Dnes je 09. 12. 2024
svátek má Vratislav

Filmový klub Nový Bor zve

27. října 2016 bude v novoborském kine promítán v rámci Ozvěn 42. Letní filmové školy v Uherském Hradišti film L.Viscontiho GEPARD

Luchino Visconti di Modrone, hrabě z Lonate Pozzolo,příslušník staré italské šlechty/ mimochodem tomuto milánskému rodu udělil vévodský titul král Václav IV./ ,se narodil 2.11.1906 a zemřel 17.3.1976. Na letošní rok připadají tedy kulatá výročí narození i úmrtí tohoto velikána světového filmu,který za svůj život natočil "jen" 14 celovečerních filmů,ale jakých !!!.
Visconti byl umělecky velmi nadaný.Studoval hru na violoncello, psal,zajímal se o hudbu,ale také trénoval koně. Osudným se mu stalo nejen setkání s pařížskou avantgardou jako s Manem Rayem nebo J.Cocteauem,ale hlavně setkání s režisérem Jeanem Renoirem. Pomáhal mu jako asistent režie při natáčení jeho Výletu do přírody a dalších filmů.
Visconti na Renoira vzpomíná takto : " Můj pobyt ve Francii a poznání člověka jako Renoir mi ukázaly mnoho věcí v pravém světle... Skutečně se mi tenkrát otevřely oči: přicházel jsem z fašistické země,kde se člověk nemohl nic dozvědět,nic číst,kde nemohl mít ani vyhraněné osobní zkušenosti.Když jsem se vrátil do Italie,byl jsem skutečně velice změněný." Od Renoira dostal také k přečtění knihu Jamese M.Caina Pošťák vždycky zvoní dvakrát. Námět Visconti zfilmoval ve svém prvním díle Posedlost/ 1942/ a do hlavní mužské role angažoval mladého Massima Gitottiho,pozdější hvězdu italského filmu,který fyziognomicky připomínal klasické římské sochy.Film ,který neztratil na svých kvalitách i po 74 letech, změnil tvář nejen italské,ale i světové kinematografie. Zarytý odpůrce Mussoliniho a člen IKS kvůli němu ke konci války málem přišel ve vězení o život. Cenzoři film téměř zničili,ale nový styl,který se svými spolupracovníky nazval neorealismem,ten se udolat nepodařilo.
Visconti natočil pak další zásadní dílo italského neorealismu, syrový epos o lidské bídě na motivy knihy Giovanniho Vergy Dům u mišpule.Děj přesadil na Sicilii a vznikl hraný dokument Země se chvěje.
Styl vyprávění typický pro neorealismus pak Visconti opustil a ve svých dalších filmech hledal způsob,jak spojit literární a filmové vyprávění. Inspiraci literaturou,zejména romány Thomase Manna najdeme např.u filmů Rocco a jeho bratři ( Josef a jeho bratři) ,Soumrak bohů ( Buddenbrookovi), Smrt v Benátkách nebo A.Camuse (Cizinec) či Giuseppe Tomasiho di Lampedusy ve filmu

GEPARD ( r.1963)
Tato filmová adaptace je mimořádným uměleckým dílem po všech stránkách. Způsob přenesení literární předlohy na plátno, práce s mizanscénou a herci je skutečně dechberoucí.
Film zachycuje bouřlivá léta 1860-1861,kdy G.Garibaldi s tisícovkou věrných po pádu poslední bourbonské bašty Gaety dobývá Království obojí Sicílie a je vyhlášena sjednocená Italie (4.3.1861), ačkoliv Řím a Benátsko nebyly ještě její součástí. Visconti Lampedusův román adaptoval i z osobních důvodů. V příběhu knížete ze Saliny viděl idealizovanou verzi poměrů ve své aristokratické rodině. Obdivoval Lampedusovu preciznost v práci s historickými prameny i jeho skeptický náhled na v Italii nedotknutelné Risorgimento ( Znovusjednocení).Musíme mít stále na zřeteli,že Visconti byl přesvědčený marxista a salonní komunista ,a tak jeho filmové pojetí lžirevoluce a vznik novodobé "šlechty" složené z povrchních zbohatlíků , je neúprosnější než v literární předloze. Stárnoucí kníže ze Saliny ztělesněný vynikajícím sošným Burtem Lancasterem se snaží vyrovnat s tím,že jeho generace gepardů a lvů odchází a je nahražována generací vlků a hyen. Nikdo neuměl a dle mého soudu ani doposavad neumí tak nádhernými obrazy vyprávět o zániku a zkáze jedné dějinné epochy.Nikdo nedokázal nezachytit atmosféru mizejícího času tak, jako Luchino Visconti.
Závěrečná legendární plesová scéna,kdy kníže tančí s mladičkou Angelicou v podání nádherné Claudie Cardinalové,trvala v jednom sestřihu 48 minut. Kníže ze Saliny prochází jednotlivými sály , stárne před očima a mizí stejně tak,jako celá jeho generace.
Film bude promítán v digitalizované verzi a filmový fanoušek by ho neměl vynechat. 186 minut uplyne jako voda. Na LFŠ jsem zhlédla Viscontiho Ludvíka Bavorského se stopáží 238 minut a ani jedna minuta nebyla prázdá na rozdíl od mnoha filmů,kde už od úvodní scény tušíte,že to nebude to pravé ořechové,diplomaticky řečeno.
Všem,kdo přijdou,přeji krásný filmový zážitek !!
Za FK Nový Bor zve do kina MUDr. Lenka Šepsová

Přehled témat

Komentáře

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Omlouvám se divákům za podstatnou chybu,která by se neměla pro příště stávat- chybné datum.
Film Gepard bude uvedenv Novém Boru DNES, 27.9.2016 od 20 hodin. Omylem jsem napsala 27. října.
Přeji hezký den!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Pozvánka na další filmy:

1.11.2016 V 20. HOD TONI ERDMANN (SRN, Rakousko 2016)
Tento film provázejí nadšené kritiky, ceny a ovace zhusta i vestoje. Nejinak tomu bylo při uvedení v Karlových Varech.Dlouho jsem nezažila v našlapaném Velkém sále hotelu Thermal takovou atmosféru,tolik uvolňujícího smíchu mísícího se s porozuměním, neboť každý z nás našel v hlavních postavách kus sebe. . Tříhodinový opus uteče jako voda. Osobně bych napsala,že jde o velký film o životě určitých, zejména mladých příslušníků střední třídy a jemném předivu rodinných vztahů.Není to obvyklá odlehčená komedie,která se chce dotýkat vážných věcí,ale nejde pod povrch,protože by třeba ztratila diváky. Část by jemný humor stejně ani nepochopila. Režisérka a současně autorka scénáře nám nabízí neuvěřitelně přesná pozorování chování lidí pracujících v korporátních společnostech, o kterýchžto (těch společnostech) jsou někteří přesvědčeni,že umějí přece zajistit dokonalý život a nahradit všeliké požitky, a to vždy s úsměvem. Maren Ade (39 let) za tento film obdržela v Cannes cenu FIPRESCI. Za svůj film Všichni ostatní dostala v r.2009 Stříbrného medvěda -ex aequo s argentinským filmem Gigant. Hledání ztraceného pouta mezi téměř dokonalou byznysmenkou a neřízenou střelou-otcem si nenechte ujít. Osobně se velmi těším na scénu oblékání šatů před domácí slavností.Přední mimové by to nezvládli lépe. Výkon obou protagonistů,jak Petra Simonischeka v roli otce,tak Sandry Hüller jako dcery Ines,jsou úžasné.

Koncem měsíce října se bude v novoborském kině promítat film ANTHROPOID (27.10-31.10 od 20.00)

Film o statečnosti a strachu. Je to také film,který se snaží filmovými prostředky ukázat každodennost života těch,kteří byli vysazeni na naše území s úkolem zabít Heydricha a kteří věděli,že celá akce může skončit jejich smrtí.Museli někde bydlet,musel se o ně někdo starat.Měli své lásky(Kubiš se skutečně chtěl ženit), své rozmíšky mezi sebou,svoje nálady aj. Umíme si dnes představit,že bychom žili v době,kdy se za pomoc nebo slovo trestalo smrtí?Jak bychom se v takové situaci chovali my? Pomohli bychom jako stovky vlastenců,kteří za pomoc zaplatili životem ? Nebo naopak ze strachu udali sousedy jako stovky jiných?
Tento film,natočený poodle skutečné události,jak stojí v anotaci, může všem divákům v jakékoliv zemi ,kteří o této akci nic nevědí, přiblížit bezesporu největší odbojovou událost 2. světové války. Heydrich byl považován za druhého muže v nacistické hierarchii a v žádné jiné zemi se nepodařilo tak vysokého nacistického pohlavára odstranit.Zastupujícím říšským protektorem se stal 27.9. 1941 . V lednu 1942,konkrétně 20.1. ,se účastnil konference ve Wansee nedaleko Berlína,kde nacistické špičky jednaly o organizaci a technickém provedení . tzv.konečného řešení židovské otázky,jehož praktickým strůjcem byl právě on.
Dle svých vlastních slov se režisér S.Ellis na tento film připravoval mnoho let. Scénáři určitě prospěly konzultace s našimi historiky a zejména účast české produkce,která krom jiného zajistila i dobovou věrnost reálií, např. vybavení bytů, oblečení atd.

Výsadek Anthropoid ve složení Jozef Gabčík a Jan Kubiš ( nahradil zraněného Karla Svobodu) byl vysazen na třetí pokus dne 29.12.1941. Za ním byl vysazen desant Silver A a kolem 03 ráno Silver B. Na přípravě atentátu se podíleli i Josef Valčík ze Silver A a Adolf Opálka ze skupiny Out Distance(vysazena 28.3.1942) Členem tohoto desantu byl i pozdější zrádce Karel Čurda. Poslední bitvu v kryptě pravoslavného kostela Sv.Cyrila a Metoděje v Resslově ulici vybojovali J.Bublík(desant Bioscop),A.Opálka, J. Kubiš, J. Gabčík, Jar. Švarc(desant Tin),Jan Hrubý(Bioscop) a J.Valčík .
Přestože nejde o dokument, část kritiky směřovala k nepřesnostem,které ve filmu jsou,ale pro vyprávění a celkové vyznění filmu nejsou ani podstatné, ani zásadní. Např. po seskoku nemuseli Gabčík s Kubišem zabít prvního Čecha,kterého potkali a který je chtěl udat.Scéna jen posouvá děj a divákovi naznačuje,jak bude celá akce náročná. Dále - n a místě atentátu Valčík s Opálkou nejspíše nebyli. I když se o jejich přítomnosti někdy spekuluje. Nakonec není úplně jisté, co bylo dříve,zda nejprve zaútočil Gabčík svým samopalem Sten Gun, ve kterém se vzpříčil náboj( v kanadské továrně tomuto typu zbraně říkali plumber 's nightmare,čili instalatérova noční můra ),nebo Kubiš granátem. Za nás se,pokud se to smělo vůbec probírat, tvrdilo,že nejprve střílel Kubiš a pak hodil Gabčík granát. Možná to bylo naopak. Dále např. pan Moravec nebyl pasivním pozorovatelem dění v rodině,ale aktivní odbojář. V kryptě nebojovali se steny, měli jen pistole. Ale zvolání,že Češi se nikdy nevzdávají, z krypty skutečně zaznělo předtím, než parašutisté dobrovolně ukončili svůj život.
Běžte se podívat na solidně natočený film o jednom z největších příběhů moderních českých dějin.
A nakonec je taky záhodno připomenout, že pomník Operaci Anthropoid byl v místě zatáčky bývalé Kirchmayerovy třídy v Praze-Kobylisích po velkých peripetiích odhalen až 27.5. 2009 v 10.35, 67 let po atentátu. Jeho postavení snad vybojovala tehdejší starostka a vedení radnice Prahy 8. Pražský magistrát potažmo český stát ne. Docela příznačné....

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve na Zkoušku dospělosti

V novoborském FK uvádíme 11.4. od 20 hodin další dílo dle mého soudu jednoho ze současných nejlepších světových režisérů a scénáristů Cristiana Mungia s názvem Zkouška dospělosti. Film byl uveden minulý rok na MFF v Karlových Varech v sekci Horizonty-oceněné filmy. Mungiu získal za svůj skvělý, a do morku kostí se zažírající filmový obraz komunistické společnosti,která krade lidem nejen duše,ale i životy , Velkou cenu v Cannesv r.2007.Film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny je totiž jedním,který si člověk pamatuje do konce života.
V r.2012 získal tamtéž cenu za scénář za film Na druhé straně kopců(též byl uveden ve Varech). Prostředí náboženské komunity či spíše sekty v klášterní osadě v kopcích je paralelou s nedávnou rumunskou historií. A poslední film Zkouška dospělosti nastoluje otázky,které si musí klást každý,pokud nechce ztratit vlastní identitu a nemá se stydět sám před sebou. Je možné dopouštět se kompromisů a opouštět zásady,které sám dítěti vštěpujete ,aby se dítě mělo lépe ,protože jeho rodiče nestačili po převratu zajistit takové fungování společnosti,které by nekorumpovalo příliš?
Vřele doporučuji nejen tento film,ale též si vyhledat v archivu a poslechnout rozhovor z režisérem Mungiem. Byl vysílán 12.4. na stanici Vltava v 17.hod.
Po shlédnutí filmu jsem si krom jiných otázek kladla jednu-kdo z našich současných herců by byl schopen typově zvládnout roli hlavního hrdiny, lékaře z provinčního transylvánského města?Na nikoho jsem nepřišla.
Film získal na MFF Cannes v r.2016 cenu za režii.

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Prosím oprava-samozřejmě 18.4.2017v 20. hod. Hezké velikonoce!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Já se těším na Mžitky.

