10. výročí od povodní

Erasmáci v Lípě #16: Erasmáci pohledem žáků základních škol

Verze pro tisk |

Co se dělo ve světě erasmáckých dobrovolníků Farní charity Česká Lípa v posledních sedmi dnech? Dostali se pod drobnohled žáků základních škol. Tentokrát jsou totiž reportéry ze světa Erasmus+ samotní žáci, k nimž docházejí zahraniční dobrovolníci do tříd.

Tematické workshopy s erasmáky pohledem Jany z 9. A

Naši školu ZŠ Jižní navštívili zahraniční dobrovolníci z Farní charity Česká Lípa. Třída 9. A tak měla možnost setkat se s lidmi z různých zemí světa a prakticky využít své znalosti anglického jazyka při komunikaci.

Zajímavé bylo složení zemí, ze kterých návštěvníci pocházeli: Rusko, Španělsko, Ukrajina a Gruzie. Ve skupinách jsme si povídali jen a jen anglicky. Dozvěděli jsme se spoustu informací o jejich životě. 

V jedné ze skupinek zazněla otázka: "Co umíte česky?" Na to i následná odpověď: "Tři piva, prosím." 

Nejvíce mne zaujala jídla jejich rodných zemí, například ruské Khinkali nebo španělská Empanada. Myslím, že je velmi zajímavé hovořit s někým anglicky například o španělštině nebo ruštině. Právě o španělštině nás zaujala informace, že je vícero druhů tohoto jazyka a pro dorozumění je nutná španělština všeobecná.
Po dvou hodinách nadešel čas se rozloučit. Toto setkání se nám velmi líbilo a rádi bychom si jej zopakovali.

Zdaleka nejen na ZŠ Jižní mají žáci možnost poznávat všech šest našich erasmáků najednou. Další z řady workshopů proběhl minulý týden opět na ZŠ Partyzánská.

Tematický workshop "Animals in Europe" pohledem paní učitelky

Již po druhé proběhl na ZŠ Partyzánská projekt ve spolupráci s Farní charitou Česká Lípa, která v rámci evropského projektu Erasmus+ nabízí zapojení dobrovolníků z různých států Evropy do výuky angličtiny na školách.

Tentokrát si mladí lidé z Ruska, Gruzie, Španělska a Ukrajiny povídali v angličtině s našimi žáky 6. a 7. ročníků na téma „Animals in Europe“. Jednalo se o vyprávění o typických zvířatech žijících v jejich domovině. Děti se dozvěděly například o zubru evropském, který žije na Ukrajině, nebo o medvědovi hnědém z Ruska.

Akci hodnotili velmi pozitivně jak sami žáci, tak i dobrovolníci. Vše probíhalo v přátelské a otevřené atmosféře, říká paní učitelka Mgr. Dáša Šinerová.

"Animals in Europe" pohledem 6. A a 6. B

„Včerejší projekt mě strašně moc bavil. Naučila jsem se pár slovíček a také jsem zjistila jaké to je být v situaci, když se máte někde v cizině dorozumět.

"Hodina s nimi mě strašně moc pobavila a naučila, lepší to snad ani být nemohlo. Všichni byli strašně moc milí."

"Každý se něco přiučil. Bylo to super, protože jsme si mohli popovídat s lidmi z jiných zemí, celkem jsme si rozuměli."

"Bylo příjemné si povídat s někým, kdo se angličtinu učí taky. Líbilo se mi, že každý měl zvíře ze své země."

"Měli jsme poznat zvíře podle jejich vyprávění. Líbilo se mi, že to byla jiná hodina angličtiny. Většinu věcí jsme jim rozuměli."

"Každý měl jiný přízvuk. Tady vidíme jak je angličtina různorodá."

"Bylo příjemné poznat lidi z jiných zemí. Byla s nimi legrace. Rozuměli jsme všem.“

Na závěr dnešního dílu troška čísel.

Celkem se tamatických workshopů pro školy v letošním roce zúčastnilo již 446 žáků základních a středních škol z České Lípy. 

Workshopy i díky naší velké radosti a radosti našich zahraničních dobrovolníků pro velký zájem pokračují. Workshopy probíhají v anglickém jazyce a i žáci nižších ročníků, jak je vidět, umějí anglicky mluvit. To je báječná zpráva na závěr.

Více o životě v našem městě na volunteering.cz nebo na facebooku EVS Without the Borders. Informace o Farní charitě Česká Lípa naleznete zde.
 
Nahoru