Erasmáci v Lípě #1: Česká Lípa je malé město, ale je tu vše

Verze pro tisk |

Zdravím všechny! Jmenuji se Nataša a jsem z Ukrajiny, z města Donetsk. Na Ukrajině jsem vystudovala vysokou školu a krátce si vyzkoušela povolání ekonomky. Netrvalo to však dlouho a došlo mi, že každodenní stereotyp práce-domov-práce a krátká dovolená jednou do roka není úplně pro mne. Tak jsem se začala poohlížet po nějakém dobrodružství a našla jsem EVS projekt v České Republice, ve Vašem městě.

První věc, která mě upoutala, byla zmínka o životní úrovni. Na to, že je Česká Lípa relativně malé město, je tady všechno, co člověk k pohodlnému životu potřebuje. Sportovní hala s bazénem, kino, divadlo, základní umělecká škola, skvělé restaurace, kluby, několik supermarketů a spousta dalších vymožeností. V Donetsku, kde jsem vyrůstala a kde žije zhruba 100 000 obyvatel, toho není ani polovina.

S tím asi také souvisí to veliké množství aut, které mě po příjezdu překvapilo. Vybavila se mi poznámka jednoho z lektorů na popříjezdovém školení do ČR, který říkal: “Když prší, Češi vytáhnou auto, ne deštníky.” Řekla bych, že to tak opravdu je!

Lidé jsou zde moc příjemní. Chovají se k nám velmi pozorně a přátelsky. Všichni nás neustále zvou na nějaké společenské akce, hudební koncerty, sportovní události a my jsme za to moc vděční…

A co ve Vašem městě děláme?
Naše práce zde spočívá především v tom, že jako EVS (European Voluntary Service) dobrovolníci pracujeme s dětmi na základních I středních školách, v Azylovém domě Jonáš a v Nízkoprahovém zařízení Koule (službách organizace Farní charita Česká Lípa). Máme možnost si vyzkoušet výuku různých předmětů v anglickém jazyce, nejčastěji se účastníme výuky anglického jazyka, ale také třeba matematiky, výtvarné výchovy, tělesné výchovy. Připravujme interaktivní workshopy na různá témata, před Vánoci třeba zaměřené na kulturní rozdíly a způsob slavení těchto svátků. Pro mladší děti vymýšlíme zábavné hry a občas se u toho naučíme i pár slov česky.

Práce s dětmi je pro nás velmi naplňující. Děti jsou nadšené z toho, jak se jim věnujeme, nás to baví a snažíme se je obohatit co nejvíce. 

alt
Nahoru