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Film Mžitky důstojně završuje pozoruhodně konzistentní filmografii velkého světového režiséra A.Wajdy,který zemřel minulý rok v říjnu. .A jeho dvorní herec posledních let B.Linda je skvělý a fyziognomicky podobný skutečnému Wladyslawu Strzeminskemu. Určitě se máme na co těšit. Vzpomínám na Wajdovy filmy s D.Olbrychskim ,zejména na Zemi zaslíbenou, vynikající adaptaci stejnojmenného románu nositele Nobelovy ceny W.Reymonta. Anebo na Popel a démat s Zb.Cybulskim,který opustil tragicky tento svět ve velmi mladém věku-něco jako James Dean.A dále na na Krajinu po bitvě či Březový háj, Vše na prodej,Slečny z Vlčí.. A Katyň... Minulý rok jsem znovu viděla Kanály , a přestože jsou natočeny prakticky před 60ti lety, neztratily nic na své kvalitě....

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve do kina v nové sezóně

Než pozvu milovníky stříbrného plátna a dobrých filmů na představení, chtěla bych úvodem ještě jednou vzpomenout na přítele a výborného člověka Radovana Novotného,který odešel do filmového nebe začátkem července.
První dvě zářijová představení již máme za sebou, a to Cestu času Terence Malicka, a pak výborný dokument O.Sommerové o Soně Červené .Již toto úterý se filmoví fanoušci mohou těšit na film, na který se jen tak nezapomíná

26.9. v 20.00 O TĚLE A DUŠI - ZLATÝ MEDVĚD BERLINALE 2017

Režisérka Ildikó Enyedi(narozena 1955) má na svém kontě několik dokumentárních a několik dlouhometrážních filmů. Prvním,kterým okouzlila na festivalu v Cannes a obdržela tam v r.1989 Zlatou kameru za debut,byl černobílý snímek Mé 20.století. V r.1994 získala Zlatého lva v Benátkách za filmovou pohádku Čarostřelec.Pak následoval v r.1999 Šimon kouzelník oceněný v Maďarsku třemi cenami a letos nádherný snímek O těle a duši. Do distribuce ho 21.9. uvedla společnost Film Europe,která nakupuje na velkých festivalech a v rámci přehlídky Be2Can uvádí své akvizice na plátno.
V tomto filmu není žádný záběr zbytečný, žádná replika nadbytečná. Režisérce se podařilo neuvěřitelně silně zapůsobit filmovou řečí díky tomu,že zasadila milostnou romanci do prostředí masokombinátu,konkrétně jatek. Může se to zdát podivné,ale osamělost , křehkost a opravdovost mladé kvalitářky,introvertní až autistické Márie vynikne v prostředí, ve kterém se díky pracovnímu "zaměření" leckteré lidské charaktery vyznačují spíše svou obyčejností ,stádností a průměrností, na kterou jsou ale náležitě pyšné. A další osamělá duše je ekonomický ředitel Endre který nad svým životem už pomalu zlomil hůl,protože je po nemoci tělesně postižen.Překvapivé zjištění,že oba sdílejí totožný sen, je spojuje a přitahuje ,ale cesta k otevření jejich duší není vůbec lehká. Nádherné snové sekvence ze zimního lesa, v kterém se jelen jemně stará o svou družku,nejsou nikterak naaranžované, takto se prostě zvířata,která mají tělo i duši , k sobě chovají.
Márii výtečně ztvárňuje slovenská herečka maďarského původu Alexandra Borbély(1986).Narodila se ve Velkém Cetíne v okresu Nitra,maturovala v Komárně, dělala přijímací zkoušky na VŠMU do Bratislavy,ale pak odešla studovat herectví do Budapešti,kde nyní hraje v divadle Józsefa Katonu. Géza Morcsányi má ve svých 65ti letech prakticky nulovou filmografii, pouze 3 filmy, ale je v Maďarsku velmi známý jako divadelní dramaturg a především překladatel klasické ruské literatury .

3.10.20.00 Uvedeme film NERUDA režiséra Pabla Larraína, koprodukce Chile,Argentina,Francie,Španělsko
I přes své mládí má tento chilský režisér(narozen 1976) na svém kontě několik úspěšných filmů, s kterými soutěžil jak v Cannes ,.tak v Berlíně. Tam v r.2015 obdržel Stříbrného medvěda za film Klub,který byl uveden u nás v rámci MFF Karlovy Vary. Neruda je jeho v pořadí šestý film a věnuje se jednomu úseku života slavného básníka a nositele Nobelovy ceny Pabla Nerudy(pro dříve narozené,kteří ho ve škole neprobírali, uvádím,že pseudonym si zvolil podle našeho Jana Nerudy,jehož poezii obdivoval). V r.1948 se musel P.Neruda po nezdařeném úseku ze země více než rok skrývat a v Evropě, zasažené studenou válkou,se šířila legenda o pronásledovaném básníkovi a někteří umělci,vedení Pablem Picassem,se dožadovali jeho osvobození. Po delší době můžeme v kinech vidět charismatického mexického herce Gaela Garcíu Bernala(např.Amores perros,Špatná výchova, Motocyklové deníky, Babel) tentokrát v roli policejního komisaře.

10.10.20.00 uvedeme též vynikající film CHLAPI NEPLÁČOU, režie A.Drljevič, koprodukce Bosna a Hercegovina,Slovinsko, Chorvatsko,Německo 2017

Krutý ozbrojený konflikt,jenž začátkem devadesátých let minulého století vypukl v zemích bývalé Jugoslávie , navždy poznamenal životy lidí,kteří tam žijí. ...Filmů,které se o tomto období natočilo, je spousta.Osobně považuji za jeden z nejlepších film Hezké vesnice hezky hoří(Lepa sela lepo gore),natočený ještě za války v Bosně na území Republiky srbské a zrežírované Srdanem Dragojevičem.
Chlapi nepláčou je skvěle zrežírované drama o tom, jak i po více než 20ti letech od Daytonských dohod balkánský sud prachu stále doutná a asi nikdy nepřestane.. Děj je umístěn do odlehlého horském hotelu, v němž se na psychoterapeutickém pobytu setkává různorodá skupina válečných veteránů. Bývalí vojáci se zpočátku urputně snaží držet se svých předsudků a neobnažit před ostatními nic z toho, co je poznamenalo na celý život. Ve filmu defiluje současná balkánská mužská herecká špička v čele s charismatickým slovinským hercem Sebastianem Cavazzou v roli pacifistického terapeuta. Film byl uveden v soutěžní sekci letošního MFF Karlovy Vary, obdržel Zvláštní cenu poroty a byl zakoupen do distribuce.

Mimo klubové filmy doporučuji film Wind River- v N.Boru v úterý 3.10 v 17.30 a pak 4.10. v 17.30 a 20.00 Hlavní protagonista ,charismatický Jeremy Renner v roli stopaře Lamberta,který hledá vraha indiánské dívky, přivezl tento film do Karlových Varů.Thriller ze zasněženého Wyomingu obdržel v Cannes cenu za nejlepší režii v sekci Un certain regard a ve Varech Cenu diváků. Jeho režisér,který působí i jako herec,Taylor Sheridan (1970) , je též úspěšným scénáristou-napsal např. scénář k oceněnému filmu Denise Villeneuva Sicario:Nájemný vrah nebo k filmu Za každou cenu, nominovaném v r.2016 v několika kategoriích na Zlatý glóbus.

Přeji hezké chvíle se stříbrným plátnem!
L.Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Od úterý do čtvrtka promítá Novoborské kino líbezný film Jana Svěráka "Po strništi bos", v němž roli dědečka ztvárnil vynikající herec Jan Tříska, jenž dnes v noci zemřel na následky zranění po tragickém pádu z Karlova mostu v Praze. Čest jeho památce!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Tříska byl skvělý herec. Pamatuji si jako dítko čerstvě na gympl přijaté na jeho Lorenzaccia s Divadle za branou,který bolševici,jako mnoho dalších kulturních stánků, zavřeli, soubor v r.1972 rozprášili a skvělému režisérovi Otomaru Krejčovi nedovolili u nás prakticky nic.
Mně se film Po strništi bos zas tolik nelíbil,absence dobrého scénáře z filmu čouhala jak sláma z bot. Volně řazené obrazy prostě nestačí. Obecná škola je mnohem lepší, tu lze vidět stále.Ta , na rozdíl od Po strništi, vyvolá ten hřejivý pocit sounáležitost a souznění s tím, ,co se děje na plátně.Film jistě není špatný,ale u mne je průměrný a režisér Svěrák by se měl zamyslet, co nyní, na prahu padesátky, bude vlastně dál točit. Mimochodem, já za jeho nejlepší film považuji Jízdu.
Hezký den !
P.S. Vynikající je Třískova kreace Přímá linka Praha-Tokio z filmu Jedna ruka netleská. Málem bych na ni zapomněla. Doporučuji-na youtube určitě někde bude!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve na Andreje Zvjaginceva

V úterý 23.1. v 20 hodin budeme ve FK Nový Bor dávat film NEMILOVANÍ oceněný minulý rok Cenou poroty v Cannes .Krom této ceny získal Cenu losangeleských filmových kritiků za nejlepší cizojazyčný film a Saša a Jevgenij Galperinovi Evropskou filmovou cenu za hudbu . Zvjagincevův dvorní kameraman Michail Kričman byl na stejném fóru oceněn cenou Briana de Palmy za kameru.
Osobně považuji Andreje Petroviče Zvjaginceva ( narozen 1964 v Novosibirsku) za jednoho z nejlepších současných světových režisérů. Často je zmiňován jako nositel odkazu Andreje Tarkovského. To je jistě pravda,ale kdo Tarkovského dílo zná a zná Zvjaginceva ví,že Zvjagincev není jenom nějakým Tarkovského epigonem. Jako byl Tarkovský jen jeden, je jen jeden Zvjagincev, obdivovatel Michelangela Antonioniho nebo Davida Lynche. Dalo by se říci,že to, co tak mnozí z nás oceňují u klasické ruské prózy,například u Čechova nebo Dostojevského- to obdivuhodné a neuveřitelně výstižné umění v pozorování charakterů a popisu situací- dokáže Zvjagincev filmovými prostředky v dnešní době jako málokdo. Mrazivě přesné výpovědi o stavu ruské -a samozřejmě nejen ruské společnosti- byly po zásluze prakticky všechny oceněny na mnoha festivalech. Prvním filmem,který mu otevřel dveře do světa,byl oceňovaný film Návrat,natočený v r.2003. Následoval film Vyhoštění (2007) inspirovaný povídkou W.Saroyana opět s Konstantinem Lavroněnkem v hlavní roli a v r.2011 film JELENA ,v kterém poprvé spolupracoval s Philem Glassem. Zajímavé spojení originální Glassovy hudby s režijní metodou pomalých záběrů , zejména na začátku filmu, funguje překvapivě skvěle. Jelena,postarší submisivní žena pocházející z obyčejného skromného prostředí,je poslušná manželka,která svému muži, bohatému či spíše zbohatlému Rusovi , dělá v podstatě služku,neb takový je běh života a ona je hmotně zajištěna.Služku ale dělá i svému synovi Serjožovi, typickému ruskému budižkničemovi a povalečovi s lahví - v jeho postavě odkazy na tyto klasické mužské typy fungují naprosto přesně. Scéna, ve které Jelena,dopustivší se v podstatě zločinu( záměrného podání nevhodného léku kardiakovi),aby zachránila dědictví, odváží peníze k Serjožovi,který matce trpící přece jen výčitkami svědomí sdělí,že opět čekají s manželkou dítě a že se tedy bude dále o ně starat , patří právem k vrcholům tohoto filmu. Serjožu ztvárnil Alexej Rozin,který je též Zvjagincevovým dvorním hercem- hrál pak v Leviathanu a nyní hraje v Nemilovaných.

Po Jeleně následoval v r.2014 již zmíněný LEVIATHAN ,opět oceněný v Cannes, a to Cenou za režii.
Název filmu odkazuje k dílu Thomase Hobbese vydané r.1651- Leviathan, neboli o podstatě,zřízení a moci státu církevního a občanského .Není zde místo na širší rozbor tohoto Hobbesova díla zabývajícího se strukturou společnosti (česky vyšlo v r.2010 v nakladatelství Oikoymenh),ale je nutné k základnímu pochopení filmu uvést,že Leviathan je u Hobbese absolutní autorita,suverén koncentrující moc výkonnou, zákonodárnou i soudní.Proti této moci nemá jedinec v současném Rusku( a zase nejen tam) prakticky šanci a pokud si chce zachovat lidskou důstojnost a neplazit se v bahně,musí přinést obrovské oběti. Děj filmu se odehrává v malém městě na pobřeží Barentsova moře,daleko na severu. Hlavní hrdina,Kolja, se nenechá uplatit a nechce ustoupit starostovi,místnímu Leviathanovi,který chce jeho pozemek získat pro sebe,aby se mohl postavit kostel. Mašinerie moci,která ničí nejen jednotlivce,ale i jeho okolí, se dává do pohybu. Závěrečná scéna, kdy v novém kostele stojí starosta s manželkou vedle prokurátorky a vedle zástupce ruské pravoslavné církve,která je s mocí jedna ruka, a drží za ruku svého potomka, blonďatého chlapečka s putinovskými rysy, vyvolává mrazení v zádech. Leviathan dřímá v každé společnosti (naše není výjimkou) a čeká na příležitost chopit se postupně absolutní moci tím,že se začnou osekávat občanské svobody a soudy se podvolí moci výkonné. Věčná a nevyzpytatelná krása moře narážející na útesy snímané Kričmanovou kamerou spolu s hudbou Philipa Glasse činí z tohoto díla nezapomenutelný filmový zážitek.

Poslední film NEMILOVANÍ,který bude nyní uveden v novoborském kině navazuje tématem vztahů mezi rodiči a dětmi na jeho debut Návrat.Zvjagincev nám opět s neuvěřitelně výstižným vykreslením charakterů přináší nelítostný obraz části současné ruské ( a opět samozřejmě nejen ruské) konzumní středostavovské společnosti, ve které není místo pro vřelé mezilidské vztahy,včetně vztahů k vlastním dětem. Vztahy jsou nahraženy penězi, selfíčky,sociálními sítěmi a uspokojováním vlastního ega.
Přeji všem divákům pěkný filmový zážitek!

