dobrovolníci každým coulem, hledají možnosti, jak na tvářích malých dětí vykouzlit na chvíli úsměv. A že se jim to daří!

Minulý a tento týden, měla a má službu v Jonáši Erasmačka Nataša.

"Dnes jsem měla v Jonáši výtvarnou výchovu. Zkoušely jsme s dětmi malovat strom s barevnými listy. Když jsem viděla, s jakým nadšením děti malují a vybarvují stromy, byla jsem velmi ráda." 

Naši dobrovolníci však docházejí o prázdninách také za staršími dětmi do nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Klub Koule.

„V Kouli jsem hrála tento týden s romskými dětmi stolní fotbal a dokonce jsem dvakrát vyhrála. Což bylo pro mě velmi nečekané, protože tuto hru vůbec neumím."(smích)

A co Nataše dobrovolnictví ve prospěch těchto dětí přináší?

„Pokaždé si všimnu, jak práce s dětmi může člověku zlepšit náladu a vyvolat spoustu pozitivních emocí. Děti opravdu velmi oceňují, když se jim věnujeme. Vidím to v jejich očích a úsměvech, a to naopak činí šťastnou mě samotnou,“ říká Nataša.

Jak Nataša strávila dny volna mezi aktivitami?

„S Patri a Sally jsme se vydaly do Říma a musím říci, že to pro mě byl nezapomenutelný zážitek. Na první dojem se Řím zdál celkem špinavým městem s velkým množstvím imigrantů. Ale když dojem zmizel, začala jsem vidět skutečný Řím s jeho starověkou architekturou a historií. A noční Řím byl úchvatný. Lidé zde byli otevření a velmi komunikativní. Colosseum, Pantheon, Piazza Navona a Trastevere lákají člověka k návratu. Ale tiramisu z Pompejí a zmrzlina z Giolitti budou jednoznačně hlavními důvody, kvůli kterým se do Říma jednou vrátím.“

 

Tedy přeci jen léto jak má být!

Více o životě v našem městě na volunteering.cz nebo na facebooku EVS Without the Borders. Informace o Farní charitě Česká Lípa naleznete zde.
 
Nahoru