Napsat článek o investování, který by čtenářům přinesl něco revolučního v době, kdy se dá na internetu a v ostatních médiích sehnat spoustu seriózních informací, je takřka nemožné.
Obecná definice investice zní, že je to jakákoliv činnost, při které dnes obětujeme přesně stanovené množství peněz za očekávaný, ale nejistý tok peněžních prostředků někdy v budoucnosti. Asi je samozřejmé, že předpokládáme, že uvedený budoucí příjem bude vyšší než současná hodnota vložených peněz. Investujeme tedy tak, že nakupujeme různá finanční aktiva (akcie, dluhopisy, podílové listy, deriváty, komodity, drahé kovy, reality, zboží atd.) se záměrem vydělat další peníze, a to formou pravidelně vyplácené odměny (dividendy, kupóny atd.), nebo po určitém čase následným prodejem aktiva za vyšší cenu. Zisk by pak měl pokrýt inflaci, dosáhnout výše nějaké alternativní investice a měl by obsahovat i odměnu za podstoupené riziko.
Možností, kam investovat své peníze, je mnoho. Mnoho lidí stále využívá běžné, spořicí a termínované účty, jiní věří stavebním spořitelnám. Investovat se dá i přes penzijní fondy, pojišťovny a samozřejmě banky. Ti méně konzervativní využívají investice do otevřených nebo uzavřených podílových fondů, někteří obchodují sami na burze a spekulují.
Z hlediska přístupu k investicím pak rozlišujeme dva typy hráčů.
Investor - je osoba, jejímž zájmem je z pohledu času mnohem delší držení nakoupeného investičního nástroje. Více analyzuje, porovnává a zkoumá různé investiční příležitosti.
Spekulant – je na druhou stranu někdo, kdo je z pohledu doby držení investice zaměřen mnohem krátkodoběji.
Důležité pak je, že oba tyto hráči, když se umí pohybovat na svém hřišti, umí vložené peníze velmi dobře zhodnotit.
V prvním díle jsme si řekli o tzv. investičním trojúhelníku, který se skládá z vrcholů: výnos, riziko a likvidita. Podle toho, jaký vrchol klienti nejvíce preferují, je rozdělujeme na konzervativní, progresivní a dynamické.
Konzervativní investor: hledá investice s nejnižším rizikem, a to i na úkor výnosu. Spokojí se s poražením inflace.
Progresivní investor: připouští si střední míru rizika a investuje střednědobě až dlouhodobě.
Dynamický investor: investuje dlouhodobě a uvědomuje si, že vysoké zhodnocení s sebou přináší i vysokou míru rizika.
Rizika, se kterými je nutno u investic počítat, je mnoho (riziko trhu, riziko inflace, kreditní riziko, měnové riziko, riziko likvidity a v neposlední řadě i úrokové riziko).
Výše rizika se snižuje tzv. diverzifikací – rozložením portfolia. Je tedy dobré v rámci portfolia rozložit aktiva do různých druhů. Část třeba do dluhopisů, část do akcii, část do podílových listů. Diverzifikovat můžeme i z hlediska regionů, např.část do Asie, část do Afriky nebo Jižní Ameriky, Evropy... Diverzifikujeme také, když investujeme do různých odvětví (energetika, těžký průmysl, automobilový průmysl atd. )… možností je mnoho.
Co vše tedy ovlivňuje rozhodnutí, do jakých investic budeme vkládat svoje peníze? S kým se do investic pouštět a s kým ne?
Nedávno jsem četl 8 základních rad pro (nejen) začínající investory a zdá se mi, že vystihují všechno. Není tedy třeba objevovat objevené.
1. Stanovte si cíle
Než se rozhodnete investovat první korunu, odpovězte si na tyto 3 otázky: Chcete své peníze jen ochránit před inflací, nebo očekáváte vyšší zhodnocení? Jste dostatečně informováni o možnostech a rizicích na trhu? Jste ochotni se investování věnovat soustavně, nebo jen nahodile?
2. Stanovte si investiční horizont
Vždy zvažujte, za jak dlouho budete peníze potřebovat. Čím delší je Váš časový horizont, tím širší je paleta investičních příležitostí. Nikdy neposuzujte investiční příležitost pouze podle historické výkonnosti. Výnosy let minulých nám nezaručují výnosy let budoucích.