L.Šepsová FK Nový Bor

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve na Tři billboardy

Dnes večer dáváme ve FK již avízovaný film Nemilovaní od A.Zvjaginceva,ale vřele doporučuji i představení v 17.30.,a to film Tři billboardy kousek za Ebbingem, oceněné nedávno po zásluze Zlatými glóby.
Vezmeme ho ještě jednouv březnu,tentokrát do FK, neb jde o skvělou filmařinu s vynikajícími hereckými výkony tria Woody Harrelson, Francis McDormand a Sam Rockwell.
Hezký den!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve do kina 6.2. v 20 .hodin

FATIH AKIN- ODNIKUD

Ve FK Nový Bor bude 6.2. 2018 v 20 hodin uveden zatím poslední film renomovaného režiséra F.Akina ODNIKUD z r.2017,který nedávno obdržel na 75. ročníku Zlatých glóbů cenu za nejlepší cizojazyčný film. Fatih Akin , narozený v r.1973, pochází z rodiny tureckých přistěhovalců. Narodil se v r.1973 v Hamburku, kde též vystudoval film na Hochschule für Bildende Künste. Točil zprvu videosnímky a krátkometrážní filmy a v r.1998 debutoval celovečerním hraným filmem Krátce a bezbolestně. V r.2000 natočil film V červenci a v r.2002 Solino a pak již přichází jeho zatím nejoceňovanější dílo, vynikající milostné drama Proti zdi z r.2004. Film obdržel Zlatého medvěda na MFF v Berlíně a Evropské ceny za nejlepšího režiséra a film.Kdo jej viděl, jistě si vzpomene na famózní výkony obou protagonistů- Birola Ünella v roli Cahila a na Sibel Kekilli jako Sibel a též na skvělou hudbu Alexandera Hackeho. Z dalších filmů vyjímám např. drama Na druhé straně s kdysi dvorní herečkou předčasně zesnulého R.W.Fassbindera Hanou Schygullou nebo Soul Kitchen z r.2009 oceněný Velkou cenou poroty na MFF v Benátkách.
Hlavní hrdinka jeho nového filmu Odnikud Katja , ztvárněná Dianou Krügerovou, se ocitne zcela nepřipravena v mezní životní situaci. Stejně tak jako v nedávno u nás uvedeném skvělém a též na Zlatých glóbech oceněném filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem, může mít Katja jistě podobné motivy pro pomstu a vykonání vlastní spravedlnosti tak, jako hlavní hrdinka Tří billboardů Mildred ztělesněná Frances McDormandovou.Ale Fatiha Akina zajímají především reakce člověka ,který se náhle ocitne ve světě plném iracionálního násilí a nenávisti a kterému zbude jenom bezútěšná existence a touha po vykonání pomsty. Diane Krugerová ,která zazářila v takových filmech jako byli např. Tarantinovi Hanební pancharti, potvrdila,že je opravdu velká herečka, a byla za svůj výkon v tomto filmu minulý rok po právu oceněna Cenou za ženský herecký výkon na prestižním MFF v Cannes.
Film byl u nás uveden na MFF Karlovy Vary v r.2017 a do distribuce ho nyní uvádí společnost Aerofilms.

Na představení FK zve filmové fanoušky MUDr. Lenka Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve na Jana Švankmajera

Ve FK Nový Bor dáváme 20.2. od 20. hodin nejnovější a netrpělivě očekávaný film Hmyz osobitého filmového tvůrce Jana Švankmajera(narozen 1934). Název odkazuje na hru bratří Čapků, kterou na malém městě zkouší místní ochotníci. Během zkoušek se jejich životy prolnou s životy a osudy postav divadelní hry. Zkoušky se režiséru Cvrčkovi (J.Dulava),kterého podvádí žena s panem Václavem (J.Budař), nedaří,jak by chtěl. Nejen pan Borovička-Chrobák v podání Jiřího Lábuse se do své role tak vžije... Tulák leží doma s ischiasem, Chrobáčice a Larvička se zatím nedostavily na zkoušku... Ajzboňák Kopřiva coby Parazit v podání Norberta Lichého čeká ,až bude moci pro sebe schlamstnout ,co se dá... včetně té larvičky...

Jan Švankmajer natočil mnoho filmů, o kterých by se dalo dlouze psát. Můžeme se opět těšit, co nám přinese jeho fantazie s idiosynkratickým viděním světa vezdejšího a nevyčerpatelná schopnost animace. Ne nadarmo je považován za jednoho z nejlepších světových animátorů současnosti. Jeho filmografie zahrnuje množství děl již od r.1965 po současnost.
Kostýmy k tomuto filmu navrhla Veronika Hrubá,která se jako kostymérka podílela na Švankmajerových filmech Šílení z r.2005 a a Přežít svůj život z r.2010.

Sám režisér o svém filmu říká: Hra Ze života hmyzu je misantropická hra. Můj scénář jenom tuto misantropii prohlubuje,tak, jako se prohlubuje podobnost člověka s hmyzem a této civilizace s mraveništěm.Také by se nemělo zapomínat na poselství Kafkovy Proměny.

Do kina za FK Nový Bor zve MUDr. Lenka Šepsová.

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve 1.5. na film Měsíc Jupitera

Když jsem minulý rok vycházela z Velkého sálu hotelu Thermal po projekci maďarského filmu Měsíc Jupitera,jen jsem si v duchu povzdechla,že v naší kinematografii již mnoho let není takových talentů,jako mají Maďaři nebo Rumuni...A hned tak nebude...A jaké invence a představivosti je potřeba k natočení takových dechberoucích scén v tomto filmu ,jako např. rozpadání se bytu a domu kdesi v evropském městě-nic podobného jsem o dob St.Kubricka a jeho 2001: Vesmírná Odysea snad neviděla...

Kornél Mundruczó,narozený v r.1975 vystudoval herectví a filmovou režii a zaujal již svými krátkými filmy. Jeho celovečerní debut Šťastné dny z r.2002 vyhrál téhož roku Zlatého leoparda na festivalu v Locarnu.Druhým filmem byla adaptace příběhu Johanky z Arku pod názvem Johanna, která byla v r.2005 uvedena v canneské sekci Un Certain Regard..Třetí celovečerní snímek Delta z r.2008 získal na Maďarském filmovém týdnu ocenění za nejlepší film. Protože měl Mundruczó v Cannes již dobrou pozici, vracel se pak na tento festival již pravidelně. V r.2010 zde byl uveden Projekt Frankenstein, v r.2014 Bílý Bůh a konečně minulý rok soutěžil Měsíc Jupitera o hlavní cenu-Zlatou palmu,kterou si nakonec odnesl švédsko-německý film Čtverec.
Někteří filmoví kritici přirovnávají Mundruczóa stylem vyprávění např.k Christopheru Nolanovi nebo Alphonsu Cuarónovi. Ano, Měsíc Jupitera snese hravě srovnání s Cuarónovými Potomky lidí a svou precizností filmového obrazu třeba s Nolanovým Počátkem nebo Dunkerkem . A přitom byl scénář filmu realizován doma v Maďarsku ,zejména v Budapešti, za pomocí produkčních společností z Německa a Francie ,a ne v hollywoodských studiích s daleko většími rozpočty.
Asi bude nejlepší přiblížit film citacemi z rozhovoru s režisérem:

Jaký má název filmu Měsíc Jupitera význam?
Snažil jsem se vytvořit dojem současné science-fiction.Už od dětství jsem fanouškem tohoto žánru a je to asi vidět i v mých dřívějších filmech,např. v Bílém Bohovi nebo Projektu Frankenstein. Dále jsem si pohrával s myšlenkou ,jaké to je ocitnout se v jiném světě ,a kdo je kde vlastně cizincem. Ve skutečnosti jde totiž o jen o úhel pohledu. Jeden z měsíců planety Jupiter,objevený Galileo Galileem,se nazývá Evropa. Jupiter je dost vzdálený na to,abychom si mohli legitimně klást nové otázky o víře,zázracích a jinakosti.

Jak jste přišel na nápad s létajícím uprchlíkem?
Jednou z mých oblíbených knih z dětství je román Alexandera Běljajeva Ariel o malém chlapci, který umí létat. Představte si bytost s nadlidskými schopnostmi a ten obrovský kontrast a napětí, které kolem dotyčného vzniká. Jak šel čas, začal jsem se stále více zabývat otázkami víry. Vždycky jsem si myslel, že existuje větší a komplexnější univerzální Víra, která překračuje relativní víru diktovanou danou kulturou a historickým obdobím. Víra,která může mít dopad na všechny lidi, zejména v době, kdy si, jak se zdá, vyrovnáváme účty s tradičním náboženstvím a s Bohem. Místo toho nás definují peníze a úspěchy, všudypřítomný bůh populismu a okamžitého uspokojení. Chtěl jsem vytvořit příběh, který by diváky přiměl klást si otázku, zda můžou věřit tomu, co vidí. Setkání se zázrakem vyžaduje ze strany přihlížejícího aktivní účast, a toho se vždy snažím dosáhnout. Ano,je to film o uprchlících,ale také o hledání Boha.Někdy narážíme na věci,které jsou absolutní, záhadné. Právě to vlastně ztělesňuje postava Aryana: křesťana v těle uprchlíka, kterého můžeme skutečně interpretovat jako anděla. Zázraky nikdy nepřicházejí tam, kde je čekáme, a nejspíš k nim ani nepřistupujeme tak, jak bychom měli.

Je těžké naučit herce létat?
Myslím,že filmování by mělo být o zachycení reality. Výkon herce a jeho mimika před green screenem nikdy nebudou vypadat tak dobře, jako když ho necháte levitovat 30-40 m nad městem..Nejsem zastáncem speciálních efektů ,i když se jim v nutných případech nebráním. Neměly by ale vypadat lacině, uměle a nepřirozeně. Pro Měsíc Jupitera vznikl speciální závěsný systém, díky kterému mohl herec létat.Natáčeli jsme na 35mm film a kamery jsme ve většině případů fixovali na dráty,lana nebo konstrukci, která umožňovala pohyb kamery 360 stupňů okolo létajícího herce, který se otáčel kolem vlastní osy. Pro každou scénu jsme museli přijít s jiným řešením, např. při honičce v metru jsme použili 300 přístrojů a ke zvednutí kamery k vrcholku budovy jsme potřebovali obrovský jeřáb.

Kornél Mundruczó se svým posledním filmem definitivně zařadil mezi osobité mistry filmového vyprávění světového formátu. Kdo z filmových fanoušků viděl jeho předposlední film Bílý Bůh, nenechá si ujít i tento. Do kina na 1. máje v 20.00 zvu všechny filmové diváky, kteří se právě třeba i v tento den chtějí zamyslet nejen nad tím kdo jsme a kam jdeme,,ale chtějí si také užít vynikající filmařiny a skvěle zvládnutého řemesla.

Příští představení FK -ART opět připadá na svátek, a to na 8.5., kdy uvedeme srbský film z r.2014-Gavrilo Princip : Proces. Jak známo, před 100 lety,28.4.1918,G.Princip v terezínském vězení zemřel . K samotnému filmu zase příště.
Přeji hezké dny !

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve dnes na FOXTROT 22.5. v 20 hod.

Kdysi jsem v Karlových Varech na festivalu viděla film Lebanon režiséra S.Maoze,který ztvárnil svoje zážitky z první libanonské války. Jak známo, v červnu1982 izraelské obranné síly vstoupily na území jižního Libanonu v odpovědi na pokus o vraždu izraelského velvyslance ve Velké Británii. V pohraniční vesnici se dvacetiletí mladíci bez předchozích bojových zkušeností ocitli poprvé v akci, uzavřeni v horku tanku ,kdy jedinou komunikací s okolím byl v podstatě jeho průzor , obklopeni všudypřítomným válečným děsem a strachem. Celý film je natočen neuvěřitelně dynamicky,ač se odehrává jen uvnitř tanku,je skvěle nastříhán a zahrán a patří u mne k jedněm z nejlepších válečných filmů,které jsem kdy viděla. A nyní přichází do kin další Maozovo dílo, FOXTROT. Z nedostatku času si dovoluji ocitovat text distributora. Všichni,kdo již film viděli, mi potvrdili,že se jedná o mimořádné dílo. Filmoví fandové by si ho bez ohledu na krásné letní počasí neměli nechat ujít.
A nyní oficiální text:
Jonathan Feldman hlídá spolu s třemi dalšími mladíky opuštěný checkpoint kdesi v poušti na severu Izraele. Od četby komiksů a poslechu starého rádia je občas vyruší projíždějící automobil či velbloud, který se po cestě líně prochází sem a tam. Mladé vojáky vytrhne z nudy až nečekaná událost s fatálními následky. Jonathanovi rodiče se mezitím v Tel-Avivu snaží vyrovnat s tragickou zprávou a zjistit, co se vlastně kdesi v poušti odehrává. Snímek Foxtrot zprostředkovává surreálnou armádní zkušenost mladých vojáků a zabývá se tématy viny, ztráty a traumat, která se v izraelské společnosti přenášejí z generace na generaci. To vše originálním vypravěčským způsobem, který je prostoupen citem pro krásu, absurditou a jemným humorem. Díky svému protiválečnému vyznění vzbudil snímek ve své rodné zemi silné kontroverze.
Do kina zve dr.Lenka Šepsová

Nahoru

Filmový Klub N.Bor zve na Ozvěny 55. ročníku KVIFF

V novoborském kině se budou ve dnech 16.-18.7. v rámci letních artových projekcí promítat filmy zakoupené firmou Aerofilms- Studená válka, Mama Brasil a Tísňové volání. Všechny tři stojí za pozornost a vřele je cinefilům doporučuji.
Jako první se promítá 16.7. v 20.30 STUDENÁ VÁLKA ( koprodukce Polsko,Francie,Anglie 2018), režiséra Pawla Pawlikovského, který se narodil r.1957 ve Varšavě,ale dlouhodobě žije v Anglii. Podobně jako v jeho oscarové IDĚ z r.2013 použil v černobílém snímku plném nádherných filmových obrazů formát 4:3,který příběh osudové lásky ještě umocńuje. Zula a Viktor se potkají po válce, v r.1949.Ona je talentovaná tanečnice a zpěvačka s citem nejen pro lidovou hudbu,ale i pro jazz nebo šanson , a on dává dohromady soubor lidových písní a tanců. Příběh zasazený do rozděleného světa Východu a Západu právem získal na letošním MFF v Cannes cenu za režii. Představitelka femme fatale Zuly je svou krásou podobná naší divě 60.-70 let Olze Schoberové, má něco z B.Bardot i Marylin Monroe. Ve vedlejší roli šéfky souboru lidových písní,která je odstavena,neb se jí nelíbí,aby krojovaný soubor zpíval i pokrokové marxistické písně,exceluje jako vždy výborná Agata Kulezsa,která v Idě hrála prokurátorku.

