Dnes je 03. 12. 2024
svátek má Svatoslav

V Doksech se po třech dnech znovu topí

V Doksech na Českolipsku se dnes po třech dnech začalo znovu topit. Ráno obnovila firma RWE dodávky plynu pro teplárnu a ještě před polednem se mohla třetina obyvatel města, děti v mateřské škole, senioři v domově i úředníci na radnici znovu ohřát.

Díky Energetickému regulačnímu úřadu se podařilo dohodnout, že platby od odběratelů tepla nepůjdou na účty Lenoxy, ale leasingové společnosti, jíž patří rozvody a vybavení teplárny. Firma se pak postará o platby za plyn, řekl dnes starosta Doks Zdeněk Krenický.

Pomalý postup ERÚ dnes kritizovalo občanské sdružení DOST!, které vzniklo koncem loňského roku jako protiváha Teplárenského sdružení ČR. Situace v Doksech podle sdružení ukázala, že výkon státní správy v Česku je neúčinný a v ochraně odběratelů tepla selhal na celé čáře. "Lidé se nemohou spolehnout ani na stát, který je před výpadky dodávek tepla neochrání," kritizoval postup ERÚ Jiří Kladíček, prokurista OSBD Česká Lípa, které v Doksech spravuje 180 bytů.

Podle Luďka Pražáka z ERÚ ale nebylo možné věc vyřešit rychleji. "O přerušení dodávek tepla jsme se dozvěděli v pondělí večer od starosty, správní řízení nedokážeme zahájit dřív, bylo třeba pozvat a oslovit řadu lidí," řekl dnes ČTK Pražák, který složitou situaci řešil. Také starosta Krenický rychlý zásah úředníků ocenil. "Jen díky nim se už ve středu podařilo najít přijatelné, byť provizorní řešení, aby bylo možné dodávky tepla ve čtvrtek obnovit," řekl starosta.

Třetina pětitisícového města zůstala bez tepla v pondělí v podvečer, kdy RWE zastavilo Lenoxe dodávky plynu. Podle regionálního mluvčí RWE Pavla Zajíce byly důvodem dlouhodobé problémy Lenoxy s placením za zemní plyn. K odpojení došlo až po opakovaných upozorněních. "I s ohledem na domácnosti v Doksech jsme se snažili najít řešení a jednali jsme s Lenoxou do poslední chvíle, bohužel se to nepodařilo," vysvětlil Zajíc. Bez tepla zůstaly kvůli dluhům Lenoxy také obyvatelé 42 bytů v Liberci, přestože za teplo platili přes 900 korun za gigajoul. Tam se zatím stále netopí.

Akciová společnost Lenoxa má v Česku tři desítky provozů. Dlouhodobě je terčem kritiky kvůli přemrštěným cenám tepla - svým odběratelům účtuje zálohy kolem 1000 korun za gigajoul, když běžně se ceny v Libereckém kraji pohybují kolem 590 až 670 korun za gigajoul. Od 12. března je Lenoxa v insolvenčním řízení na návrh věřitele, kterému dluží nájemné za pozemky. Podle insolvenčního návrhu dluží také například Finančnímu úřadu v Liberci, Správě sociálního zabezpečení a České spořitelně. Věřitel proto navrhuje vyhlásit na Lenoxu úpadek. Soud zatím nerozhodl.