10. výročí od povodní

Erasmáci v Lípě #11: Velikonoce nás teprve čekají

Verze pro tisk |

Co se dělo nejen ve světě erasmáckých dobrovolníků Farní charity Česká Lípa v posledních sedmi dnech? Většina Evropy, římsko-katolická rozhodně, slavila tento víkend Velikonoce. Ovšem jak tomu je i v jiných částech Evropy, ne příliš daleko od naší republiky? Tentokrát vypráví Nataša z Ukrajiny.

„Je to poprvé, co budu slavit Velikonoce mimo svůj domov," říká Nataša, kterou oslavy Velikonoc teprve čekají. Nataša totiž pochází ze země, která i Vánoce slaví v jiném termínu, než v jakém jsme zvyklí.

„Ortodoxní Velikonoce letos připadnou na 1. května, a to proto, že pravoslavné církve se řídí Juliánským kalendářem, nikoli Gregoriánským. V tento den bychom tak měli jít do kostela a nechat si při rozbřesku posvětit velikonoční pokrmy. Sladký velikonoční chleba Pascha a sytě barevná malovaná vajíčka.“ Tedy pokrmy, které jsou velmi podobné těm našim. Ty se pak jedí společně s rodinou a se známými. Malovaným vejcím se říká pysanky, vypadají jako naše kraslice a "ochraňují náš domov před zlými sílami a neštěstím“.

Co však na Ukrajině nemají, je naše tradiční pomlázka a s ní spojená tradice vyšlehání dívek a žen. Tolik oblíbená tradice mezi chlapci a pány všeho věku. Tradice, která je tolik nepochopitelná pro valný zbytek světa. 

Více o životě v našem městě na volunteering.cz nebo na facebooku EVS Without the Borders. Informace o Farní charitě Česká Lípa naleznete zde.

Nahoru