17.7.20.30 MAMA BRAZIL, Brazílie,Uruguay,Německo 2018.
Na MFF K.Vary získala hlavní představitelka Karine Teles cenu za ženský herecký výkon. Film se odehrává na předměstí Rio de Janeira,kde Irene žije s manželem a 4 dětmi.Skromný,ale přece radostný život rodiny a jeho každodenní chod se obrátí naruby,když nejstarší syn Fernando dostane nečekaně nabídku,že by mohl odjet dlouhodobě do ciziny.Je na Ireně,aby po bolestném otřesu opět nalezla ztracenou půdu pod nohama, což se jí přes všechny peripetie daří. Nedílnou součástí filmu je úžasná hudba v rytmu samby i rocku. Karin Teles se na filmu podílela nejen jako herečka,ale i jako spoluscénáristka.

18.7. 20.30 TÍSŇOVÉ VOLÁNÍ,Dánsko 2018
Při sledování celovečerní prvotiny režiséra Gustava Möllera(1988) si lze jen povzdychnout,kdy se v Česku najde nějaký takový režisérský talent...Asi brzo ne..
Na rozdíl od standardních napínavých kriminálek,které si potrpí na adrenalinové akce, zvolil režisér minimalistické pojetí příběhu policisty Asgera,kterému už už končí zase jedna z otravných služeb na policejní stanici, kam byl převelen,když náhle zavolá unesená žena.Kamera po celou dobu filmu neopustí prostory stanice. Úžasně vygradovaný příběh, v kterém je divák odkázán na svou představivost a je stejně jako Asger frustrován z toho,že nemůže být na místě činu,patří k těm nejlepším,které jsem letos ve Varech viděla. Mimochodem, v hodnocení má film na CSFD 86%,na mezinárodním IMDb 80%!).Vřele doporučuji milovníkům nejen severských detektivek, jde skutečně o mimořádné dílo oceněné na letošním festivalu Sundance cenou za nejlepší zahraniční film.Představitele hlavní role Jakoba Cedergena jsme mohli vidět ve filmech Ukrutně šťastni( Křišťálový glóbus za nejlepší film 2008) nebo Submarino.

Do kina v létě zve MUDr.Lenka Šepsová

A připomínám klasiku v novoborském letním kině. 21.7. se hraje Big Lebowski. Podívat se na "Dudeho" a ostatní na plátně stojí za to,i když člověk ten film viděl xkrát...

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor

Zvu na zítřejší nový film režiséra Roberta Sedláčka,který byl v předpremiéře uveden na letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti. V novoborském kině se bude promítat od 20.30 hod.
Dodávat k němu nebudu nic, Sedláček točit umí. Přijďte do kina,hlavně ti,kteří tu dobu nezažili.

Jenom k tomu zítřejšímu kulatému srpnovému výročí,kdy Čechům z TV v 19.50 promluví alespoň slovenský prezident,když ten náš není schopen už ani vzpomenout lidských obětí ruské okupace, přetiskuji příspěvek spisovatele Jiřího Padevěta. Lepší charakteristiku pomalu neznám. Ve stručnosti vše. Prostě Jiří umí.

Jiří Padevět
··
Srpnová lamentace.
Když pásy tanků Varšavského paktu začaly drtit asfalt československých silnic a štípat dlažební kostky ulic a náměstí vyděšených měst, když boty ruských výsadkářů dopadly na plochy československých letišť, když začala jedna z největších agresí proti území suverénního státu po roce 1945, hněv občanů Československa se logicky obrátil proti ruskému impériu, které se v tu chvíli shodou historických okolností jmenovalo Svaz sovětských socialistických republik. Události léta a časného podzimu roku 1968 přinesly Československu a jeho občanům nesmírné utrpení, desítky mrtvých, stovky těžce raněných. Přinesly také vysoce nadstandardní chování okupační armády, tedy vraždy, nikdy nevyšetřené dopravní nehody s vojenskými vozidly, ozbrojené loupeže, krádeže, šikanování civilistů, domovní prohlídky a nahodilou střelbu do lidí.
Je vlastně s podivem, že ruské tanky nepřijely do Československa daleko dříve. Vděčíme za to paradoxně československým komunistům. Zatímco v zemích, obsazených Rudou armádou v letech 1944 a 1945, bezprostředně s Československem sousedících, bylo nutno tanky, nebo alespoň jednotky NKVD a vojenské rozvědky Smerš ponechat, nebo je zase velmi rychle povolat zpátky, v Československu se o všechno postarali domácí komunisté za laskavého dohledu ruských poradců, tedy zpravodajských důstojníků. V Polsku se odehrávala ještě několik let po válce krvavá bitva mezi demokratickým, původně protinacistickým odbojem a jednotkami Rudé armády, NKVD a domácími prokomunistickými kolaboranty, v Berlíně došlo v roce 1953 k dělnickým, tedy nikoliv nacistickým nepokojům, které se přelily do řady měst a obcí a které byly potlačeny ruskými tanky. Heroický průběh a apokalyptický konec mělo maďarské povstání, utopené v krvi a teroru Rudé armády, které velel maršál Koněv. Díky politickému přešlapování třetí československé republiky, díky smlouvě o „přenechání“ jáchymovského uranu Sovětskému svazu, díky víře v Budovatelský program Gottwaldovy vlády z roku 1946, tedy vlády, vedené komunistou, který byl zcela podřízen Moskvě, zřejmě i díky propagandě, která vykreslovala Sovětský svaz jako běžný státní útvar, nikoliv jako zemi, kde mizí celé národy a profesní skupiny v koncentračních táborech, převzali českoslovenští komunisté v únoru 1948 moc sice násilně, ale bez střelby a potřeby ruských tanků v ulicích. Na zastrašení demokratů stačilo protiprávně vyzbrojit dělníky a poslat je pochodovat do ulic. Po únoru 1948 rozpoutala Komunistická strana Československa teror, během kterého použila všechny instrumenty nacistického panství na okupovaných územích, počínaje brutálními výslechy politických oponentů a protikomunistických odbojářů, přes provozování koncentračních táborů až po vytváření takzvaných volavčích sítí, tedy fiktivních odbojových organizací, do kterých byli lákáni vlastenci agenty Státní bezpečnosti a po zpravodajském vytěžení likvidováni. Teror, který českoslovenští komunisté za občasného souhlasného jásotu davu páchali nejdříve na všech potenciálních nepřátelích, tedy na těch, koho za nepřítele sami označili, se v poměrně krátkém historickém čase přenesl i do řad komunistů samotných. Pod taktovkou sovětských poradců byly připravovány politické procesy, tedy spíše divadelní představení, které měly za úkol především vyděsit, ale i semknout veřejnost proti vnitřnímu nepříteli. Procesy probíhaly podle sovětského scénáře, stejně tak jako v dalších porobených zemích. Když se českoslovenští komunisté rozhodli většinu obyvatel Československa připravit o celoživotní úspory a řadu zcela ožebračit, možná už přemýšleli o potřebě ruských tanků. Nakonec nebyly potřeba, na stávky a povstání v Plzni bohužel stačily vlastní bezpečnostní složky. Československá společnost postupně směřovala, jistě i díky smrti masových vrahů Stalina a Gottwalda, k jisté liberalizaci a demokratizaci poměrů, na které se nemalou měrou podíleli i reformisté uvnitř komunistické strany. Zapomíná se bohužel na to, že až do začátku šedesátých let byly komunistické kriminály a koncentráky pořád plné politických vězňů a činnost církví a spolků byla, když ne zcela zlikvidována, tak alespoň utlumena. Jeden z jáchymovských uranových lágrů byl uzavřen až na přelomu let 1962 a 1963, tedy let, kdy bylo v provozu divadlo Semafor a kdy začaly být tolerovány první bigbeatové kapely. Občanům byla opatrně a po dávkách povolena i jiná kultura, než ta socialisticky realistická. V dubnu 1968 schválil Ústřední výbor KSČ Akční program, který kromě zvýšení svobody tisku sliboval i větší orientaci socialistické ekonomiky na spotřební zboží. Komunistická strana připustila, že občané Československa mohou v tisku číst i něco jiného, než fráze a dokonce připustila, že si mohou koupit něco na sebe nebo vkusný televizní stolek. Ruské impérium cítilo ohrožení svých pevných pozic mezi československými komunisty, dosud nad míru loajálními. Zavrhlo reformisty a z kovaných soudruhů Vasila Bilaka, Aloise Indry, Oldřicha Švestky, Drahomíra Koldera a dalších vyrobilo vlastizrádce. Vlastně nevyrobilo, jenom přijalo jejich ochotu ke zradě vlastního národa. Tanky se nakonec ukázaly jako nezbytnost, velký bratr na východě přestal být s reprezentací vazalského státu spokojen.
Srpen 1968 byl hrdinským vzepětím obyčejných lidí, z nichž řada byla sovětskými vojáky zavražděna. Srpen 1968 byl chvílí, kdy Češi, Moravané a Slezané nosili při demonstracích nad hlavami státní vlajky, potřísněné krví zabitých spoluobčanů. Národy tehdejšího Československa měly najednou svoje hrdiny, měly martyrologii. Jenže mučedníci do roka a do dne zmizeli. Nebyly pomníčky, nebyly pietní akty, nebyla úcta k mrtvým. Byl jen normalizační sliz, který si řada spoluobčanů táhne na polobotkách dodnes. Za normalizaci, za duchovní pustinu, dusící schopné a dávající křídla všehoschopným, můžeme zase poděkovat jen sami sobě, ale především svým domácím vlastizrádcům. A také těm, kterým je to vždycky jedno

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve 9.10 .TURNÉ

Díky distribuční společnosti Balkanfilm ze Vsetína (vede ji velmi agilní šéf tamnějšího Filmového klubu) se do ČR již několik let dostávají výborné filmy,které vyprodukovaly kinematografie ex-jugoslávských republik. Z těch,které jsme ve FK promítali letos,připomenu např. Gavrilo Princip-proces Srdana Koljeviče. Koncem září měly premiéru dva- Turné a Falzifikátor,oba natočené režisérem Goranem Markovičem (nar. 1946),který na přelomu 60. a 70 let vystudoval společně s dalšími později úspěšnými režiséry z tehdejší Jugoslávie pražskou FAMU a vzpomíná na svůj pražský pobyt v letech 65-70 jako na nejlepší léta svého života. Rodiče byli velmi známí herci a jeho otec Rade hrál i ve dvou českých filmech- na tehdejší dobu provokativním snímku Tři přání režiséra Elmara Klose (r.1958) a ve filmu Anděl blažené smrti Štěpána Skalského z r.1964.
Markovič již v devadesátých letech,konkrétně v r.1992, natočil komediálního průvodce kultem osobnosti Tito a já a film byl oceněn několika cenami na MFF v San Sebastianu. Film Turné vznikl v r.2008,tedy v době,kdy už bylo natočeno mnoho snímků různé kvality s tématem obrovského válečného konfliktu, který provázel rozpad Jugoslávie.Mnohé z nich jsme mohli vidět v našich kinech.Osobně za jeden z nejlepších považuji Lepa sela lepo gore-Hezké vesnice hezky hoří Srdana Dragojeviče z r.1996. Film Turné se odehrává uprostřed války v Bosně,scénář si režisér napsal již v r.1996 jako svou formu terapie . Protože se prý narodil v divadle a celý život prožil s herci,jsou i oni hlavními protagonisty tohoto snímku.Herci bělehradského divadla dostanou nabídku turné po Republice Srbské v Bosně a Hercegovině. Protože peněz nemají nazbyt, vcelku lukrativní nabídku přijmou a vyrazí na cestu. Do města,kde mají hrát,je přiveze vojenská dodávka a na místě zjistí,že město je nejen pod palbou,ale že mají kulturně povznést srbské vojáky těsně za frontovou linií. Pokud si chtějí zachránit život ve válkou zmítané Bosně,kde se setkávají s bojovníky všech válčících stran,tak musejí ze svých hereckých schopností vyždímat maximum. Režisér sám říká,že si s tímto komediálně laděném filmem nadělal velké problémy,protože se nejen nechtěl postavit na ničí stranu a mnozí ho pak nazývali zrádcem,ale hlavně se snažil vykreslit odpornost nacionalismu,který nakonec poráží všechny zúčastněné.
Dalším Markovičovým filmem,jak jsem již uvedla výše, je Falsifikátor z r.2013 zasazený do r.1968,který má nyní též českou premiéru.
Distribuční společnost Balkanfilm chystá v říjnu dále uvést film ..a dělo bylo ještě žhavé Slobodana Sterlice a v listopadu dva filmy- psychologický horror Otevřená a Balkánský masakr paintballovou pistolí režiséra Ivana-Gorana Viteze,jehož nekorektní komedii Básník, co skoro zabil Hitlera nešetřící nejen poglavnika Ante Paveliče a chorvatský fašist. stát,ale i Broze-Tita , uvedl Balkanfilm do distribuce v březnu t.r. Ve FK Nový Bor určitě nějaký další film z distribuční nabídky uvedeme.
Do kina srdečně zve za FK Nový Bor MUDr. Lenka Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Zeptám se odborníků. Jakými významnými hereckými počiny prospěl národu Ivan Vyskočil? Tedy mimo to, že dělá konferenciéra na setkání Miloše Zemana s občany, skvěle o něm mluví na akcích Okamury a poslal kamsi
Anife Ismet Hassan Alikocoglu Ahmed Husein Vyskočilovou tu mohamedánku?

