Erasmáci v Lípě #2: Dobrovolníci a jejich sportovní zážitky

Verze pro tisk |

V minulém týdnu se čtenářům i-novin představila mezinárodní dobrovolnice Nataša. Dnes jsou na řadě José a Sally. O šesti zahraničních dobrovolnících a jejich ročním pobytu v České Lípě se více dočtete zde.

Texty píší dobrovolníci v angličtině, tedy nikoli ve svém rodném jazyce. Tyto texty jsou poté dále překládány dobrovolnicí Farní charity Česká Lípa do češtiny.

 

 

 

Ahoj všichni, jmenuji se José a jsem ze Španělska. Tento týden bych chtěl napsat postřehy o sportu v Česku a ve Španělsku.

Nejoblíbenějším sportem ve Španělsku je fotbal a většina z nás fandí některému fotbalovému týmu nebo je dokonce aktivním hráčem fotbalu. Strašně mě potěšilo, že dva nejslavnějšími týmy F. C. Barcelona a Real Madrid mají spoustu fanoušků i v Česku a v České Lípě.

Dalšími populárními sporty jsou ve Španělsku tenis a basketbal. Španělsko je dokonce evropským šampionem v basketbalu. Celé Španělsko slavilo, když jsme minulé léto vyhráli proti Francii přímo v Paříži. Bylo to pro nás velmi sladké vítězství.

Co se týče šampionátů a profesionálních sportů, obě země se účastní téměř všech evropských a mezinárodních sportovních soutěží.

V Česku jsou samozřejmě, na rozdíl od Španělska, oblíbené zimní sporty, jako lední hokej nebo snowboarding. Potom se tady hodně hraje florbal, tedy sport, o kterém nic moc nevím, ale přijde mi velmi zajímavý a rád bych se ho naučil.

Co mě docela překvapilo, že téměř každé dítě v České republice zvládne skoro všechny sporty – od kriketu po baseball. Navíc je často hraje v hodinách tělesné výchovy na škole. To mi přijde skvělé. Nebo alespoň každé dítě jezdí na kole nebo se věnuje pěší turistice.

 

Ahoj, jmenuji se Salome a jsem z Gruzie. Co jsem v České Lípě díky sportu stihla prožít?

Byl to trochu netradiční den pro zahraniční dobrovolnici, pro mne ale jeden z nejúžasnějších zážitků během mého dosavadního pobytu tady v Česku. 9. ledna jsem se stala členem jednoho velkého týmu. Měla jsem možnost se zúčastnit basketbalového maratonu v malé obci poblíž České Lípy a podílet se na několikaleté místní tradici (pozn. red. Tříkrálový maraton v Zákupech).

Maratonu se každoročně účastní mnoho lidí z okolních měst a vesnic. Bylo úžasné zažít takovou událost plnou emocí, kde nezáleží na věku, pohlaví nebo původu hráčů, prostě všichni se přátelí se všemi a u každého najdete porozumění a dobrou vůli.

V tento den, který byl plný emocí a vítězství, jsem si zahrála celkem pětkrát a hlavně navázala spoustu přátelství. Nikdy na to nezapomenu! 

alt
alt
alt
Nahoru