Časový horizont do 1 roku – krátkodobá investice
Zde se nabízejí termínované vklady, krátkodobé státní dluhopisy se splatností do 1 roku, hypoteční zástavní listy a dividendové akcie denominované v lokální měně investora.
Časový horizont 2 – 5 let – střednědobá investice
Střednědobé dluhopisy, akcie z lokálních i zahraničních trhů, indexové akcie nepákové, komoditní indexové akcie.
Časový horizont nad 6 let – dlouhodobé investice
Dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti, vysoce rizikové dluhopisy, akcie domácí i zahraniční, indexové akcie nepákové, indexové akcie pákové, investiční certifikáty, komoditní indexové akcie.
3. Zvažte svůj postoj k riziku
Bezpečnější investice nebývají příliš ziskové. U rizikových investic naopak neočekávejte, že se vám investované peníze určitě vrátí. Nikdy neinvestujte celý kapitál do jednoho produktu.
4. Vyberte si důvěryhodného partnera
Tento výběr je stejně důležitý jako výběr portfolia. Investujte jen prostřednictvím firmy, která má patřičné oprávnění, což je licence ČNB. Pokud dostanete investiční doporučení se zárukou téměř jistého zisku, buďte zdravě nedůvěřiví. Vždy zvažte, jestli se celková výše poplatků, které za služby zaplatíte, vyplatí v porovnání s možným ziskem investice. Na druhou stranu mám zkušenosti, že co se tváří, že je zadarmo, je nejdražší. Všichni pracujeme za peníze, a tak i společnosti, které se Vám o portfolio starají, si zaslouží odměnu. Ta však musí být adekvátní možným ziskům. Vyvarujte se proto různým platbám dopředu s garancí žádných dalších poplatků v budoucnosti.
5. Investujte s rozvahou
Nedopusťte, aby Vaše rozhodování ovládaly emoce. Pokud je Vámi zvažovaná investice frekventovaně zmiňovaná v mediích či analytických doporučeních, většinou budete jedním z opozdilců. V dobách poklesů na trzích se snažte nepodléhat panice. Ne nadarmo se říká, že největším nepřítelem investora je investor sám.
6. Přemýšlejte o každé transakci
Pokyn k obchodu dávejte až ve chvíli, kdy pro něj máte dostatek argumentů. Neinvestujte do něčeho, čemu nerozumíte.
7. Maximalizujte zisky, minimalizujte ztráty
Pravidelně provádějte hodnocení úspěšnosti Vašich investic. Držte, popř. navyšujte pozice v instrumentech, na kterých vyděláváte. Ztráty berte jako nezbytnou součást investování.Nastavte si ale práh bolestivosti. Držte se hesla „trend je můj přítel“, avšak mějte představu o očekávaném zisku. Zisky realizujte, když se trendy obrací. Nenavyšujte ztrátové pozice metodou averaging down (ředění portfolia), nebojujte s trendem.
8. Zlepšujte své investorské schopnosti
Vzdělávejte se a neinvestujte bez strategie. Stanovte si svou strategii, buďte disciplinovaní, dejte na zdravý selský rozum a hlavně buďte trpěliví.
Co poradit na závěr? I tady platí známé dvakrát měř a jednou řež. Nehoňte se bezhlavě za výnosy, nenechte se zlanařit na výnosy v uplynulých letech, diverzifikujte, ale hlavně si stanovte svůj finanční plán a horizont, kdy budete peníze potřebovat. Nechte si vysvětlit celou cestu svých peněz od Vás až do investičního nástroje, ale také cestu zpět na Váš účet. Nechte si přesně vysvětlit, co která transakce stojí, jaké poplatky Vás při investování, ale i při změnách a výběrech potkají.
Příště se podíváme podrobněji na některé možnosti investování. Vysvětlíme si, co je to dluhopis, akcie, na jakém principu fungují otevřené podílové fondy. Kdo je to investiční zprostředkovatel, kdo obchodník s cennými papíry, jaké fondové společnosti jsou dlouhodobě na vrcholu a vysvětlíme si i výhody investování z hlediska zdanění.
Ivan Hudec, hypoteční makléř a investiční zprostředkovatel
773 514 018