10. výročí od povodní

Erasmáci v Lípě #8: Maturitní ples gymnázia očima cizince

Verze pro tisk |

Je tu další týden a s ním zprávy ze světa Evropské dobrovolné služby v České Lípě. Tentokrát se hlásí ukrajinská dobrovolnice Natálie.

Texty píší dobrovolníci v angličtině, tedy nikoli ve svém rodném jazyce. Tyto texty jsou poté dále překládány dobrovolnicí Farní charity Česká Lípa do češtiny.

Dnes bych se s Vámi ráda podělila o svůj dojem z maturitního plesu 4. A Gymnázia Česká Lípa, který jsem spolu s Patri a Mášou a jednou z našich mentorek Karin navštívila na konci února. Pozvala nás naše další mentorka, maturantka Martina a my jsme byly z tohoto pozvání naprosto nadšené!

Vysoká společenská úroveň plesu

Hned v prvních minutách mne ve srovnání s našimi maturitními plesy překvapila vysoká společenská úrověň celé události, to, v jakém úžasném stylu se vše odehrálo. Pánové měli perfektně padnoucí obleky a maturantky nádherné šaty.

Tematické plesy na Ukrajině nemáme

Další velké překvapení bylo, že ples má vždy nějaké téma, které studenti v úvodu rozehrají. Tento ples měl téma velmi pěkné a hravé – Farmáři. Během večera mne překvapilo ještě několik dalších momentů. Když rodiče a přátelé začali na studenty jdoucí si pro šerpu házet hrsti mincí. Na Ukrajině si totiž tuto tradici schováváme pouze a jedině na svatby. Také mě překvapilo, že si studenti během oficiálního přípitku připíjeli sklenicí piva místo obvyklého sektu. I když jsem se tedy později dozvěděla, že tento přípitek byl výjimkou. Většina tříd stále připíjí sektem. I tak je pěkné a pro nás netradiční, že někteří ze studentů porušují tuto tradici. Další velké překvapení bylo, že si ples studenti režírovali sami, a to včetně zajištění finanční stránky. Výsledek byl adekvátně ohromující a studenti měli ples perfektně zorganizovaný. 

"Neuvěřitelná atmosféra, která nejen nás provázela během celého večera, a my na ni budeme ještě dlouho vzpomínat." 

Dvouminutový sestřih z farmářského maturitního plesu, který potvrzuje Natáliina slova.

Více o našem životě ve Vašem městě na volunteering.cz nebo na facebooku EVS Without the Borders.

Nahoru