Autor - Jiří Gottlieber

Den#4 ČDP: Páteční večer přinesl uvolnění

20.10.2018 14:52 | Divadlo

Páteční den přinesl opět nádherný programový nápor, tak jak tomu bylo prvního dne.

Den#2 ČDP: Divadlo Continuo ťalo do živého

18.10.2018 08:11 | Divadlo

Oproti prvnímu festivalovému dni byl druhý den ve znamení jediné inscenace. Ovšem jaké! Na sever Čech dorazil prvně legendární soubor z jihočeských Malovic Divadlo Continuo. Jeho suverenita pak ťala do diváků od prvních okamžiků.

Aneta Christovová: Na Českolipsku se mejdany zasekly v roce 2011

17.9.2018 19:03 | Hudba

Aneta je českolipská rodačka zabydlená v Praze a má touhu a chuť rozdmýchat stojatou vodu českolipských party. Svou energii i profesní zkušenosti nabídla nejznámějšímu klubovému prostoru v České Lípě FTC Luxor a v září přichází s první akcí z plánované série TRASH. Kde se nápad vzal, proč k němu došlo a proč zrovna ve městě, ve kterém již nežije?

Petr Nárovec: Po letošních pašijích si dáme pauzu

23.3.2018 08:08 | Divadlo

Tradiční představení o posledních dnech Ježíše Krista v lidské schránce se opět odehraje na Velký pátek a opět půjde o jedno z nejkolosálnějších uvedení her v naší republice díky 40 zkušeným i začínajícím hercům a šermířům v dobových kostýmech, vše za doprovodu živého orchestru ZUŠ Česká Lípa. Od svého začátku v roce 2004 stojí za inscenací členové divadelního souboru Osli, resp. Petr Brambor Nárovec se svou ženou Ivankou.


Jiří Charvát: Český stand-up nemá nic na srdci

22.3.2018 06:03 | Divadlo

Jiří Charvát není spisovatel, komik, copywriter, performer, kreslíř ani scenárista. Je vědomí. Říká lidem, co nechtějí slyšet. A oni se smějí. Tak je psáno na jeho webu iwrite.cz.
Dvakrát vyhrál Mistrovství ČR ve slam poetry, napsal knihy Eskejp: Na útěku z kanceláře a Qejci: Existenciální sperma komiks. Na konci měsíce přijede po druhé do České Lípy se svou Stand-up Factory vol. 2.

Michal Panáček: Mohaupt jako vzor občanské angažovanosti

14.3.2018 06:54 | Lípa Musica

Kruh přátel hudby Lípy Musicy připomene další osobnost českolipské minulosti
Březnový koncert Kruhu přátel hudby uvede věhlasný smyčcový soubor Zemlinského kvarteto. Jeho program bude složený z děl hudebních velikánů Wolfganga Amadea Mozarta a Antonína Dvořáka. Druhý jmenovaný byl pedagogem českolipského skladatele Franze Mohaupta, o němž bude mít před koncertem popularizačně naučnou přednášku historik, člen Vlastivědného spolku Českolipska, Michal Panáček. Ten nám poskytl krátký rozhovor o tom, kým byl Franz Mohaupt, čím byl pro Českou Lípu přínosem a proč má v městském parku vlastní kašnu. Vezměte krátký rozhovor o této osobnosti jako pozvánku na březnový večer.

Václav Klapka: Všední život je dramatický i hodně komický

19.2.2018 20:47 | Divadlo

Premiéra inscenace Tanga pro Ježíška českolipského souboru DK Jirásek

Nová inscenace Divadelního klubu Jirásek je výjimečně tvořena pouze dvěma herci. Václav Klapka napsal hru na motivy inscenace Josef a Marie (1979) současného rakouského dramatika Petera Turriniho, která pojednává o setkání dvou starších lidí, kteří si k penzi přivydělávají v obchodním domě. Ona jako uklízečka, on jako pracovník ostrahy. Jejich směšné i dojímavé životní osudy se protnou na Štědrý večer, který nemají s kým trávit. Inscenaci převedenou do československých reálií uvedlo před dvaceti leti Národní divadlo. Václav Klapka do jejího přepisu sáhl, dle své tradice, mnohem radikálněji včetně změny názvu.

“Plurál latinskoamerického tance je “tanga”. Jestliže v tom divák–obšourník chce vidět spodní prádlo, tím lépe, je to komedie,” řekl Václav během našeho rozhovoru.

Petra Mayová: Tančírna v Nebi přinese latinu s živou kapelou

14.2.2018 13:00 | Ostatní kultura

Po sérii úspěšných letních Tančíren v parku přicházejí nadšenci a organizátoři ze spolku Progres z. s. s nápadem oživit tancem další prostor, a to nejstarší českolipskou restauraci Nebe. Sál s pódiem, které se nacházejí v zadní části restaurace, nabízí skvělé prostředí jak pro tanec a živé hraní, tak pro pobavení se známými i neznámými obyvateli města u dobrého drinku. Iniciátorka celého konceptu českolipské tančírny Petra Mayová nám představila, o co v polovině února půjde.

Masopustní veselí s úsměvem hlásí: Vstup povolen pouze v maskách

6.2.2018 08:29 | Ostatní kultura

Masopust je třídenní svátek, jakož i slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou. Zatímco jeho počátek, který nastává po svátku Tří králů, má pevné datum, tak jeho konec na Popeleční středu je závislý na datu Velikonoc a končí tak v rozmezí od poloviny února do počátku března. Masopust je svátek, který se drží spíše na venkově a v současné chvíli je uměle obnovován i ve městech, povětšinou jako obchůzka s prezentací masek s lidovou zábavou. Tak je tomu i v České Lípě, kde jej již popáté v řadě pořádá Farní charita Česká Lípa za podpory města Česká Lípa a dalších neziskových organizací (DK Jirásek, Progres ad.). Ve stručnosti jsme se zeptali na organizaci Jiřího Gottliebera, který má akci na starosti.

Výroční adventní koncert ZUŠ Česká Lípa se vzácným hostem

18.12.2017 11:42 | Hudba

21. prosince 2017 od 18:00 již podesáté rozezní baziliku Všech svatých tradiční Vánoční koncert ZUŠ Česká Lípa Sláva budiž pro hendikepované děti. Letošní rok s hostem opery Národního divadla.