10. výročí od povodní

Erasmáci v Lípě #10: Přeju si, aby více lidí vědělo o EVS

Verze pro tisk |

Co se dělo nejen ve světě erasmáckých dobrovolníků Farní charity Česká Lípa v posledních sedmi dnech? Proč se vlastně vydali na dobrovolnickou službu do zahraničí? Co řekli do novin například o nadcházejících Velikonocích?

„Přeju si, aby více lidí vědělo o EVS,“ říká Kate, dobrovolnice z Omsku. V nedávném rozhovoru pro místní deník byli naši zahraniční dobrovolníci dotazováni, proč se rozhodli vydat se na EVS projekt (European Voluntary Service, nebo-li Evropská dobrovolná služba).

A jak říká Kate, „jsme každý z nás z jiné země, ale přijeli jsme sem ze stejných důvodů“. A jaké důvody to jsou? A co je například pro Kate největší výzvou?

„Naše motivace být dobrovolníky, sdílet naše zkušenosti a učit se neformálnímu vzdělávání skrze EVS.“

A nejen to, jak Kate dodává, motivací k účasti v projektu je jednoznačně i možnost objevovat jinou zemi, její kulturu, učit se novému jazyku a setkávat se s novými lidmi.

Největší výzvou je pro Kate „jednoznačně český jazyk a počasí!“

Na oboje si stále zvyká. I přes obtížnosti českého jazyka a nepředvídatelnost českého počasí je však pro Kate krásné žít na takto odlišném místě.

„Každý by si měl vyzkoušet žít alespoň chvíli v zahraničí, aby rozuměl tomu, jaké to je,“ říká.

A k tomu dodává: „Učím se v tomto projektu spoustu nového a opravdu moc se těším na to, co ještě přijde.“

Zajímavý postřech, který Kate zveřejnila v rozhovoru pro noviny, je i dosavadní zjištění o českých tradicích.

Tak kupříkladu aktuálně, že o Velikonocích v Čechách mohou muži a chlapci legálně vyšlehat dívky a ženy.

A nejen to! Ony jim za to ještě poděkují a odmění je vajíčky či jinými pochutinami. Neuvěřitelné nejen pro Kate z Ruska, ale i pro velkou část světa.

A tak po překvapivém zjištění, že o Vánocích mnozí Češi pronajmou živému kaprovi vlastní vanu, aby ho pak na Štědrý den zabili a snědli, přišla znalost další, pro zbytek světa netradiční české tradice.

Umíte si představit, co vše byste zjistili vy o jiných národech, kdybyste vyrazili dobrovolničit do zahraničí? A víte, že tuto možnost máte?

Více o životě v našem městě na volunteering.cz nebo na facebooku EVS Without the Borders. Informace o Farní charitě Česká Lípa naleznete zde.

Nahoru