Dnes je 04. 10. 2024
svátek má František

Lípa Musica začíná v pátek prologem na saském Oybině

Tradičním prologem v ruinách klášterního kostela na saském hradě Oybin bude v pátek 24. srpna zahájen 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. V prostorách kostela bez střechy, který na Oybině nechal vybudovat Karel IV., se letos představí jedinečný český soubor Clarinet Factory, který ve své tvorbě výjimečným způsobem kombinuje klasickou hudbu, ethno, jazz a minimalismus. Vítězové soutěže Classic Prague Awards 2017 se na Lípu Musicu vrací po čtyřech letech a v rámci festivalového prologu představí projekt složený zejména ze skladeb vydaných na posledním albu Meadows. Na koncert zbývají poslední kusy vstupenek!

Soubor Clarinet Factory ve svém programu nazvaném podle jednoho ze svých projektů Ozvěny z kamene představí průřez svojí intelektuální i intuitivní tvorbou. Členové souboru posluchačům prezentují netušené polohy a možnosti svých nástrojů a vzdalují se na hony od akademického klarinetového světa. Clarinet Factory jsou laboratoří, v níž se klasické instrumentální dovednosti přetavují a obohacují o formy a prvky jazzu, world music, minimalismu nebo elektroniky. Špičkoví umělci klasického světa v projektech Clarinet Factory zcela neklasicky improvizují, vyhledávají nové formy, intenzivně navazují komunikaci s posluchači a užívají nové technologie. V posledních letech zvuk souboru obohatil kontrabasový klarinet a různé analogové afekty. Do toho všeho se zvolna přimíchává v některých písních zpěv člena souboru Vojtěcha Nýdla, který povyšuje a konkretizuje sdělení například v něžné skladbě L´amour nebo v písni Hoří pole lán. Z tohoto neorganického ale též nenásilného spojení vychází ryzí hudba bez hranic a nikoliv prvoplánový a laciný crossover. Během večera budou uvedeny skladby, jež v průřezu seznamují posluchače s tvorbou souboru od jeho počátků až do nedávné minulosti. V programu jsou zastoupeny především skladby z alb Out of home a aktuálního Meadows. Reflektují hudební poetiku souboru, která vychází ze společného přátelství, cest a zážitků.

Soubor Clarinet Factory tvoří čtveřice klarinetistů, kteří se v první polovině devadesátých let setkali na pražské Akademii múzických umění. V roce 1994 vznikl soubor s konspirativním názvem První české klarinetové kvarteto, v němž působili tři ze čtyř muzikantů, kteří později založili soubor České klarinetové kvarteto, časem přetransformované ve stejné sestavě do Clarinet Factory. První nahrávka Českého klarinetového kvarteta s názvem Polyfonie představovala kompilaci děl vrcholné renesance a baroka, která byla důmyslně upravena pro klarinety. Albem, jež odvážněji vykročovalo mimo svět klasické hudby, byly Ozvěny z kamene, ve kterých posluchači nachází míchání žánrů a první pokusy o angažmá elektroniky do projevu souboru. Na desce se odráží i cesta souboru do Senegalu či vykročení do oblasti šansonu. Již pod názvem Clarinet Factory vznikla nahrávka Eternal Seekers, v níž se členové souboru setkali s Lenkou Dusilovou a Beatou Havlenkovou. Ke spolupráci byl přizván také Alan Vitouš na perkuse. Deska byla pro soubor návštěvou autonomní planety jazzu. Alan Vitouš a Lenka Dusilová byli zároveň hosty dalšího projektu, tentokrát kosmopolitně laděného alba Out of Home. Na zatím poslední, v loňském roce vydané, řadové desce Meadows se Clarinet Factory pokusili navrátit k přirozeným kořenům dechové hudby. Pomáhali jim k tomu četní hosté. O elektronizaci hudby se tradičně postaral Hidden Orchestra, konzultace uděloval Jan P. Muchow a folklórní složku reprezentoval folklórní soubor Grunik z Beskyd. V roce 2005 se Clarinet Factory stala v instrumentální kategorii vítězem International Songwriting Competition v Nashvillu ve Spojených státech amerických. V porotě soutěže tehdy zasedala významná jména jako Tom Waits nebo Jerry Lee Lewis. Právě tento úspěch nasměřoval k větší odvaze ke svobodným hudebním experimentům nerespektujícím hranice stylů. I proto je soubor zván na pódia jazzová i klasická, prožívá nečekané fúze se světem populární hudby, jako například se skupinou Tata bojs. Clarinet Factory stanuli na jednom pódiu také s americkým vokalistou a performerem Bobby Mc Ferrinem. Během jeho pražského vystoupení na jaře 2008 v podání souboru zazněla hravá improvizace na skladbu Vltava.

Clarinet Factory již účinkovala v Belgii, Bulharsku, Litvě, Lucembursku, Německu, Nizozemí, Polsku, Portugalsku, Slovensku, Slovinsku, Senegalu nebo Španělsku. Soubor byl pozván na festivaly Jazz Peak Sofia v Bulharsku, Mitte Europa v Německu, Inalfa festival v Holandsku nebo na Jazzlent festival v Slovinském Mariboru. Z domácích festivalů Clarinet Factory vystoupila na Strunách podzimu, pražském Mezinárodním jazzovém festivalu nebo na Colours of Ostrava. Zároveň ale soubor nikdy zcela neopustil klasické vody a zaujal společnými projekty s Českou filharmonií, Prague Philharmonia, Pražským symfonickým orchestrem – FOK nebo Filharmonií Brno. Za dobu své existence Clarinet factory posluchače nepřestávají udivovat netypickým angažmá nástrojů klarinetové rodiny a nemálo rozšiřují jejich obzory. Ze souboru sálá společná chemie a přátelství, jež dává vzniknout pocitově velmi pestré a zároveň srozumitelné hudbě. Interpreti si navzájem dobře rozumí, z čehož plyne stejný smysl pro dynamiku a rezonance barev. Snad i proto soubor Clarinet Factory nedávno získal ocenění Classic Prague Awards.

OZVĚNY Z KAMENE / prolog
pá/24/8/21h | Oybin, zřícenina gotického kostela
Clarinet Factory
hudba bez hranic v podání vítěze Classic Prague Awards
V případě nepříznivého počasí bude koncert přesunut z klášterního kostela do Bergkirche v podhradí Oybinu. 

Více informací a možnost rezervace vstupenek: www.lipamusica.cz

alt
alt
alt
alt