Autor - Jiří Gottlieber

K. K. Brožová: Věříme, že výročí bude v České Lípě rezonovat

6.11.2019 07:29 | Česká Lípa

Město Česká Lípa neponechalo výročí sametové revoluce náhodě. Spojilo své síly s dalšími organizacemi a aktivními lidmi fungujícími ve městě a vytvořilo bohatý program, který se line napříč celým listopadem. „Musím říci, že si vážíme toho, že do toho s námi oslovené organizace šly. Je to pro nás signál, že mezi námi funguje vzájemná důvěra a chuť věci dělat společně. Sametová revoluce je krom jiného symbolem propojování, takže jsme rádi, že akci neorganizujeme sami,” řekla k akci tisková mluvčí města a koordinátorka akce Kristýna Kňákal Brožová, které jsme se zeptali na několik programových tipů a zajímavostí.

J. Jiříček: Vedlejší kolej zarezonovala. Tento prostor chyběl

4.11.2019 07:29 | Nový Bor

Minulý rok na podzim položil Janek Jiříček svým přátelům na sociální síti dotaz, zdali by nevěděli o nějakém novoborském industriálním prostoru pro uspořádání společné výstavy místních výtvarníků. Mezi několika nápady byl i ten od Radka Kroniky, který zmínil bývalé nádražní sklady. V tu chvíli se mezi oběma zrodila myšlenka nezůstat jen u prostoru pro výstavu. K dvojici se přidali Ladislav Průcha a hudebník Leoš Kropáček, vznikl oficiální spolek a započaly všechny náležitosti, aby v srpnu letošního roku čtveřice za podpory města převzala klíče a první listopadový den otevřela své brány nového multifunkčního kulturně společenského prostoru Vedlejší kolej.

Andrea Popprová: Chci děti při výstavě zapojit do dění

2.7.2019 06:29 | Muzeum

Ilustrátorka, spisovatelka a absolventka AVU Andrea Popprová zavítá na celé prázdniny do ambitu českolipského muzea a představí zde ve své interaktivní výstavě vlastní ilustrace z dětských knih a časopisů. Nalaďte se na výstavu určenou pro celou rodinu krátkým rozhovorem s touto kreativní výtvarnící, která se po ukončení studia nejprve intenzivně zabývala restaurováním a tvorbou faximilií středověkých rukopisů.

Ivana Bufková: Tyjátr na hradě je úplně nový projekt

5.6.2019 06:55 | Divadlo

Oslava 50. narozenin vstříkla do žil českolipského studentského Divadelního klubu mladých Kulturního Šumu energii navíc. Po třech premiérách v průběhu posledního roku a knihy o vlastní historii se pustilo do založení nové tradice, víkendového festivalu studentského divadla. O přehlídce jsme si povídali s režisérkou a principálkou souboru Ivanou Bufkovou.

Rudolf Živec: Našemu filmu říkám Českolipský Trainspotting

6.5.2019 14:00 | Hudba

V polovině května má v kině Crystal premiéru dokumentární film o prvních porevolučních teenagerech, kteří v kulisách českolipských panelových sídlišť tvořili hudbu podle svého, z čehož nakonec vykrystalizovala legendární českolipská HC kapela SI Boba Suchého, Víti Váni, Kamila Poláka nebo Reného Vondry. Celovečerní film vznikal čtyři roky soustavnou prací dvou lidí, Rudolfa Živce a Luďka Svobody, kteří se společně chopili režie a kamery, přičemž první zmíněný si uzmul roli scénáristy, protože vše v 90. letech osobně sledoval jako tichý pozorovatel.

I. Bufková: Základem nové inscenace je spontánnost a živelnost

10.4.2019 06:14 | Divadlo

První inscenací šesté dekády středoškolského divadelního souboru Divadelní klub mladých (DKM) Kulturního Šumu pod vedením Ivany Bufkové, profesně učitelky chemie, fyziky a biologie, je adaptace populárního románu Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera, klasiky americké dětské literatury 19. století. Kniha o osudech podnikavých chlapců je, stejně jako inscenace Kluci od Mississippi, nabitá napětím, humorem a neodolatelnou hravostí a je určená pro celou rodinu.

