Cyklem letního kina pokračuje ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě pořad doprovodných akcí k výstavě 100 let, instalované při příležitosti stého výročí založení Československé republiky v ambitu muzea.
Filmy budou během srpna promítány celkem tři vždy ve čtvrtek (16., 23. a 30. srpna). Návštěvníci projekcí budou do muzea vpouštěni úderem osmé hodiny vedlejším vchodem z ulice Paní Zdislavy, tedy přímo do ambitu. Vlastní začátky představení jsou plánovány na 20:30 hod. Každou projekci zahájí krátký referát, který přinese základní informace o promítaném filmu a zároveň vsadí události v něm obsažené do historického kontextu. Vstupné na projekci stejně jako na výstavu 100 let je zdarma.
16.8. Nástup
Film natočil v roce 1952 režisér Otakar Vávra na motivy stejnojmenného románu Václava Řezáče a zachycuje první měsíce poválečného osídlování českého pohraničí českým živlem. V podstatě se rovná o filmovou apologii odsunu německého obyvatelstva, který je zde viděn jako dějinně nutný. Etnicky české pohraničí se má stát zárukou neopakování mnichovských událostí roku 1938, nehledě na to, jaké charaktery a motivace se zde v prvních poválečných dnech objevují. Hrají: Ladislav Chudík, Jaroslav Mareš, Karel Höger, Andrej Bagar ad.
23.8. Zítra se bude tančit všude
Film Vladimíra Vlčka z roku 1952 je výpravnou folkloristickou freskou, ve které chce skupina mladých lidí písní a tancem bojovat za radostný život, nového člověka, družbu mezi národy a mír. Založí proto folklorní soubor, s jehož programem se postupně dostanou až na světový folklorní festival do Berlína. Bizarně i naivně svůdný snímek je unikátní filmovou studíí ve formě socialistického realismu. Hrají: Zdeněk Buchvaldek, Eva Kubešová, Miloš Nesvatba, Marcela Martínková, Jiří Vala ad.
30.8. Tichá bolest
Film režiséra Martina Hollého podle autobiografického scénáře Jiřího Křižana z roku 1990 je obžalobou komunistického režimu a zejména 50. let, ve kterých s dědou vyrůstá na moravském venkově hlavní hrdina filmu Janek. Matka mu zemřela a otce režim popravil jako třídního nepřítele. Janek prožívá dětství plné ústrků a odmítání, ale jeho pevný děda mu ani v nejhorších časech nepřestává vštěpovat základní hodnoty. Hrají: Rudolf Hrušínský, Ivan Jiřík, Vítězslav Jandák, Miroslav Táborský ad.
Komentáře
Re: Přijďte do muzea na letní kino
14. Srpen 2018 - 9:53 | mbbb
škoda, že výběr filmů nebyl velkorysejší, k 100 letům republiky by si to zasloužilo výběr s větším rozhledem i nadhledem. Tento výběr podléhá spíše dobové módě.
NahoruRe: Přijďte do muzea na letní kino-Tichá bolest
29. Srpen 2018 - 22:10 | Lenka Sepsová
V letošním roce vyšla útlá kniha Jiřího Křižana Stín,autorova první a poslední próza. Vyprávění se silnými autobiografickými prvky napsal Křižan již v sedmadvaceti letech.Novela měla pohnutou historii- už připravená sazba byla rozmetána,protože autor se jaksi neztotožňoval s názorem,který razili normalizační kolaboranti, a to s tím , že v srpnu 1968 šlo o bratrskou pomoc spřátelených armád , ale vedl si svou,že šlo o okupaci,při které umírali nevinní lidé. Text přesto vyšel,a to v r.1976,přeložen do nizozemštiny a pak v r.1980 ve Stockholmu. Křížan se k němu vrátil koncem 80tých let a přepracoval ho do podoby filmového scénáře. Do kin film šel v r.1990.Režie se ujal Martin Hollý, s kterým Křižan kdysi spolupracoval na skvělém filmu Signum laudis. Odmítl za tento film převzít Státní cenu Klementa Gottwalda s odůvodněním, že nemůže přijmout ocenění nesoucí jméno člověka,který jeho otce poslal na smrt( Křižanovi bylo 9 let, když byl jeho otec, národní socialista, obžalován z velezrady a odsouzen ve vykonstruovaném politickém procesu k trestu smrti ,který byl vykonán 14.6.1951.Jeho maminka zemřela zakrátko po manželovi a z malého chlapce se stal sirotek). J.Křižan,který pak nesměl na Barrandově pracovat, působil leta v disentu a spolu s V.Havlem, S.Vondrou a St. Devátým inicioval vznik petice Několik vět.Po zvolení Václava Havla prezidentem se stal na několik let poradcem pro vnitřní politiku a bezpečnost.
