Dnes je 12. 12. 2024
svátek má Simona

Exponát měsíce v březnu

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě představuje návštěvníkům každý měsíc zajímavý předmět ze svých sbírek. První exponát měsíce v letošním roce souvisí s plánovanou výstavou Adepte cechu Hubertova - Tradice a současnost myslivosti, která bude slavnostně zahájena 27. 3. 2013.

            V muzejní knihovně je uložena vzácná kniha Františka Antonína Šporka, člena českého místodržitelství, majitele panství Lysá, Kuks a Konojed. Hrabě Špork podporoval lesnictví, chov zvěře, ale také hudbu, divadlo a výtvarné umění. Vystupoval jako ostrý kritik společenských poměrů a zastánce myšlenek náboženské tolerance, na jejichž podporu vydával asi od roku 1710 knihy ve své tajné soukromé tiskárně v Lysé nad Labem.

            Knihy nepředkládal k cenzuře a dokonce je na podporu všeobecné duchovní obrody rozdával zdarma. Vyzrazení tiskárny v roce 1712 nezůstalo bez následků. Dlouhý soudní proces vyvrcholil roku 1729 konfiskací knihovny  a obžalobou z kacířství. Knihy se F. A. Špork pokusil uschovat v Konojedech, vojáci je však našli i tam. Vyšetřovatelem byl z vůle biskupa v Hradci Králové známý Antonín Koniáš. Díky vlivným přátelům vyvázl Špork jen s vysokou pokutou.

            Jedním ze zachovalých svazků Šporkovy knihovny je kniha o křesťanských ctnostech Les Morales chrétiennes od pařížského advokáta a člena řádu kapucínů Ives de Paris (1593-1678). Kniha byla na popud hraběte Šporka přeložena do němčiny. Pod názvem Die Tugend-Schule der Christen byla za jeho peníze vytištěna v pražské Arcibiskupské tiskárně u W. Wickharda roku 1715.

            Dílo doprovází celostránkové frontispice se Šporkovou podobiznou obklopenou personifikovanými ctnostmi Vírou, Nadějí a Láskou od malíře Jana Hiebela a rytce Antonína Birkharta. Světlou koženou vazbu zdobí slepotisková ornamentální a figurální výzdoba.
Na obou deskách nahoře a dole je vyobrazen Kristus, po bocích Justicie a Veritas (personifikace Spravedlnosti a Pravdy) a uprostřed v oválu šporkovské supralibros.

            F. A. Špork byl vedle svých humanitních zájmů také velkým milovníkem myslivosti. V Čechách zavedl po vzoru z Francie parforsní hony, v roce 1695 založil Řád sv. Huberta. Rozsáhlá výstava o myslivosti v ambitu kláštera bude ukazovat téma myslivosti v celé jeho šíři.

Exponát měsíce v březnu