Autor - Jiří Gottlieber

Pozvánka k zápisu do 1. tříd na ZŠ Dr. M. Tyrše

14.3.2019 05:00 | Česká Lípa
ZŠ Dr. Miroslava Tyrše zve budoucí prvňáčky i jejich rodiče k zápisu do prvních tříd, který se koná 5. dubna 2019 od 14.00 do 18.00 hodin 
K zápisu se mohou dostavit   také děti,  které mají trvalé bydliště mimo obvod stanovený  MÚ Česká Lípa. (Kapacita školy umožňuje přijímat děti mimo obvod trvalého bydliště.)
Jaká jsme škola  a co nabízíme ? 
Jsme škola s rozšířenou výukou cizích  jazyků.
Našim žákům nabízíme:
systematickou výuku cizích jazyků s angličtinou od první třídy
 ve čtvrté a páté třídě zařazujeme rozšířenou výuku anglického jazyka na čtyři hodiny týdně
od šestého ročníku výuku druhého cizího jazyka, na výběr je jazyk německý nebo ruský
příjemné pracovní klima, tvořivý a vstřícný přístup pedagogů, individuální rozvoj nadání a talentu , otevřenou školu rodičům
Co ještě můžeme nabídnout?
obsáhlou nabídku mimoškolních aktivit vedených našimi pedagogy, 
příjemné prostředí školní družiny pro žáky prvního stupně v samostatných učebnách ŠD s dostatečným počtem míst ,  pro  starší žáky pobyt ve školním klubu. 
v odpoledních hodinách mají děti možnost sportovního vyžití a zapojit se do projektu “Sportuj ve škole“, chlapci od čtvrtých tříd se mohou stát členy Volejbalové akademie.  
jarní a zimní ozdravné pobyty pro žáky prvního stupně, ozdravné pobyty u moře
 na druhém stupni pak lyžařské kurzy v Čechách i v zahraničí, pobytové a poznávací zájezdy do zahraničí  (např. Velká Británie, Švédsko a SRN)
projekty, tematické exkurze, koncerty, sportovní soutěže, kulturní programy, akademie
výuku  bruslení a plavání od 1. do 5.ročníku
prevenci proti sociálně patologickým jevům
nové metody při výuce přírodních věd
práci se žáky nadanými a žáky vyžadujícími speciální vzdělávací potřeby
 
Přesvědčte se sami o správnosti výběru školy pro vaše děti a využijte dnů otevřených dveří, které proběhnou v úterý 19. a ve středu 20. března 2019, a to vždy od 9.00 do 16.00hodin.  V tyto dny v dopoledních hodinách  můžete  zhlédnout výuku v prvních třídách a přímo se do výuky zapojit a během celého dne  máte možnost si školu  prohlédnout. 
V úterý 19.března  od 16 hodin nabízíme rodičům informační schůzku.
Na zápis je možné se přihlásit také elektronicky, a to od prostřednictvím  webových stránek školy od 11.2.2019
Veškeré další informace o naší škole naleznete na www.zstyrsceskalipa.cz, získáte na tel. čísle  606 116 119 nebo 602 572 680.  Lze si sjednat individuální schůzku nebo prohlídku školy.
Na budoucí prvňáčky i jejich rodiče se těší všichni zaměstnanci naší ZŠ. 
ZŠ Dr. Miroslava Tyrše zve budoucí prvňáčky i jejich rodiče k zápisu do prvních tříd, který se koná 5. 4. 2019 od 14:00 do 18:00.

V.Zborníková: Festival Františkových her vznikl spontánně

25.2.2019 22:36 | Divadlo

Původně to byla jen touha vidět nejnovější inscenace dramatika, režiséra a principála českolipského DK Jirásek Františka Zborníka. Nakonec je z toho březnový minifestival, na kterém se českolipskému divákovi představí dvě hry, na nichž se František Zborník podílel jako autor scénáře resp. režisér. Drama Skřivani už jen v Shakespearovi i komedie O 14 dní dříve aneb Svoboda nadvakrát měly premiéru zkraje podzimu. Té druhé se autor již nedožil. Kde se přesně vzal nápad na minipřehlídku, či na co konkrétně se můžeme těšit, jsme se zeptali členky DK Jirásek, manželky Vladimíry Zborníkové.