V jeho novele Stín není žádná věta zbytečná, žádná výplň,berlička. A psal ji v 27 letech... Příběh osiřelého venkovského chlapce vychovávaného dědečkem,se mísí s historkami z náhradní vojenské služby,kterou již jako dospělý chlapec hlavní hrdina absolvuje.
Vydání Stínu v mateřském jazyce se Jiří Křižan,jak známo,nedožil. V r.2010 zemřel náhle na svém hospodářství na rodném Valašsku .
Na obálce knihy je vytištěn úryvek,který jakoby byl určitou esencí celé knihy. Dědeček svému již dospělému vnukovi říká:
Třikrát v životě jsem chtěl umřít... když jsem nesl domů malučkú rakvičku a vezl na hřbitov našeho prvního syna. Z hřbitova jsem šel domů přes les kolem potoka a voněl tam lýkovec a svítilo slunko.. tenkrát jsem si myslel, že to nepřežiju.. A když jsem pochovával tvoji babičku zrovna tak.Tenkrát les voněl hřibama a srdce mě bolelo.. ale za měsíc mi ukázali tebe, vnuka,a už mne to tolik nebolelo, a jak tak šla zima a jaro a šly léta a podzimky a ty jsi vyrostl,přešla aj ta bolest...
Jenomže bolest nikdy neodejde,čeká a vždycky sa vrátí... Ty jsi byl moc malý,když tobě oběsili tátu a mně syna a když to tvoji matku zabilo a zůstali jsme sami.Já moc starý a ty děcko. Ty si nevzpomeneš,jak nás lidi nezdravili,jak se dívali na špínu na zemi nebo na mraky na nebi,aby neviděli tebe malého,jak sa držíš za ruku staříčka.. jak sa lidi báli stát vedle nás v obchodě.. Tenkrát sa bolest vrátila a zmáčkla mi srdce,jenom malunký kúseček tam zbyl pro tebe,a ten zbytek zůstal podnes prázdný.. Tenkrát začala druhá půlka století a já jsem začal umírat,a nevím, co to bylo,jestli ne Pámbů,co mě udrželo pro tebe,co mi dalo sílu a zdraví,abych tě nakonec mohl poslat do Prahy... Jarku,prodej tu chalupu a doštuduj!
Film Tichá bolest se hraje 30.8.2018 v 20.30 Roli dědečka ztvárnil vynikající Rudolf Hrušínský. Pokud chcete vidět výborný film, jděte se podívat.
NahoruMUDr.Lenka Šepsová
Re: Přijďte do muzea na letní kino-Tichá bolest
30. Srpen 2018 - 13:42 | Otakar Válek
Paní doktorko, děkuji za tip. Do kina se sice nevypravím, ale v místním skvělém knihkupectví jsem si objednal knihu Jiřího Křižana Stín. Už se těším, jak si počtu.
NahoruRe: Přijďte do muzea na letní kino
30. Srpen 2018 - 14:30 | Lenka Sepsová
Počtete si. V něčem mi připomíná Procházkovu Přestřelku-tedy ty scény z vojny.
NahoruVčera jsem ale nalistovala mou jinou oblíbenou knihu,Bohatýrskou trilogii od Rady a Žáka.V ní se v první části Vzpoura na parníku primátor Dittrich připomíná Blboun vltavský,který dnes visí v muzeu s pyšným nápisem Piscis moldavicus ineptus Dařbujani.... Možná,že je i nějaká varietas madagascarensis.... Prý taky byla u příležitosti vyhubení novinářů vydána známka Modrý Madagaskar,píší Opráski z českí historije
Hezký den!