10. výročí od povodní

Erasmáci v Lípě #14: Od písniček k cestě do vesmíru

Verze pro tisk |

Co se dělo ve světě erasmáckých dobrovolníků Farní charity Česká Lípa v posledních sedmi dnech? Ruska Kate a Ukrajinka Nataša sdělují své zážitky nejen ze školních tříd.

“Být na Evropské dobrovolnické službě znamená hodně se o sobě naučit. Nikdy dřív by mě například nenapadlo, že mám ráda zpívání. Při školních aktivitách ale děti naopak velmi rády zpívají a zpívání vítají. Mají radost, když přineseme anglické písničky v angličtině a společně zpíváme. Na stránkách British Council je takových písní mnoho. Dokonce tam najdete i spousty hudebních videí. S dětmi máme nejraději People Work o profesích a One Small World o zemích. Děti jsou při zpívání nezastavitelné, naposledy se děti ze ZŠ Slovanka tak nadchly, že pokračovali ve zpívání i po zvonění. Má to ale jeden háček. Ty chytlavé melodie vám zůstanou v hlavě po zbytek celého dne," říká s úsměvem Nataša.

“Tento týden jsme měli na Euroškole téma Rok, kdy jsem se narodil. S kolegyní dobrovolnicí Patricií a se studenty jsme připravili prezentace. Studenti mluvili o letech 1999 a 2000. Díky tomu jsme se dozvěděli, že jste vy, Češi, v roce 1999 vstoupili do NATO nebo vyhráli světový šampionát v hokeji, v roce 2000 zemřel věhlasný sportovec Emil Zátopek a herečka Lída Baarová,” říká další dobrovolnice Kate.

Kate s žáky ve třídě.

A když jsme u těch významných dnů a let, Kate si vzpomněla, že minulý týden 12. dubna slavili v Rusku Den Kosmonautů. 

"V tento den slavíme první let člověka do vesmíru. Let Jurije Gagarina v roce 1961 na lodi Vostok 1. Tento den byl ve skutečnosti začátkem nové éry lidské svobody, revolucí. Změnil pohled na místo člověka ve světě a posunul hranice k nekonečnému vesmíru. Mám ráda tento svátek, protože se týká vesmírné vědy a výzkumu. Tento den je důležitou připomínkou neuvěřitelného úspěchu člověka. Letos slavíme 55. výročí a já jsem měla chuť se s vámi podělit. Tento den je totiž pro mě oslavou míru, kulturní spolupráce a myšlenky, že lidé mohou dosáhnout neuvěřitelných věcí," dodává Kate.

Více o životě v našem městě na volunteering.cz nebo na facebooku EVS Without the Borders. Informace o Farní charitě Česká Lípa naleznete zde.
 
Nahoru