Pozvánka k zápisu do 1. tříd na ZŠ Dr. M. Tyrše

14.3.2019 06:00 | Česká Lípa
ZŠ Dr. Miroslava Tyrše zve budoucí prvňáčky i jejich rodiče k zápisu do prvních tříd, který se koná 5. dubna 2019 od 14.00 do 18.00 hodin 
K zápisu se mohou dostavit   také děti,  které mají trvalé bydliště mimo obvod stanovený  MÚ Česká Lípa. (Kapacita školy umožňuje přijímat děti mimo obvod trvalého bydliště.)
Jaká jsme škola  a co nabízíme ? 
Jsme škola s rozšířenou výukou cizích  jazyků.
Našim žákům nabízíme:
systematickou výuku cizích jazyků s angličtinou od první třídy
 ve čtvrté a páté třídě zařazujeme rozšířenou výuku anglického jazyka na čtyři hodiny týdně
od šestého ročníku výuku druhého cizího jazyka, na výběr je jazyk německý nebo ruský
příjemné pracovní klima, tvořivý a vstřícný přístup pedagogů, individuální rozvoj nadání a talentu , otevřenou školu rodičům
Co ještě můžeme nabídnout?
obsáhlou nabídku mimoškolních aktivit vedených našimi pedagogy, 
příjemné prostředí školní družiny pro žáky prvního stupně v samostatných učebnách ŠD s dostatečným počtem míst ,  pro  starší žáky pobyt ve školním klubu. 
v odpoledních hodinách mají děti možnost sportovního vyžití a zapojit se do projektu “Sportuj ve škole“, chlapci od čtvrtých tříd se mohou stát členy Volejbalové akademie.  
jarní a zimní ozdravné pobyty pro žáky prvního stupně, ozdravné pobyty u moře
 na druhém stupni pak lyžařské kurzy v Čechách i v zahraničí, pobytové a poznávací zájezdy do zahraničí  (např. Velká Británie, Švédsko a SRN)
projekty, tematické exkurze, koncerty, sportovní soutěže, kulturní programy, akademie
výuku  bruslení a plavání od 1. do 5.ročníku
prevenci proti sociálně patologickým jevům
nové metody při výuce přírodních věd
práci se žáky nadanými a žáky vyžadujícími speciální vzdělávací potřeby
 
Přesvědčte se sami o správnosti výběru školy pro vaše děti a využijte dnů otevřených dveří, které proběhnou v úterý 19. a ve středu 20. března 2019, a to vždy od 9.00 do 16.00hodin.  V tyto dny v dopoledních hodinách  můžete  zhlédnout výuku v prvních třídách a přímo se do výuky zapojit a během celého dne  máte možnost si školu  prohlédnout. 
V úterý 19.března  od 16 hodin nabízíme rodičům informační schůzku.
Na zápis je možné se přihlásit také elektronicky, a to od prostřednictvím  webových stránek školy od 11.2.2019
Veškeré další informace o naší škole naleznete na www.zstyrsceskalipa.cz, získáte na tel. čísle  606 116 119 nebo 602 572 680.  Lze si sjednat individuální schůzku nebo prohlídku školy.
Na budoucí prvňáčky i jejich rodiče se těší všichni zaměstnanci naší ZŠ. 
ZŠ Dr. Miroslava Tyrše zve budoucí prvňáčky i jejich rodiče k zápisu do prvních tříd, který se koná 5. 4. 2019 od 14:00 do 18:00.

V.Zborníková: Festival Františkových her vznikl spontánně

25.2.2019 23:36 | Divadlo

Původně to byla jen touha vidět nejnovější inscenace dramatika, režiséra a principála českolipského DK Jirásek Františka Zborníka. Nakonec je z toho březnový minifestival, na kterém se českolipskému divákovi představí dvě hry, na nichž se František Zborník podílel jako autor scénáře resp. režisér. Drama Skřivani už jen v Shakespearovi i komedie O 14 dní dříve aneb Svoboda nadvakrát měly premiéru zkraje podzimu. Té druhé se autor již nedožil. Kde se přesně vzal nápad na minipřehlídku, či na co konkrétně se můžeme těšit, jsme se zeptali členky DK Jirásek, manželky Vladimíry Zborníkové.

T. Matonoha: Jsme ztřeštěná a originální kapela, tak jako Kluzó

4.2.2019 23:23 | Hudba

Brněnský rodák, herec, komik a muzikant Tomáš Matonoha se před pěti lety rozhodl oslovit svého dlouholetého kamaráda, pianistu a českolipského rodáka Zdeňka Krále, aby s ním založil kapelu. Přibrali dívčinu se sametovým hlasem Vendulu Příhodovou známou z televizních obrazovek a muzikálových pódií a namíchali šanson, jazz, pop, folk či rock, který zabalili do komorního hudebně kabaretního hávu a přijíždějí k nám.

P. Fajt: Kamila je kombinací anarchie, talentu a profesionality

17.12.2018 09:06 | Film

Brněnský hudebník, neortodoxní bubeník, hudební aranžér, skladatel či producent je známý na hudební scéně od 90. let. Zakladatel skupin Dunaj či Bittová & Fajt, autor mnohé divadelní hudby nebo pořadatel projektu Slet bubeníků vystoupí v České Lípě s izraelským živlem, zpěvačkou a pianistkou Kama Kamilou.