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve- Já,Maria Callas

V novoborském kině se zítra bude od 20. hodin promítat životopisný film o fenomenální operní divě Marii Callasové. Pro příznivce hudby ji nemusím představovat. Vyjímečný dokument Toma Volfa je složen krom jiného i z dosud nezveřejněných fotografií, nahrávek, neznámých archivních záběrů, v kterých uvidíme nejen Aristotela Onassise,kterému věnovala tolik ze svého života a on si pak vzal Jacqueline Kennedyovou,ale např. JFK, Marilyn Monroe, W. Churchilla, A.Delona.Liz Taylor,Vittoria de Sicu,O.Sharifa a další. Pro milovníky krásné hudby ,zejména operní, film téměř povinný. Pamatuji si na arii Una voce poco fa z Lazebníka sevilského která zazněla na konci jinak nepříliš dobrého filmu Pasolini s W.Defoem a která byla naprosto úchvatná,snad nikdo ji tak nedokázal zazpívat... Maria Callas též hrála ve filmech. Již jsem o tom psala- ztvárnila Medeu v Pasoliniho filmu,sošnou,krásnou,nešťastnou kněžku,podvedenou a opuštěnou Iasonem ,kterému věnovala kus života a dala mu děti a který ji opustil pro Glauké. Ve svém civilním životě měla Callas podobný osud, lásku a zradu.
Do kina zve dr.Lenka Šepsová

A poznámka k dotazu na Ivana Vyskočila- no comment. Werichovské Klauni nejsou,ale šašků je- platí stále- pro stranu vyznamenávající i vyznamenanou.
Hezké dny s kvalitními filmy!
Doporučuji též film První člověk o Neilu Armstrongovi. Zazní v něm část Novosvětské- on si ji sebou vyžádal a od té doby astronauty doprovází. Velká to pocta.

Nahoru

První člověk

Z čtvrteční lákavé nabídky novoborského kina jsem dal přednost filmu První člověk. Nelitoval jsem. Strhující děj je připomínkou úžasných schopností, jež prokázali před padesáti lety američtí vědci i posádky pilotovaných letů v čele s Neilem Armstrongem.

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve AŽ PŘIJDE VÁLKA

Filmový klub v N. Boru uvádí dne 6.11. v 20.00 další film Jana Geberta,který zahajoval sekci Panorama Dokumente na letošním Berlinale a byl tak jediným tuzemským zástupcem na tomto prestižním festivalu.Už za svůj středometrážní debut Hra o kámen získal zvláštní cenu poroty na MFDF Jihlava v r.2012. Novoborským jistě tento film nemusím představovat.
Při sledování tohoto dokumentu,který byl uveden na MFF Karlovy Vary a který úspěšně putuje evropskými kiny, běhá mráz po zádech. Tak to přece vždy začínalo..."Já jsem asi panovačný a rád rozkazuji" říká šéf Slovenských Branců Peter Švrček a vypadá tak nevinně,chlapecky. Žije s rodiči v dobře vybaveném rodinnném domě, chladném,čistém,kde zřejmě cosi od malička scházelo. Jako patnáctiletý absolvoval Peter velmi drsný výcvik u kozáků srovnatelný s výcvikem některých ruských separatistů a cvičí nyní paramilitární skupinu na obranu vlasti a národa,která je složena z velmi mladých hochů navlečených do maskáčů ,kteří hledají v lesích svou identitu..Peter by chtěl velet co největší skupině lidí, mít nad nimi moc. Pasoval sám sebe na doživotního vůdce-žádné volby již přece nejsou potřeba. Část facebookového profilu mají členové domobrany v azbuce, chtějí chránit svůj národ a vlast...Dokument přesně zachycuje touhu mladých mužů-a nejenom jich-po vládě pevné ruky. Domobrany v různých podobách nebo snahu o jejich založení najdeme i v jiných zemích zejména bývalého sovětského bloku a jsou většinou produktem společností, v kterých sílí poptávka po autoritářských režimech -ať je to Orbánovo Maďarsko, Kaczyňského Polsko nebo naše Česká republika-nemusíme chodit daleko. Ano,tak to vždy začínalo,stačí označit nepřítele...
Vřele tento dokument doporučuji zhlédnout.
A ještě stručně něco k autorovi - Jan Gebert je ročník 1981, vystudoval historii a iberoamerikanistiku na FF UK Praha , studoval v N.Orleansu,Madridu,Monterrey.Pracoval několik let jako novinář a reportér. Materiál pro tento film sbíral skoro 3 roky.
Do kina zve za FK Nový Bor MUDr.Lenka Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Při sledování některých filmů si vzpomenu na dvě velké české osobnosti. První-Jára Cimrman, v jehož hře Záskok je věta-Čeněk nemá talent! a další je Jan Werich.Ten zase říkal:To je blbý, to se bude líbit!..

Hezké dny s dobrými filmy!Dnes jde např. na ČT 2 Friedkinova Francouzská spojka z r.1981. Ta honička v NY metru, bez digi vycpávek, je opravdová lahůdka. Sice je v TV nasazena verze dabovaná,ovšem to kvality filmu nesnižuje. Na rozdíl od takového dabingu,kterým je opatřen jinak velmi dobrý německý film Balón. Bohužel verze bez dabingu do kin není-asi,aby nedráždila němčina,když to je o NDR...

Nahoru

Re: Filmový klub -nejlepší evropský film

Nejlepším evropským snímkem je Studená válka polského režiséra Pawlikowského
Cenu Evropské filmové akademie pro nejlepší snímek roku v sobotu získal polsko-britsko-francouzský titul Studená válka polského režiséra Pawla Pawlikowského. Na 31. ročníku udílení ocenění ve španělské Seville tento film uspěl také v dalších kategoriích.
Autor filmu Pawel Pawlikowski, jedenašedesátiletý režisér a scenárista polského původu, jenž působí především ve Velké Británii, si převzal ceny pro nejlepšího režiséra a také scenáristu. Představitelka hlavní role ve Studené válce Joanna Kuligová byla vyhlášena nejlepší herečkou. Evropské filmové ceny jsou považovány za evropskou obdobu amerických Oscarů.

Drama Studená válka se odehrává v Polsku a Francii v době studené války a na jejím pozadí vypráví příběh osudové lásky zpěvačky Zuly a skladatele Wiktora. Šestatřicetiletá Kuligová, představitelka Zuly, si v andaluské metropoli ocenění nemohla osobně převzít, protože je podle Pawla Pawlikowského v sedmém měsíci těhotenství a nesmí létat.

Nejlepším hercem Evropy uplynulého roku byl v Seville vyhlášen Ital Marcello Fonte. Evropskou filmovou cenu dostal za roli psího kadeřníka v tragikomedii Dogman, která mu letos vynesla také ocenění na festivalu v Cannes.

Čestnou cenu dnes obdržel pětaosmdesátiletý řecký režisér Costa-Gavras. Jde o osobnost, kterou respektují jako silný politický hlas kolegové a oslavují diváci na celém světě, řekl předseda Evropské filmové akademie Wim Wenders. Costa-Gavras je po Manoelu de Oliveirovi, Michelu Piccolim, Michaelu Caineovi a Andrzeji Wajdovi pátým filmařem, který čestné ocenění dostal.

Za celoživotní dílo dnes byla oceněna také dvaasedmdesátiletá španělská herečka Carmen Maurová, která ztvárnila mimo jiné několik ženských rolí ve filmech Pedra Almodóvara.

A já bych ještě dodala,že režisér Pawel Pawlikovski má již doma Oscara za nejlepší zahraniční film- za Idu, a získal ho v r.2015.
Hezké předvánoční dny!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve do kina-A dýchejte klidně

A DÝCHEJTE KLIDNĚ - FK Nový Bor 22.1. v 20.hodin
Dlouhometrážní debut mladé islandské režisérky Ísold Uggadóttir A dýchejte klidně získal minulý rok cenu za režii na festivalu Sundance. S velkým ohlasem byl promítán i na MFF Karlovy Vary . Příběh dvou žen z naprosto odlišného prostředí se protne v letištní hale u pasové kontroly. Lara,narozená na Islandu,je svobodná matka malého školáka a má za sebou léčbu drogové závislosti. Adja, původem z Afriky,se musí dostat přes Island do Kanady za dcerou. Obě ženy mají svá tajemství a zejména Lara se se střídavými úspěchy snaží vybřednout ze života na periferii,který by ji,pokud by sama na sobě nepracovala, zcela jistě čekal. Režisérka natočila toto drama ve stylu,který připomíná evropský realismus v nejlepším slova smyslu včetně umění zachytit každodenní život hlavních hrdinek a jejich boj s vlastními slabostmi . Jedno z hlavních poselství,které ale tento film má,je připomenutí,jak důležité je pomáhat jiným ve svízelných situacích, protože díky této pomoci lze překonat právě onu sociální determinaci. Vřele film doporučuji. A nakonec obvyklé povzdechnutí- proč se takový „malý“,ale výtečný film, nenatočí v naší české kotlině ? Není to otázka peněz,ale bohužel otázka talentu…. A koho by taky zajímal příběh nijak hezké,obyčejné mladé ženy samoživitelky, že....

Do kina zve za FK Nový Bor MUDr. Lenka Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve Všichni to vědí

Z nedostatku času jen ve stručnosti- doporučuji 2 filmy:
Pondělí 25.2. 20.00 a středa 27. v 17.30 v N.Boru se promítá nový film Všichni to vědí( Todos lo saben) Asghara Farhádího ( jeho film Rozchod Nadera a Simir nasbíral množství ocenění včetně Zlatého medvěda v Berlíně a Oscara za nejlepší zahr. film a jeho další- Klient obdržel cenu za režii v Cannes). Příběh je tentokrát zasazený do Španělska. Staré křivdy se nezapomínají a staří rodinní kostlivci se stejně jednou vysypou ze skříně,neb lidé jsou nepoučitelní. . Ústřední dvojici ztvárnili Javier Bardem a Pénelope Cruzová. Osobně v režisérově filmografii hodnotím tento film, ač je nadprůměrný, až za všemi, které jsem od něj viděla. Vřele ale doporučuji na něj jít. Potěší i nás ,kteří se španělštině snažíme věnovat,neb filmů v tomto jazyce není mnoho .
ART v úterý 26.2. v 20.hodin :Láska mezi regály. Křehká romance z prostředí,kde by ji člověk nečekal- mezi regály skladů velkého obchodního řetězce. Charismatická Sandra Hüller/ cinefilové jistě pamatují na vynikající film Já,Tonni Erdmann/ spolu s vycházející hvězdou německého filmu Franzem Rogowskim. Též doporučuji.
A letošním držitelem Oscara za nejlepší film se stala Zelená kniha. Film uvedeme v ART kinu 12.3.2019 .
Hezké dny s filmy přeje dr.Lenka Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve Je mi jedno,že se zapíšeme..

Je mi jedno,že se zapíšeme do dějin jako barbaři- název filmu vychází z výroku rumunského generála Antonescua,který byl za válečné zločiny po válce souzen a v r.1946 popraven.Na podzim r.1941 a v zimních měsících let 41-42 rumunská armáda vydatně spolupracovala s německým vojskem při masakrech na východní frontě. Jenom ve dnech 22.-24.10.1941 bylo v Oděse zastřeleno nebo zaživa upáleno rumunskými vojáky ( lidé byli blízko oděského náměstí politi benzínem a zapáleni ) kolem 25-34 tisíc lidí... Další oběti holocaustu v Podněstří dosáhly desetitisíců- v samotné Oděse se odhaduje počet zavražděných Židů asi na 100 tisíc..
Radu Jude ( narozen 1977), výrazný talent rumunské kinematografie (v r..2015 jsme mohli vidět jeho film Aferim!), i ve svém nejnovějším díle poukazuje na chyby minulých generací, s kterými se společnost nedokázala nebo nechce vyrovnat. Podobnost s Českou republikou a nevyrovnání se se zločiny komunismu je čistě náhodná... Film sleduje, jak se mladá divadelní režisérka se snaží o věcný přístup a využívá formu tolik oblíbených rekonstrukcí vojenských střetů v podání spolků vojenské historie. Během příprav se však střetává s nepokrytou snahou historii zlehčit, relativizovat a poupravit. Setkává se ale i se zjevnými projevy antisemitismu a skrytého násilí,které i po mnoha letech přetrvávají, protože jsou v lidech.Režisérovi se podařilo specifickou nekompromisní vyprávěcí formou ukázat,jak k páchání tak barbarských činů stačí jen absence svědomí,omlouvaná tím,že ostatní taky...

Film měl úspěšnou světovou premiéru minulý rok na MFF Karlovy Vary.
Uvádí FK Nový Bor 19.3. v 20.00
Hezký den za FK přeje dr.Lenka Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Teď běží na ČT2 "on line" film. Pravdivý, realistický o reálném životě ...
Doporučuji.

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve- Jižní vítr

26.3.2019 v 20.00 v ART kinu Nový Bor uvádíme JIŽNÍ VÍTR režiséra Miloš Avramoviče ( Srbsko 2018).

