Dnes je 11. 11. 2024
svátek má Martin

Komorní cyklus je v polovině. Představí varhanní best of

Varhaník Ondřej Múčka vystoupí v České Lípě

Českolipský komorní cyklus je právě v polovině. Nadcházející tři koncerty nabízí návštěvníkům nevšední hudební zážitky. V úterý 21. května komorní cyklus pokračuje v kostele Mistra Jana Husa, kde představí varhaníka Ondřeje Múčku. Na zdejší vzácný varhanní nástroj přednese to nejlepší z varhanního repertoáru.

 

Když před sedmi lety pořadatelé festivalu Lípa Musica začínali s Českolipským komorním cyklem, chtěli navázat na zaniklou tradici Kruhu přátel hudby, který v České Lípě existoval celou řadu let. „Prvotní myšlenkou bylo udělat něco, aby si diváci festivalu Lípa Musica mohli užít skvělé hudby i mimo hlavní festivalovou sezónu,“ uvádí předseda spolku Arbor a ředitel festivalu Lípa Musica Martin Prokeš.

Vznikla tak jedinečná platforma pravidelného setkávání místních zájemců o klasickou hudbu i po tu část koncertní sezóny, kdy festival neprobíhá a kdy se jiné koncerty klasické hudby ve městě konají jen velmi výjimečně. Českolipský komorní cyklus je od počátku koncipován jako koncertní řada vynikající dramaturgické hodnoty. V posledních ročnících cyklus formou moderovaných debat s umělci dává také nahlédnout do kontextu uváděných děl, představuje vystupující umělce a prezentované nástroje. Pro pořadatele již komorní cyklus není pouze prostorem pro setkávání stávajícího publika, ale tako místem, kde je možné navázat kontakt s novými posluchači. Přinášejí proto pestrou dramaturgii s žánrovými přesahy a nebojí se na koncerty zvát také rodiče s dětmi. „Mám za to, že když na koncert vezmete své děti, které se hudbě učí, můžeme zažehnout tu pomyslnou jiskru pro motivaci, píli a lásku k muzice. Komorní cyklus je na to ideální,“ říká Prokeš.

V kostele Mistra Jana Husa na diváky v úterý 21. května od 19 hodin čeká opravdu zajímavý zážitek. Svou roli sehrají zdejší varhany a všestranná osobnost Ondřeje Múčky. „Na Ondřeje se nesmírně těším, je to neskutečně zajímavý člověk, je výborný zpěvák, ale také dirigent, skládá hudbu a na varhany hraje jako málokdo. A k tomu ovládá hantec,“ představuje varhaníka Martin Prokeš.

Ondřej Múčka, varhaník, sbormistr, zpěvák, dirigent a organolog, je neodmyslitelně spjatý s duchovní hudbou a kostelem sv. Jakuba v Brně. Z moravské metropole také Ondřej Múčka pochází. Během studia na gymnáziu začal navštěvovat Základní uměleckou školu se zaměřením na chrámovou hudbu. Po maturitě na Biskupském gymnáziu nastoupil na Hudební a výtvarnou vysokou školu v rakouském Štýrském Hradci, kde sedmileté studium Katolické chrámové hudby zakončil třemi magisterii z varhanní literatury a improvizace, z dirigování sboru a orchestru a z gregoriánského chorálu. V průběhu studia měl možnost podílet se pěvecky i hráčsky na mnoha hudebních festivalech jak ve štýrském regionu, tak i mimo hranice Rakouska a Evropy.

Po návratu do České republiky Ondřej Múčka působí jako regenschori při kostele sv. Jakuba v Brně, pracuje v Brněnské diecézi jako člen diecézní organologické komise. Učil také na Konzervatoři evangelické akademie v Kroměříži. V roce 2009 byl jmenován diecézním organologem a stal se rovněž referentem pro liturgickou hudbu brněnské diecéze. Ondřej Múčka ale neustává ani v uměleckých a koncertních aktivitách. Koncertuje na varhany, je sólistou ansámblu Grazer Choralschola, s nímž pravidelně vystupuje v nejrůznějších místech světa, je členem vokálního souboru Societas Incognitorum, a také poměrně často participuje na koncertech předních českých souborů specializujících se na dobovou provozovací praxi. V současnosti studuje jako doktorand na Masarykově univerzitě v Brně a vyučuje liturgickou hudbu a hudební praxi. Příležitostně vede kurzy gregoriánského chorálu.

V České Lípě Ondřej Múčka přednese skladby od Hanse Buchnera, Johanna Sebastiana Bacha a Felixe Mendelssohna Bartholdyho, které doplní vlastní improvizací. Rozehraje tak vzácný varhanní nástroj z roku 1858, který byl do tehdejšího evangelického kostela přenesen v roce 1930. Varhany postavil varhanář Carl Eduard Jemlich, jež byl saským dvorním dodavatelem varhan. Jeho potomci provozují v Dráždanech varhanářskou manufakturu dodnes. Jemlich Orgelbau nejen, že staví varhany pro kostely a koncertní sály po celém světa, ale také restauruje historické nástroje.

V sedmém ročníku cyklu nás čekají ještě dva koncerty. V červnu se můžete těšit na výlet do malebných Janovic, kde zazní ceněný projekt Milokraj zpěvačky a skladatelky Marty Töpferové. Adventní koncert na závěr zahraje na folklórní struny, tentokrát hudbou z lašsko-valašského pomezí v podání souboru Ruky na dudy.

Více informací a prodej vstupenek na www.clkc.cz.

alt
alt
alt