Dnes je 09. 10. 2024
svátek má Štefan,Sára

Vznik krajského centra pro kyberbezpečnost v Lípě je o krok blíž

Pomoci hladkému rozjezdu krajského Juniorního centra zaměřeného na boj s kybernetickými hrozbami. To je hlavní závazek memoranda o spolupráci mezi Agenturou regionálního rozvoje a Střední průmyslovou školou v České Lípě. Podepsali ho koncem února přímo v jedné z IT učeben budoucího centra ředitelé obou organizací.

Kybernetická kriminalita ve světě podle některých statistik již od půlky minulé dekády předehnala tu klasickou. V objemu peněz, které zločinci v kyberprostoru protočí, i v ziskovosti. Z digitálního světa se navíc v posledních letech stalo líté bojiště hybridních válek. Obojí nutí státy a jejich samosprávy reagovat. Jednou z reakcí v Libereckém kraji je i zapojení Agentury regionálního rozvoje (ARR) do urychlení procesu přípravy centra.

„Události posledních dní to jen podtrhují. Opravdu je nejvyšší čas dohnat to, co Česko za poslední roky zameškalo. Budiž nám v regionu přičteno k dobru, že jsme s ARR začali budovat centrum již v loňském roce. Dnes máme jasný směr a cíl, který naplníme,”říká Dan Ramzer, náměstek hejtmana pověřený řízením resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

„Svět se mění, přesouvá se do online prostředí a ruku v ruce s tím roste riziko kybernetických hrozeb,”říká Petr Veselý, ředitel Střední průmyslové školy v České Lípě, kde se budou v budoucnu školit odborníci na kybernetickou a informační bezpečnosti. „V souvislosti s jeho vznikem nás čeká modernizace infrastruktury. Nejvíc ovšem budeme muset zapracovat na vzdělávání a měkkých dovednostech,“ dodává Veselý. Centrum má sloužit jak pro žáky českolipské školy, tak v dalších fázích pro žáky ostatních krajských středních škol nebo i pro firmy a veřejnost.

Podle Veselého je součástí plánů i zařazení českolipského centra do sítě krajských Juniorních center excelence (JCE), kterou podporuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Cílem sítě je mimo jiné sdílení příkladů dobré praxe, vzdělávacích materiálů i technických prostředků. Nedílnou součást spolupráce tvoří soutěže mezi tzv. Cyberteams. Žáci si budou moci zahrát na četníky a zloděje, prověřit své znalosti a dovednosti a získat cenné zkušenosti do praxe.

Studie základním kamenem

Co všechno bude potřeba upřesní začátkem dubna studie proveditelnosti financovaná z rozpočtu Libereckého kraje. Intenzivně na ní pracuje tým odborníků na kybernetickou bezpečnost spolu s českolipskou školou. „Napoví nám, jak bude potřeba centrum vybavit, jaký hardware a software bude nutné pořídit i co to pro nás bude znamenat na straně lidských zdrojů. Prostřednictvím ARR se v předstihu začínáme zajímat o možnosti získání jak národních, tak evropských dotačních zdrojů,” komentuje uzavření memoranda Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

„ARR se velkou měrou podílela na přípravě koncepce centra. Uzavřením spolupráce tak škola získala partnera, který má vybudované kontakty na odborníky v oblasti kybernetické bezpečnosti a k tomu i praktické zkušenosti se získáváním dotačních zdrojů. Věřme, že aktuální situace povede v Evropě k uvolnění adekvátních částek do této oblasti a že se nám je podaří získat pro region. Je to na místě,”uzavírá Ulvr.