Agilní vsetínská distribuční společnost Balkanfilm vedená předsedou tamnějšího FK přináší divákům další kvalitní dílo ze zemí bývalé Jugoslávie. V Srbsku se stal tento film nečekaným hitem a v návštěvnosti porazil všechny zahraniční blockbustery,a to nejen díky obsazení nejpopulárnějšími hvězdami starší i nové generace,ale hlavně kvůli námětu a skvělé režii. Režisér Avramovič( nar. 1978) natočil gangsterku o balkánské mafii,která obstojí ve srovnání s jinými ikonickými díly tohoto typu a která by mohla být zasazena do jakéhokoliv velkoměsta. Navíc je ale tento thriller okořeněn typickým balkánským humorem.
Mohu potvrdit,že všechny filmy,které jsme z produkce Balkanfilmu hrály, stály zato. Mohu jmenovat např. např.Gavrilo Princip proces nebo Turné či Rok opice.
Letošní valná hromada AČFK se koná koncem dubna právě ve Vsetíně,tak uvidíme, co pro nás na letošek Balkanfilm připravil.
Dnes se v kině N.Bor od 20. hod naposledy promítá poslední Eastwoodův film Pašerák. Jelikož je Eastwood nejen velký herec,ale i režisér, doufám,že filmový požitek bude podstatně lepší než z filmu Skleněný pokoj.
Hezký den s filmy!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve na MONETOVY LEKNÍNY

Pozvánku uvedu textem distributora ( Aerofilms)
Fascinující putování po mistrovských dílech Claudea Moneta přináší snímek Monetovy lekníny - magie vody a světla. Co inspirovalo génia a bezpochyby největší jméno impresionismu k sérii obrazů leknínů? Cestu za dokonalým zachycením neopakovatelného okamžiku přibližuje Ross King, jeden z předních odborníků na Monetovo dílo a autor bestselleru „Mad Enchantment: Claude Monet and the Painting of the Water Lilie

Aerofilms koupil do české distribuce serii dokumentů o význačných umělcích,jejichž tvorba měla zásadní vliv na vývoj malířství nebo sochařství. Na podzim bychom ve FK uvedli dokument Klimt a Schiele ( osobně Egona Schieleho považuji za jednoho z největších zjevů moderního malířství 20.století ) nebo dokument Duše a krev o geniálním malíři Michelangelovi Merisim,zvaným Caravaggio .
A POZOR !!! Film bude uveden v PONDĚLÍ 6.5.2019 v 20.00 !
Hezké dny s filmy přeje za FK Nový Bor MUDr. L. Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve 21.5.2019 TRANZIT-V 20.00

Režisér a scénárista tohoto snímku Christian Petzold ( narozen 1960) patří mezi renomované tvůrce současné německé kinematografie.Vystudoval nejprve germanistiku a divadelní vědu a pak filmovou a televizní akademii v Berlíně. Petzold patří mezi představitele tzv.Berlínské školy,vyznačující se krom jiného zájmem o dopady politiky na každodenní současný život. V té době vznikl jeho snímek Vnitřní jistota ( natočen v r. 2000), který byl vnímán jako jedno ze zásadních děl současné německé kinematografie.Následoval úspěšný TV film Mrtvý muž, v kterém se poprvé objevila jeho dvorní herečka Nina Hoss. S filmem Strašidla ( 2005) prorazil na festivalu Berlinale a v roce 2008 soutěžil se snímkem Jerichow v Benátkách. Do berlínské soutěže se pak vrátil se snímkem Yella (2007). Nina Hossová, za svou roli v tomto filmu získala Stříbrného medvěda a s Petzoldem spolupracovala i na dramatu Barbara,který byl v r.2012 v Berlíně oceněn Stříbrným medvědem za režii.S Hossovou natočil ještě další úspěšný film Fénix , hitchcockovskou variaci příběhu ženy, která přežila Osvětim a ještě se zcela nezotavila po operaci tváře a navzdory všem varováním se vydává hledat svého zmizelého manžela. Nelze nevzpomenout při této příležitosti na jinou charismatickou dvojici úžasné německé herečky a německého režiséra, a to samozřejmě na Hannu Schygullu a R.W. Fassbindera.
Ve filmu Tranzit,jak je již z názvu patrno, vytváří Petzold svou vlastní variaci na téma zpracované ve stejnojmenném románu Anny Seghersové. Děj ale posouvá do současnosti. Zatímco u Seghersové hrdinové utíkají před blížící se nacistickou okupací z Paříže na jih do vichystické části země a snaží se z Francie odplout, je příběh hlavního hrdiny filmu Georga zasazen do současných kulis kosmopolitního Marseille. Petzoldův film poskytuje zcela netradiční pohled na problém migrace a migrantů,především z toho důvodu,že se věnuje problematice lidské identity,která zásadně ovlivňuje lidské vztahy a která je svou podstatou nezávislá na místě i čase. Hvězdě nového německého filmu Franzi Rogowskému( ve FK jsme letos uvedli film Láska mezi regály, kde hrál též hlavní roli), zdatně sekunduje v roli tajemné ženy Paula Beerová,která na sebe upozornila v Ozonově filmu Frantz z r.2016 a kterou v našem FK budeme moci vidět 4.6. v oceňovaném filmovém opusu Nikdy neodvracej zrak. Film Tranzit byl uveden minulý rok v sekci Be2Can Starter na Letní filmové škole a vzbudil zaslouženou pozornost.
Na představení zve za FK Nový Bor MUDr. Lenka Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve 4.6. 2019

Nikdy neodvracej zrak, SRN,Italie 2018, režie Florian Henckel von Donnersmarch

Východoněmecký výtvarník Kurt Barnert utekl jako mnoho jiných z Východního Německa a žije a tvoří nyní v Düsseldorfu. Jeho osud je ale poznamenán nejen prožitky z válečného a poválečného dětství,
ale i tím,že jeho otec zásadně nesouhlasí s jeho vztahem k dívce Ellie a snaží se tento vztah jakýmikoliv prostředky zničit. To, co nikdo z nich zatím netuší, je skutečnost, že jejich životy jsou již dávno propojeny hrozným zločinem, do kterého byl Kurtův otec jako lékař za války zapleten. Kurt hledá ve svobodném světě svůj nový výtvarný styl a životní prožitky se mu nakonec stávají inspirací. Trauma ze zjištění, čím opravdu jeho otec byl,si ale nese celý život. Začíná tvořit osobité obrazy, které odrážejí nejen jeho vlastní osud, ale i pocity celé poválečné generace. Mohutný, několika cenami ověnčený téměř tříhodinový historický opus natočil režisér vynikajícího mrazivého snímku Životy těch druhých z r. 2006 oceněného Oscarem za nejlepší zahraniční film, v kterém mistrně ztvárnil metody Stasi při ničení lidských osudů. A malíř Kurt Barnert? Stačí si připomenout loňskou vynikající výstavu Gerharda Richtera v Domě U kamenného zvonu a jeho životní osudy. A jeho obraz Strýček Rudi z r.1965, portrét takového pěkného pána ve feldgrau, který věnoval v r.1967 památníku Lidice .
Pokud můžete,nenechte si tento film ujít.
Do kina zve MUDr. Lenka Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve na první film po prázdninách

FK nový Bor zahajuje po prázdninové přestávce dne 10.9.2019 v 20.00 skvělým srbsko-slovinsko-chorvatským filmem STEHY režiséra Miroslava Terziče. Hlavní hrdinka filmu Ana se nikdy nesmířila se smrtí svého syna,který měl zemřít při porodu . Pro své přesvědčení,že něco nebylo a není v pořádku ,má řadu důvodů,které se ani po 18ti letech nedají příliš zpochybnit. Naráží ale na nepochopení nejen okolí,ale postupně i svých nejbližších,protože její umanutost je pro manžela a zejména druhorozenou dospívající dceru často vyčerpávající. Ale především je deptána zvůlí byrokratické mašinerie, ve které se jedinec cítí jako David v boji s Goliášem a která nechce za žádnou cenu přiznat chybu a vůbec už ne zločin. Drobná postava výtečné herečky Snežany Bogdanovičové ,a zejména její tvář, vyjadřuje nejen tichý smutek,ale hlavně nezdolnost a vnitřní sílu matky, která dobře ví,že víra hory přenáší a že naděje umírá poslední.
Druhý celovečerní film vystudovaného právníka M.Terziče byl inspirován skutečnými příběhy několika stovek srbských žen. První případ po letech objeveného falešného úmrtí a dosud tutlaných zločinů vyplul na světlo světa přibližně před šesti lety a zahýbal veřejným životem na Balkáně a byl reflektován i v západním tisku.

Lektorka Kamila Dolotina,která na LFŠ v Uherském Hradišti tento film uváděla, k němu píše ( cituji): ...."režisérovi se podařilo vystavět psychologické drama s thrillerovými prvky,které svou neokázalou emotivností daleko předčí hollywoodské dojáky".
A tuto větu lze jen podepsat.
Na představení zve za FK Nový Bor L.Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor : JIŘÍ SUCHÝ LEHCE S ŽIVOTEM SE PRÁT

Jen pro připomenutí-dnes 1.10. bude ve FK Nový Bor v 20.00 uveden za přítomnosti tvůrčí delegace nový dokument Olgy Sommerové a její dcery Olgy Malířové Špátové . Jiřího Suchého snad není potřeba představovat,jenom bych uvedla,že za svého života krom jiného napsal okolo 1400 písňových textů a složil hudbu k cca 500 songům...
Sama režisérka o filmu,který získal na letošním MFF v Karlových Varech cenu diváků, říká:
„Dílo Jiřího Suchého je tak obsáhlé, že pro životopisný film o jeho osobnosti je třeba zvolit přísný a subjektivní výběr jeho tvorby. Mým cílem je vytvořit film o životní cestě muže, který kromě toho, že svoje nadání zasvětil divadelní a písňové tvorbě, žil také svůj osobní a občanský život. Chci ho představit nejenom jako komika, ale i jako člověka, který se musel poprat s nepřízní režimu i osudu,“ popisuje Olga Sommerová svůj přístup k hrdinovi svého filmu.
Přeji hezký den! L.Š.

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve PARAZIT

Černá komedie jihokorejského spisovatele a režiséra Bong Joon-hoa ( např. distribuční Pečeť vraha z r.2003 nebo Snowpiercer z r.2013 vydaný u nás na DVD a Blue ray pod názvem Ledová archa či film Okja, s kterým již v r.2017 soutěžil v Cannes) sleduje chudou, ale hodně mazanou čtyřčlennou rodinu nezaměstnaných , která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se stane, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl letos oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction.
Oficiálním text českého distributora, firmy Aerofilms hovoří takto:
"V soutěži Cannes získá film spíš prestiž a punc kvality, než pověst divácky vstřícného snímku. Ale najdou se výjimky, jako třeba Divoké historky. Živelné reakce publika a výbuchy smíchu působily při soutěži v roce 2014 jako zjevení. Trvalo pět let, než jsme něco podobného zažili znova – na světové premiéře Parazita. Říká se, že takhle zábavný film Cannes nevyhrál od dob Pulp Fiction. Nebude náhoda, že Quentin Tarantino považuje Bong Joon-hoa za možná nejlepšího režiséra posledních 20 let. Na Parazita přišlo do francouzských kin dvakrát víc diváků než na hit Divoké historky a film se tu stal divácky nejúspěšnějším vítězem Zlaté palmy všech dob. Parazit má všechno: originalitu, tempo, dokonale ovládnuté řemeslo, univerzálně srozumitelné téma rodinných intrik a koňskou dávku černého humoru. A taky ďábelský twist, o kterém nesmíme mluvit – distributory, novináře i fanoušky o to poprosil sám režisér. Rádi mu vyjdeme vstříc, to bychom vám ostatně ani nemohli udělat. To musíte zažít."
FK nový Bor film uvádí 8.10. od 20. hodin. Milovníci dobrého filmu by si neměli tento titul nechat ujít. Na mezinárodní databázi má snímek hodnocení 8,5.
Do kina za FK zve dr.Lenka Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve BUDIŽ SVĚTLO -22.10. 20:00

Před několika dny vstoupil do české distribuce nový film Marka Škopa ( narozen 1974)Budiž světlo natočený v česko-slovenské produkci. I jeho první dlouhometrážní film Eva Nová z r.2015 byl koprodukční.Kdo jej viděl, vzpomene si na skvělou herečku Emilii Vašáryovou,která v něm ztvárnila roli bývalé herečky závislé na alkoholu,která se snaží vrátit nejen do života,ale hlavně ke svým nejbližším. Škop v české koprodukci natočil i film Osadné (2009), dokument o vymírající rusínské vesnici na východě Slovenska, v které už více než 30 let starostuje stále stejný starosta snažící se spolu s pravoslavným popem o její záchranu. V Evě Nové hrál syna Milan Ondrík,který v Budiž světlo exceluje v hlavní roli vesnického čtyřicátníka Milana , který chce dobře zaopatřit svou čtyřčlennou rodinu, a jezdí proto už několik let pracovat do Německa. Doma se objevuje pomálu a nemá tudíž čas na výchovu dětí- tu nechává na manželce,protože to koneckonců přece vždy tak v rodině bylo .Když se vrátí na oslavu vánočních svátků, zjistí nejen,jak mu čas uniká mezi prsty,ale něco mnohem horšího - že jeho dospívající syn se stal členem místní polovojenské organizace a že je pravděpodobně zapleten do tvrdé šikany svého spolužáka. Škopovi se podařilo čistě filmovými prostředky metaforicky znázornit celé Slovensko. .Dotýká se problematiky gastarbeiterství , mezigeneračních sporů ( Milan a jeho otec v podání přesného Lubomíra Pauloviče) a především stále více narůstajícího vlivu polovojenských organizací a nenápadného, a o to více zákeřného klerofašismu s jeho všemi průvodními jevy. Koneckonců podobné polovojenské organizace máme i u nás,jenom se tváříme,že nic neznamenají. Film hovoří i o tom, jak se zachová okolní "úctyhodná společnost",pokud si člověk chce sám před sebou zachovat svoje svědomí,aby neztratil svou integritu a odváží se poukázat na něco, co všichni vědí nebo tuší,ale zbabělost, strach a předsudky zabraňují některým lidem chovat se jako člověk. Výtečná kamera Jána Meliše,který se Škopem dlouhodobě spolupracuje, dotváří suverénní film,který můžeme bratřím Slovákům jenom závidět. Na letošní filmové škole v Uherském Hradišti byl uveden téměř současně s posledním filmem Klér slavného Wojciecha Smarzowského,který se bohužel stále nedaří žádné české nebo slovenské distribuční společnosti koupit ( Smarzowski natočil např. Růženu, Volyň, Dopraváky aj. a v současné době je zřejmě jedním z nejlepších polských režisérů) .Budiž světlo do naší distribuce uvádí Asociace českých filmových klubů a všem přátelům dobrého filmu jej vřele doporučuji.
Do kina zve za FK Nový Bor MUDr. Lenka Šepsová

enka Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve PRVNÍ ZRÁDCE

FK v Novém Boru začíná v roce 2020 projekcí filmu PRVNÍ ZRÁDCE - 7.1.20.00
Renomovaný italský režisér Marco Bellochio (již jeho první film Pěsti v kapsách z r.1965 vzbudil senzaci) se ve svém zatím posledním díle, natočeném v r.2019 , věnuje Cose Nostře ,která v osmdesátých letech minulého století mezi sebou válčila zcela nelítostně o moc. Klíčový moment v její historii i novodobé historii Italie nastal, když první zrádce, Tommaso Buscetta, porušil přísahu a začal zpívat. Tvůrci filmu strávili stovky hodin studiem archivů,hovořili osobně s mnohými z mafiánských bossů i pěšáků. Klíčová scéna tzv.maxiprocesu se natáčela v bunkru, který tehdy nechala italská justice postavit pro tyto účely .Od února 1986 do prosince 1987 bylo obviněno přes 450 mafiánů a kolem 300 bylo odsouzeno. Na památku později zavražděných soudců Falconeho a Borsellina bylo letiště v Palermu v devadesátých letech přejmenováno na Falcone-Borsellino Airport.. V r.1999 byl o soudci Falconem natočen velmi slušný TV film s názvem Falcone nebo též Cadavers Excellent ( neplést si se Cadavers Exquis, čili Ctihodnými mrtvolami, též skvělým filmem Francesca Rosiho z r.76 s L.Venturou a M.von Sydowem). Film První zrádce má na mezinárodních databázích velmi slušné recenze,lze jen doporučit.
Do kina zve L.Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve- ne do kina,ale k ČT ART

