Autor - Jiří Gottlieber

P. Fajt: Kamila je kombinací anarchie, talentu a profesionality

17.12.2018 08:06 | Film

Brněnský hudebník, neortodoxní bubeník, hudební aranžér, skladatel či producent je známý na hudební scéně od 90. let. Zakladatel skupin Dunaj či Bittová & Fajt, autor mnohé divadelní hudby nebo pořadatel projektu Slet bubeníků vystoupí v České Lípě s izraelským živlem, zpěvačkou a pianistkou Kama Kamilou.

Atila Vörös: Tohle je má nejdůležitější kniha

13.12.2018 08:02 | Literatura

Leží přede mnou nádherná vínová kniha s laminovaným potahem, kovovými rohy a realisticky vykreslenou zvířenou. Když ji otevřu, zařve na mě rozzuřená hlava lva s hubou od krve. „Já vím, kniha není pro nejmenší, ale na druhou stranu myslim, že to pro ně Ezop ani nezamýšlel,“ říká k objemné knize, která obsahuje na 300 celostránkových kreseb, její autor, českolipský výtvarník, malíř a ilustrátor Atila Vörös. Kniha vyšla v listopadu letošního roku a práce na ní zabrala celý rok.

Prokešová: Rodí se stále víc dětí, které mají těžkou vadu sluchu

10.12.2018 11:13 | Ostatní kultura

Advent s Ozvěnou je již třetím rokem tradiční předvánoční charitativní akce pořádaná v České Lípě. Letos se bude konat nově v Centru textilního tisku u vodního hradu Lipý, ale opět s cílem získat finanční prostředky na pomoc dětem se sluchovým postižením. O akci jsme si povídali s ředitelkou nadačního fondu Pavlou Prokešovou.

Den#4 ČDP: Páteční večer přinesl uvolnění

20.10.2018 14:52 | Divadlo

Páteční den přinesl opět nádherný programový nápor, tak jak tomu bylo prvního dne.

Den#2 ČDP: Divadlo Continuo ťalo do živého

18.10.2018 08:11 | Divadlo

Oproti prvnímu festivalovému dni byl druhý den ve znamení jediné inscenace. Ovšem jaké! Na sever Čech dorazil prvně legendární soubor z jihočeských Malovic Divadlo Continuo. Jeho suverenita pak ťala do diváků od prvních okamžiků.

Aneta Christovová: Na Českolipsku se mejdany zasekly v roce 2011

17.9.2018 19:03 | Hudba

Aneta je českolipská rodačka zabydlená v Praze a má touhu a chuť rozdmýchat stojatou vodu českolipských party. Svou energii i profesní zkušenosti nabídla nejznámějšímu klubovému prostoru v České Lípě FTC Luxor a v září přichází s první akcí z plánované série TRASH. Kde se nápad vzal, proč k němu došlo a proč zrovna ve městě, ve kterém již nežije?

Petr Nárovec: Po letošních pašijích si dáme pauzu

23.3.2018 08:08 | Divadlo

Tradiční představení o posledních dnech Ježíše Krista v lidské schránce se opět odehraje na Velký pátek a opět půjde o jedno z nejkolosálnějších uvedení her v naší republice díky 40 zkušeným i začínajícím hercům a šermířům v dobových kostýmech, vše za doprovodu živého orchestru ZUŠ Česká Lípa. Od svého začátku v roce 2004 stojí za inscenací členové divadelního souboru Osli, resp. Petr Brambor Nárovec se svou ženou Ivankou.


Jiří Charvát: Český stand-up nemá nic na srdci

22.3.2018 06:03 | Divadlo

Jiří Charvát není spisovatel, komik, copywriter, performer, kreslíř ani scenárista. Je vědomí. Říká lidem, co nechtějí slyšet. A oni se smějí. Tak je psáno na jeho webu iwrite.cz.
Dvakrát vyhrál Mistrovství ČR ve slam poetry, napsal knihy Eskejp: Na útěku z kanceláře a Qejci: Existenciální sperma komiks. Na konci měsíce přijede po druhé do České Lípy se svou Stand-up Factory vol. 2.

Michal Panáček: Mohaupt jako vzor občanské angažovanosti

14.3.2018 06:54 | Lípa Musica

Kruh přátel hudby Lípy Musicy připomene další osobnost českolipské minulosti
Březnový koncert Kruhu přátel hudby uvede věhlasný smyčcový soubor Zemlinského kvarteto. Jeho program bude složený z děl hudebních velikánů Wolfganga Amadea Mozarta a Antonína Dvořáka. Druhý jmenovaný byl pedagogem českolipského skladatele Franze Mohaupta, o němž bude mít před koncertem popularizačně naučnou přednášku historik, člen Vlastivědného spolku Českolipska, Michal Panáček. Ten nám poskytl krátký rozhovor o tom, kým byl Franz Mohaupt, čím byl pro Českou Lípu přínosem a proč má v městském parku vlastní kašnu. Vezměte krátký rozhovor o této osobnosti jako pozvánku na březnový večer.

Václav Klapka: Všední život je dramatický i hodně komický

19.2.2018 20:47 | Divadlo

Premiéra inscenace Tanga pro Ježíška českolipského souboru DK Jirásek

Nová inscenace Divadelního klubu Jirásek je výjimečně tvořena pouze dvěma herci. Václav Klapka napsal hru na motivy inscenace Josef a Marie (1979) současného rakouského dramatika Petera Turriniho, která pojednává o setkání dvou starších lidí, kteří si k penzi přivydělávají v obchodním domě. Ona jako uklízečka, on jako pracovník ostrahy. Jejich směšné i dojímavé životní osudy se protnou na Štědrý večer, který nemají s kým trávit. Inscenaci převedenou do československých reálií uvedlo před dvaceti leti Národní divadlo. Václav Klapka do jejího přepisu sáhl, dle své tradice, mnohem radikálněji včetně změny názvu.

“Plurál latinskoamerického tance je “tanga”. Jestliže v tom divák–obšourník chce vidět spodní prádlo, tím lépe, je to komedie,” řekl Václav během našeho rozhovoru.