T. Matonoha: Jsme ztřeštěná a originální kapela, tak jako Kluzó

4.2.2019 22:23 | Hudba

Brněnský rodák, herec, komik a muzikant Tomáš Matonoha se před pěti lety rozhodl oslovit svého dlouholetého kamaráda, pianistu a českolipského rodáka Zdeňka Krále, aby s ním založil kapelu. Přibrali dívčinu se sametovým hlasem Vendulu Příhodovou známou z televizních obrazovek a muzikálových pódií a namíchali šanson, jazz, pop, folk či rock, který zabalili do komorního hudebně kabaretního hávu a přijíždějí k nám.

P. Fajt: Kamila je kombinací anarchie, talentu a profesionality

17.12.2018 08:06 | Film

Brněnský hudebník, neortodoxní bubeník, hudební aranžér, skladatel či producent je známý na hudební scéně od 90. let. Zakladatel skupin Dunaj či Bittová & Fajt, autor mnohé divadelní hudby nebo pořadatel projektu Slet bubeníků vystoupí v České Lípě s izraelským živlem, zpěvačkou a pianistkou Kama Kamilou.

Atila Vörös: Tohle je má nejdůležitější kniha

13.12.2018 08:02 | Literatura

Leží přede mnou nádherná vínová kniha s laminovaným potahem, kovovými rohy a realisticky vykreslenou zvířenou. Když ji otevřu, zařve na mě rozzuřená hlava lva s hubou od krve. „Já vím, kniha není pro nejmenší, ale na druhou stranu myslim, že to pro ně Ezop ani nezamýšlel,“ říká k objemné knize, která obsahuje na 300 celostránkových kreseb, její autor, českolipský výtvarník, malíř a ilustrátor Atila Vörös. Kniha vyšla v listopadu letošního roku a práce na ní zabrala celý rok.

Prokešová: Rodí se stále víc dětí, které mají těžkou vadu sluchu

10.12.2018 11:13 | Ostatní kultura

Advent s Ozvěnou je již třetím rokem tradiční předvánoční charitativní akce pořádaná v České Lípě. Letos se bude konat nově v Centru textilního tisku u vodního hradu Lipý, ale opět s cílem získat finanční prostředky na pomoc dětem se sluchovým postižením. O akci jsme si povídali s ředitelkou nadačního fondu Pavlou Prokešovou.

Den#4 ČDP: Páteční večer přinesl uvolnění

20.10.2018 14:52 | Divadlo

Páteční den přinesl opět nádherný programový nápor, tak jak tomu bylo prvního dne.

Den#2 ČDP: Divadlo Continuo ťalo do živého

18.10.2018 08:11 | Divadlo

Oproti prvnímu festivalovému dni byl druhý den ve znamení jediné inscenace. Ovšem jaké! Na sever Čech dorazil prvně legendární soubor z jihočeských Malovic Divadlo Continuo. Jeho suverenita pak ťala do diváků od prvních okamžiků.

Aneta Christovová: Na Českolipsku se mejdany zasekly v roce 2011

17.9.2018 19:03 | Hudba

Aneta je českolipská rodačka zabydlená v Praze a má touhu a chuť rozdmýchat stojatou vodu českolipských party. Svou energii i profesní zkušenosti nabídla nejznámějšímu klubovému prostoru v České Lípě FTC Luxor a v září přichází s první akcí z plánované série TRASH. Kde se nápad vzal, proč k němu došlo a proč zrovna ve městě, ve kterém již nežije?

Petr Nárovec: Po letošních pašijích si dáme pauzu

23.3.2018 08:08 | Divadlo

Tradiční představení o posledních dnech Ježíše Krista v lidské schránce se opět odehraje na Velký pátek a opět půjde o jedno z nejkolosálnějších uvedení her v naší republice díky 40 zkušeným i začínajícím hercům a šermířům v dobových kostýmech, vše za doprovodu živého orchestru ZUŠ Česká Lípa. Od svého začátku v roce 2004 stojí za inscenací členové divadelního souboru Osli, resp. Petr Brambor Nárovec se svou ženou Ivankou.