Zítra 15.10. v 20.15 dávají na Čt Art film Mr. Turner, který mapuje poslední část života (asi 25 let) tohoto anglického romantického malíře, mistra akvarelu a grafika. William Turner žil v letech 1771-1851. Jeho dílo velmi obdivovali-krom jiných- i impresionisté. Velká část jeho děl je vystavena v londýnské Tate Gallery, té původní, neboť,jak známo,existuje ještě Tate Modern. Od 20. října 2020 do 7.3.2021 se má tamtéž konat jeho velká výstava pod názvem Turner's Modern World, ale zda se bude možno třeba příští rok tam dostat, čort ví, záleží na Covidu.
Skvělý režisér Mike Leigh vybral pro hlavní roli stárnoucího,poněkud výstředního, zatnutého , neotesaného a dobové konvence nedodržujícího geniálního umělce herce Timothyho Spalla , známého českému publiku hlavně ze serie filmů o Harry Potterovi. Film jsem viděla na plátně při přehlídce filmů M.Leigha na LFŠ a mohu doporučit všem,kdo má rád výtvarné umění, britský humor a filmy Mikea Leigha. Přeji hezký večer!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve- ne do kina,ale k ČT ART

Film mne nadchnul. Obvykle u televize dělám ještě něco jiného a občas od ní odbíhám, avšak tentokrát jsem z obrazovky nespustil oči ani na vteřinu. V kině to musí být ještě lepší zážitek, neboť kameraman vykouzlil sugestivní atmosféru té doby; jeho záběry nezřídka připomínaly Turnerova díla. Dnešní deštivý den jsem využil k doplnění znalostí o tomto slavném malíři.

Nahoru

Re: Mr. Turner (Velká Británie, 2014, 149 min)

Souhlas, Oto! Taky jsme si večer nahráli a dneska se zatajeným dechem sledovali.
https://www.csfd.cz/film/345388-mr-turner/videa/

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve Mike Leigh

Ano, na plátně v kině Hvězda v Hradišti to byl ještě lepší zážitek a hlavně byly zážitkem všechny besedy s Mike Leighem. Nenápadný,skromný,drobné postavy. Já mám velmi ráda jeho Tajnosti a lži s Brendou Blethyn, s kterými zvítězil v Cannes a Brenda dostala za svou roli Oscara. A zkuste si stáhnout jeho Další den- Another Day z r.2010, rozhodně nebudete zklamáni. Film se hodí i těm podmračeným deštivým dnům, plyne klidně- doporučuji k němu dobrý anglický čaj , koláčky a teplou deku. .
Doufejme,že do konce února bude situace lepší a taky,že se bude ta Turnerova výstava v Tate Modern konat .
Přeji hezké dny!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve k ČT-Vlastníci

Pokud tento český film neviděl, vřele doporučuji dnes na ČT 1 v 20. hod shlédnout. Nejde jen o špičkové herecké výkony protagonistů ani o to,že my,kteří bydlíme v bytovkách, máme jako spousta jiných s podobnými schůzemi a typy lidí své zkušenosti. Je to alegorie všelijakých druhů lidiček od postaršího přikrádajícího si bolševika po místní domovní zpravodajku,která ví přesně o všem,co se šustne.. Je to ale zejména obrázek těch ,kteří si myslí,že se svou vyčůraností nejdál dojdou a pak naletí šíbrům ještě vypečenějším,než jsou oni..A těch je!
Přeji hezký den!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Není to z Boru, ale běželo teď na několika kanálech. Ztratili jsme Stalina. Mnoha cenami ověnčený film mne jako jeden z mála vskutku oslovil.
Začíná dnem před smrtí generalissima a končí nástupem Chruščova. Drží se historických událostí. Ty tvoří sled absurdních událostí, kterým se jeden směje, ale vzápětí s vědomím, že to tak bylo, mrazí.
Není bez zajímavosti, že v Rusku byl zakázán. Metody tam zůstávají, odpůrci jsou ještě dnes vražděni, zavíráni, takže se nelze divit.
Trochu mi to připomnělo Hru o kámen. Část hlediště zarytě mlčela, část propukala v hurónský smích.

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Ano,vynikající politická satira, z které mrazí.Steve Buscemi jako Nikita Chruščov je skvělý. V listopadu bude Film Europe uvádět do kin film Drazí soudruzi ,poslední dílo Andreje Končalovského. Cinefilové vědí,že je to bratr Nikity Michalkova-Končalovského,který natočil takovou věc jako Unaveni sluncem,aby se pak postupně stal proputinovským slouhou. Jejich otec,pokud si pamatuji,je autorem textu sovětské hymny Sojuz něrušimyj, která se používala do rozpadu SSSR v srpnu před 30ti lety.( to to utíká..)

Film drazí soudruzi uvedeme ve FK. Události v Novočerkassku na Donu,v oblasti,kde žili dříve kozáci,jejichž část Stalina neadorovala a on se jim taky mstil. Rok 1962,potíže s výrobou lokomotiv, zvyšování objemu práce, potíže se zásobováním a nutnost zvýšit ceny základních potravin při zmrazení platů vedly k rozsáhlému,do té doby nevídanému protestu. Osud tří generací-otec kozák,dcera nadšená stalinistka ( za Stalina se nikdy nezdražovalo!) a dcera, která se podílí na organizaci protestů. Desítky mrtvých,zraněných. Stačí jedna věta,kterou si budu dlouho pamatovat a která v kostce charakterizuje mnohé. Končalovskij taky je velký režisér a umí:

"Je horko soudruhu. Krev se připekla. Nejde to smýt. "Tak to vyasfaltujte! Celý náměstí!"
A stalo se. A na novém asfaltu uspořádali soudruzi večer pro lid povinnou lidovou veselici s tancem.

Přeji pěkný den s filmy. Za zpoždění v anotacích se omlouvám,od příštího týdne již bude vše jako minulá léta,kdy FK fungoval normálně. Dnes dáváme Zemi nomádů, cenami ověnčený film ( Oscar za režii pro Chloé Zhao, ženský herecký výkon Frances McDormandovéa Oscar za nejlepší film). A na říjuen připravujeme např. Malířka a zloděj, Quo vadis, Aida ,oceňovaný film dotýkající se událostí v Srebrenici a režírovaný Jasminou Žbanič,která za svou Grbavicu( to je část Sarajeva) dostala v r.2006 Zlatého medvěda na Berlinale nebo dokument o Sandro Botticellim a Medicejských.

Pěkný nejen sváteční den!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve Quo vadis,Aida-12.10. v 20.00

Další film režisérky Jasmily Žbanič Quo vadis,Aida je dokladem toho,že nejen muži,ale i ženy režisérky dokážou natočit strhující válečné drama ( připomínám např.Kathryn Bigelow a její film Smrt číhá všude z r.2010 ověnčený Oscary za nejlepší film,režii nebo herecké výkony ).
Žbaničová,narozená v r. 1974 v Sarajevu ,prožila válku ve svém rodném městě,které bylo obléháno a mohlo podle ní skončit klidně jako Srebrenica... Upozornila na sebe již v r.2006 svým hraným debutem Grbavica( to je čtvrť v Sarajevu,česky přeloženo jako"hrbatá žena") ,za který obdržela Zlatého medvěda za nejlepší film na MFF v Berlíně. Příběh matky,která udržuje dceru v přesvědčení,že její otec byl voják a padl,zatímco realita je naprosto jiná a musí vyplout na povrch- netřeba dodávat, co se opravdu stalo- byl oceněn po právu.
Přii psaní scénáře k filmu Quo vadis,Aida, se Žbanič inspirovala knihou Pod vlajkou OSN.Její autor Hasan Nuhanovič pracoval jako tlumočník pro OSN a jako jeden z mála srebrenickým mužů masakr přežil.
Válečný zločin, ke kterému došlo ve Srebrenici ,městě ležícím na území ovládaném bosenskými Srby v červenci 1995 ,je stále pro Bosňany a nejen pro ně traumatem. Tím spíše,že část nacionalistů oslavuje odsouzené válečné zločince jako válečné hrdiny.
Hlavní hrdinka,skvěle zahraná srbskou herečkou Jasnou Duričičovou,překladatelka Aida,je matkou dvou synů a pracuje na základně OSN.Tam najde sice útočiště před vojsky Republiky srbské,stejně tak jako několik tisíc srebrenických obyvatel,ale nejméně 20 tisíc jich zůstane venku před branami základny..Včetně synů. Co se pak dělo, víme. Žbanič neukazuje,jak vraždění probíhalo, zrůdnost války zobrazuje jinými prostředky a soustřeďuje se hlavně na události,které mu předcházely. Režisérce se mistrně podařilo zachytit chaos,strach,napětí i ostudné selhání mírových sil OSN. Nesoudí ani jednu stranu, ale zaznamenává ve svém filmu podstatu válečného mechanismu a etnickou nenávist,která z bývalých sousedů dělá nepřátele na život a na smrt.
Drama vzniklo jako koprodukce devíti evropských zemí a patří mezi nejlepší filmy reflektující bratrovražedný balkánský konflikt s jehož následky se setkáváme dosud a setkávat budeme. Osobně považuji za nejlepší film s touto tematikou Lepa sela,lepo gore, čili Hezké vesnice hezky hoří Srdjana Dragojeviče z r.1996. Ale Quo vadis,Aida je filmem,který se mu velmi,velmi přibližuje a doporučuji ho všem cinefilům zhlédnout.
Film získal Cenu Independent Spirit Awards za nejlepší zahraniční film

Do kina zve za FK Nový Bor L.Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve-ještě ke Quo vadis,AIda

Film Jasmily Žbanič je skutečně mimořádným filmovým zážitkem. Všichni,kdo jsme tam byli-asi v počtu dvaceti,jsme seděli do konce titulků jako pěny. Poděkování všem,kteří přišli,protože tento film se jen tak z mysli nevymaže.
Příští týden něco "oddechového "- krásná Florencie za dob Medicejských a Sandra Botticelliho.
Hezký den!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve Malířka a zloděj

V úterý 26.10 od 20. hod dáváme ve FK vynikající hraný dokument norské provenience Malířka a zloděj z r.2020. Film měl být uveden do kin již minulý rok- získal nejvíce hlasů ze tří filmů, které AČFK vždy nabízí divákům na LFŠ a vítězný film pak zakoupí do distribuce. Epidemie koronaviru ale zabránila uvedení,tak konečně nyní.

Malířka českého původu Barbora Kysilková,jejíž výtečné a velmi zajímavé obrazy jsme mohli vidět u nás např v galerii Miró na Starém městě, žila se svým partnerem v Oslu. Z výstavy, kterou dlouho připravovala, jí byly bohužel ukradeny dva obrazy a vypadalo to,že už je nikdy neuvidí.Ale asi za půl roku policie pachatele vypátrala a při soudním jednání Kysilková krom jiného pachateli navrhla,že ho bude portrétovat. Zrodil se zvláštní,téměř neuvěřitelný vztah,který oba protagonisty obohatil a pachateli pomohl vrátit se postupně do života. On žije v současné době s partnerkou v Norsku,kdežto B.Kysilková "přesedlala " a pro změnu žije s partnerem na švédském venkově, v lesích, dále od civilizace a města.
Skvělý hraný dokument mapuje spletitost lidských vztahů a divák navíc může sledovat ,jak malířka své obrazy tvoří.To,jak používá světlo a stín,odkazuje dle mého třeba na Caravaggia.....
Film byl s úspěchem uveden též na festivalu Sundance.

