10. výročí od povodní

Erasmáci #22: Loučení s Partyzánkou a let vzhůru

Verze pro tisk |

Co se dělo ve světě erasmáckých dobrovolníků Farní charity Česká Lípa v posledních dnech před letními prázdninami? Tentokrát se podíváme na pohled ukrajinky Nataši a rusky Kate.

Minulou středu se vesele sportovalo na ZŠ Partyzánská. I tak se totiž lze loučit po půl roce aktivit s našimi dobrovolníky (kteří však ještě zdaleka z našeho města nemizí).

Loučení z Partyzánkou

Jaké to tedy bylo, Natašo?

“Byla to pro mě naprosto jedinečná zkušenost. Zkusila jsem hrát florbal pouze jednou, a to s Josém v jeho sportovní laboratoři. Hrozně jsem se bála, že zlomím hokejku! Protože při jedné předchozí hře ji jedna dívka zlomila.”

Zápas mezi žáky a zahraničmími dobrovolníky

Co pravidla a technické náležitosti, znala jsi je dopředu?

“Nevěděla jsem například, že existují dvě verze hokejek, pro praváky a pro leváky. Co jsem ale zjistila bylo, že tato hra je velmi podobná hokeji. Hru jsem si opravdu užila, ale musím uznat, že bych nikdy nedokázala hrát tak dobře jako Češi." (smích)

Tedy florbal a pak konec?

“Né tak úplně. Ještě se s námi rozloučilo i vedení školy. Obdarovali nás moc hezkými školními tričky a opravdu dojemně pronesli slova poděkování. Jsem moc ráda, že jsem mohla na tuto školu docházet.”

A věříme, že nejen Nataša, ale i zbytek šestice.

Loučení vedení školy s dobrovolníky

A jak prožívala a co zažívala Kate v Art Laboratory v Libertinu s naší kolegyní Janou?

“Naučila jsem spoustu nových kreativních technik pro děti a bylo moc hezké vidět, jak male děti tvoří. Myslím si, že je opravdu velkým uměním podporovat kreativitu a ukazovat krásy výtvarného umění. Jednoznačně věřím, že toto je mnohem důležitější, než-li učit děti techniky kreslení. Někdy jsme malovali velmi abstraktní obrazy napříč velkým papírem a nejdůležitější bylo, si tento proces tvoření užít.

Dalším důležitým prvkem Art Laboratory bylo povzbuzovat děti v experimentování s materiály, jejich vlastními nápady a technikami. Vše, co se v této Art Laboratory dělo, mě hodně inspirovalo a nyní cítím, že mám více důvěry v mé vlastní kreslící dovednosti. A co vím jednoznačně je, že se chci dál učit víc o umění a výtvarných technikách," říká k výtvarným aktivitám Kate z Ruska.

Nejen loučení, ale i pohledy z výšky – i to byl minulý týden v životě EVSek.

Výlet vyhlídkovým letadlem

“EVS ti může plnit tvé sny, říká Nataša. 

“Minulý týden jsem poprvé letěla malým letadlem. Z výšky jsem viděla krásnou krajinu okolo České Lípy, hrad Bezděz, Máchovo jezero a staré letiště. Vidět Bezděz z ptačí perspektivy bylo opravdu nezapomenutelným zážitkem.”

Jak se stalo, že naše šestice dobrovolníků společně s mentory Karin a Radkem a koordinátorkou Luckou viděli vše z výšky?

“Celý nápad vzešel z hlavy českého dobrovolníka Pavla, který se dlouhodobě v EVS projektu angažuje na různých pozicích. Měl chuť naše EVSky ocenit, protože sám jakožto dobrovolník si uvědomuje, jak náročné je být dobrovolníkem, potažmo v cizí zemi. A tak se rozhodl darovat celkem 1,5 hodiny letového času," dodává k celé akci Lucka.

Tak tedy vypadal další týden našich erasmáků a lidí okolo nich.

A příští týden očekávejte jednoznačně zprávy z Českolipské neckyády. Těšte se již nyní na zážitky naší romantické dvojice Josého a Máši. Hádejte, v jakém duchu bude jejich plavidlo? (smích)

Více o životě v našem městě na volunteering.cz nebo na facebooku EVS Without the Borders. Informace o Farní charitě Česká Lípa naleznete zde.
 
Nahoru