Hezký večer a nashledanou v našem kině!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve Drazí soudruzi

Poslední film Andreje Končalovského dokazuje,že režisér ani po své osmdesátce neztrácí dech.Bratr režiséra Nikity Michalkova, žijící již leta v USA, byl za svá díla v minulosti po právu oceněn jak v Cannes,tak v Benátkách nebo S.Sebastianu) připomínám některé z jeho filmů-Sibiriáda, Šlechtické sídlo,Mariini milenci, Tango a Cash, Nesmělí lidé, Bílé noci poš´táka Alexeje Trjapicyna atd. Snímek Drazí soudruzi představil minulý rok v Benátkách a obdržel za něj zvlátní cenu poroty.
Film byl natočen na základě skutečných událostí.V červnu r.1962 vypukly v městě Novočerkassk na Donu v továrně na lokomotivy nepokoje,jejichž důvodem bylo nedostatečné zásobování potravinami,vzrůst cen a zmrazení platů. Podle oficiální verze zůstalo po potlačení demonstrací sovětskými mocenskými silami 26 mrtvých,ale bylo jich mnohem více-kolem šedesáti. KGB tajně pohřbívala oběti mimo město,které bylo neprodyšně uzavřeno. Mnoho účastníků demonstrace bylo zatčeno, sedm popraveno a další desítky byly odsouzeny k vysokým trestům odněntí svobody. O celé události nesměli mluvit ani soudruzi,protože nic takového se nestalo, v sovětské společnosti se nestávkovalo,to se dělo jen v kapitalismu.
Končalovskému se podařilo natočit skvělý,dnešními slovy řečeno,politický thriller. Přes osudy tří generací-otce donského kozáka,který prošel válkou a ví o Stalinovi své,protože mnoho kozáků jím bylo persekuováno, dcery, fanatické komunistické funkcionářky a její dcery,která pomahá organizovat protesty , se mu podařilo bravurně zachytit jak dalece byly a jsou komunistické ideály vzdáleny od reality. A že lidský život pro mnohé nic neznamená....
Každý skvělý film má momenty,které si vnímavý divák pamatuje. Scéna týkající se náměstí,z jehož povrchu nelze odstranit krev obětí, je jednou z takových..
Diváky na mimořádný filmový zážitek za FK N.Bor zve L.Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve-střípky z Karlových Varů

Po pauze zaviněné Covidem se KVIFF vrátil do obvyklého času svého konání. Letos proběhl od 1. do 9.7. Doufejme, že příští rok tomu zase tak bude,i když se nikdy neví.Když jsme končili v N.Boru očkování v OC v divadle,loučila jsem s ostatními se se slovy, abychom jednou na Covid nevzpomínali jako na selanku... A za pár měsíců vypukla válka ani ne 400 km od našich hranic....
Program byl velmi slušný a až na 2-3 filmy z 35,které jsem stačila vidět, mne nic nezklamalo. Nejvýše hodotím Östlundův Trojúhelník smutku, za který obdržel Zlatou palmu ( už druhou) v Cannes. Vynikající film o "farmě zvířat", skvělá alegorie společnosti a zbytečností- hlavní postavy jsou milenci modelka a model,kteří se po úvodních scénách z prostředí showbyznysu přesunou na luxusní jachtu. Nemilosrdná a velmi vtipná satira je ozdobena výkonem Woodyho Harrelsona v roli věčně opilého kapitána,který čte Marxe a s žoviálním ruským oligarchou prodávajícím,jak on říká " sračky"( hnojiva) si vyměńují citáty známých politiků. Trojúhelník by měl do našich kin dorazit na podzim.
V prosinci by měl mít u nás premiéru další skvělý film, balada věnovaná Islandu- Zapomenutá země režiséra Hlynura Pálmasona( např. Bílý,bílý den). Příběh ambiciozního dánského misionáře,který se na konci 19. stol. vydává do odlehlé části Islandu,aby tam dokončil stavbu kostela, je úchvatně nasnímán a je holdem nádherné přírodě,která dokáže ale být i krutá k těm,kteří její sílu podceńují. V roli islandského průvodce Ragnara září Ingvar Sigurdsson, známý divákům např. z filmu O koních a lidech nebo z TV seriálu V pasti,kde hrál policistu.

Brzkou premiéru má výtečná a vkusná komedie s názvem Hodně štěstí,pane Veliký stojící na hereckém výkonu protagonistů, zejména velké herečky Emmy Thompsonové . Na celé její postavě je vidět,jak zestárla přirozeně ( nar.1959), bez všelikých berliček a jak je krásná. Thompsonová ztvárnila vdovu, učitelku, která si moc nevěří a která prožila život bez výrazných momentů a nyní se rozhodla doplnit si vzdělání v oblasti sexu. Zdatným protějškem je mladík s "obchodním" jménem Leo Grande ( skutečně nádherný Daryl McCormack),který se nechá najímat na tyto příležitosti. V novoborském kině se film bude dávat 25. a 26.7.

18.8. jde do kin jihokorejská Podezřelá ( cena za režii v Cannes pro Pak Chan-Wooka,který natočil např.Komornou). Skvělá mysteriosní detektivka plná nečekaných zvratů- též doporučuji.

Dalším filmem oceněným v Cannes( Cena poroty) a koupeným do české distribuce je Osm hor. Příběh o přátelství dvou chlapců s rozdílnými kořeny( průmyslový Turín a odlehlá horská vesnice v Dolomitech),je nádherně nasnímán. Děj se odehrává jak v Italii,tak v Nepálu,kam jeden z protagonistů v dospělém věku odejde žít. Premiéra zatím není stanovena- nejspíš příští rok.

Na únor 2023 připravuje Artcam premiéru marocko-francouzsko-belgického a dánského filmu Modrý kaftan. Pro mne nenápadný klenot letošních Varů. Film o lásce Halima a Míny,kteří jsou majiteli malého krejčovství specializujícího se na ruční šití tradičních kaftanů. Film o lásce, nemoci,smutku a naději je natočený se stejnou péčí,jakou Halim pracuje na ručním vyšívání modrého kaftanu....

A jako poslední bych zmínila( nelze vyjmenovat všechny dobré filmy, navíc většina nejde do naší distribuce) dva dokumenty.
Prvním je srbsko-katarský dokument Ještě jedno jaro,který napínavě a téměř detektivně,jak už to v epidemiologii bývá, popisuje průběh poslední evropské epidemie pravých neštovic . Ta vypukla v r.1972 v bývalé Jugoslávii. Po sérii až neuvěřitelných medicínských kiksů a po stanovení diagnosy( u prvních pacientů šlo o tzv. hemorghagickou formu,která připomíná jiná onemocnění) se za pomoci jiných zemí,podařilo rychle šíření potlačit a bylo naočkováno 18 mil. lidí! 18. milionů během cca 3 měsíců!! Lidé netrpělivě na očkování čekali,tvořily se tisícové fronty. Očkovalo se injektory z USA,jejichž zástupce velmi oceňoval spolupráci jugoslávských úřadů. Kdysi jsem o této epidemii četla a věděla jsem,že první případ,který se vystopoval, byl muž,nakažený někde na zpětné cestě z pouti do Mekky. Muž jménem Ibrahim Hoti se nechal sice očkovat,protože neštovice stále nebyly eradikovány( až v r.1980) a na Blízkém Východě se objevovaly,
ale ,j ak se zjistilo, po očkování se řídil zřejmě dle zabedněné laické rady. Ta spočívala v tom,že prý si má po očkování hned pořádně vetřít do kůže koncentrovaný lihový roztok a látku vyplavit,aby prý nebyly vedlejší účinky... Možná,že dokonce bylo potvrzení o očkování padělané.. Neštovicemi se tehdy nakazilo 175 lidí a 40 zemřelo, z toho několik dětí. Zcela zbytečně.. Sám Hoti přežil. Celý příběh vypráví profesor epidemiologie,který se na potlačení epidemie sám podílel. Stěží se lze ubránit srovnání s posledními dvěma léty a též ve mně film vyvolal vzpomínku na vědce světového formátu prof.Rašku,který se podílel na eradikaci neštovic jako expert WHO. Jeho osud byl ale stejný,jako osud mnohých - v roce 1970 byl na nátlak komunistického režimu odvolán z vedení Ústavu epidemiologie a mikrobiologie a v roce 1972 byl donucen odejít do penze..

Druhým dokumentem je film Lily Schwarzenberg Můj otec kníže,který se do české distribuce též chystá. V úvodu pronáší v r.2014 na jedné konferenci kníže mrazivou předpověď že Krym je pro Putina předkrm, Gruzie bude možná polévka a hlavním chodem se stane Ukrajina...

A nakonec i zklamání- Krobotův film Velká premiéra. M.Krobot umí režírovat divadlo a umí i psát,jak jsem s e přesvědčila na jeho knize Nečíst,Ale tento film se nepovedl.

Pěkné dny s filmy!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve 28.10.Můj otec,kníže

K výročí vzniku Československa uvede zítra 28.10. v 20.hodin (repríza 31.10. v 20.00) kino Nový Bor dokumentární film režisérky Lily Schwarzenberg a Lukase Sturma Můj otec, kníže. Ve světové premiéře byl uveden na letošním Karlovarském filmovém festivalu.
Bývalý kancléř prezidenta Havla a bývalý ministr zahraničí, jedna ze zásadních polistopadových autorit,
kterou mnozí s respektem a úctou přezdívají "Kníže", strávil se svou dceru při natáčení filmu mnoho hodin. Točilo se skoro 5 let na místech spjatých s nelehkým a neklidným životem této šlechtické rodiny. Namátkou jmenuji samosebou Prahu, zámek Orlík, Vídeň nebo zámek Obermurau ve Štýrsku,který je ve vlastnictví rodiny od začátku 17.století. Ve filmu jsou samozřejmě použity i archivní materiály.
Snímek jsem viděla ve Varech a vřele doporučuji. Rozhovory se nevyhýbají ani citlivým tématům, jako je dospívání ve stínu charismatického otce ,když má navíc teenager dodržovat aristokratické tradice a zvyky...

Pěkný prodloužený víkend!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve Good Old Czechs 15.11.20.00

Výjimečný dokument Tomáše Bojara, sleduje každodennost běžného života dvou letců( a nejen jich), který se v určitém okamžiku protnul s válkou. Tehdy sedmnáctiletý Filip Jánský popisuje začátek své cesty do V.Británie, odkud se pak přesunul na východní frontu, takto: " S protektorátem jsem se rozloučil v hospodě U Mašínů. Dal jsem si tam poslední ranní gulášovku a vyrazil do světa.". Podobnou cestu absolvoval i František Fajtl. Jeden létal na bombardéru,druhý ve stíhačce.
Autoři- střihačem byl skvělý Šimon Špidla, známý spíše jako dokumentarista , vytvořili z rozsáhlých archivních materiálů unikátní válečný cestopis. Film vznikal původně na zakázku k výročí bitvy o Británii,ale covid vše posunul. Profesionální záběry doplňují archivní záběry amatérů a nedílnou součástí filmu jsou úryvky z knih obou známých letců, kterým propůjčili hlas Jan Foukal a Miroslav Pecháček. Oba mluví nejen o odhodlání bojovat proti Hitlerovi,seč jim síly stačí,ale i o strachu ze smrti, která je všudypřítomná. A též o tom,proč třeba Jánský odmítl medaili za chrabrost,ačkoliv z toho byl" průser jako vrata". Jejich hrdinství bylo neokázalé- dělali, co museli a považovali za správné. Jak se k nim po válce a nástupu komunistů zachovala naše společnost, je už jiná kapitola. Filip Jánský( dlužno říci, že toto jméno je pseudonymem Richarda Husmanna) se roku 1989 nedožil,ale Františel Fajtl ano. Po revoluci se též mohl bez obav promítat jeden z našich nejlepších válečných filmů Nebeští jezdci Jindřicha Poláka ,natočeného v r.1968 právě podle Jánského románu. Film měl podobný osud jako mnoho dalších. Soudruhům se nelíbil ,a tak prostě šup do trezoru, a bylo vymalováno.. Ale na české letce se nezapomnělo. V Londýně je v City of Westminster, nedaleko Strandu,kousek od Templu, kostel St. Clement Danes. Navrhoval ho sir.Christopher Wren,ale kostel utrpěl při bombardování velké škody a v r.1958 byl po obnovení znovu otevřen. Není mimořádný jen tím, že jde o hlavní kostel Královského letectva. Při zvláštních příležitostech se tam schází současná a hlavně někdejší elita RAF. V ručně psaných knihách jsou pak zapsána jména všech letců, kteří padli při výkonu služby, a české perutě-310,312,313 stíhací a 311 bombardovací - tam mají též svůj památník.

Tento dokument vřele doporučuji!.

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve Trojúhelník smutku 22.11. 20.00

Není mnoho režisérů, kteří mají na svém kontě dvě, či více Zlatých palem z Cannes za nejlepší film. A ještě před padesátkou.
Švédský režisér Ruben Östlund,narozený v r.1974 , k nim patří. A právem.
Pět let po kousavé kritice světa moderního umění, v kterém se leccos jako umění tváří,ačkoliv by po tom ani pes neměl štěknout, si letos odnesl cenu za příběh ,který začíná ve světě modelingu,aby se pak přenesl na luxusní jachtu. Film by se dal nazvat podle Orwella jakousi "farmou zvířat". Úžasná černá satira o životním pachtění, z kterého nemusí nakonec zbýt vůbec nic, je natočena s dechberoucí virtuozitoua smyslem pro gradaci i detail. Frederik Wenzel (1979, Švédsko),který za kamerou stál, kameroval i další Östlundovy filmy včetně již zmíněného Čtverce. Scénář si opět děla Östlund sám.

V hereckém obsazení dominuje několik výrazných figur, ač všichni hrají své role jako z partesu. Ústřední dvojici Carla a Yaiu hrají herci,kteří mají zkušenosti s modelingem. Nádhernou roli dostal dnes už šedesátník Woody Harrelson,který ztělesnil stále přiožralého amerického kapitána jachty , citujícího marxistické spisy, zatímco jeho protějšek, ruský oligarcha ( Zlatko Burič), živící se tím,že dle vlastních slov sell shit, se ve vzájemných debatách odvolává na Reagana a Tchatcherovou.
Kreace na věčné téma Vanitas vanitatis stojí opravdu zato vidět a patří bezesporu k nejlepším filmům letošního roku.
Pro mladou herečku a modelku,krásnou Charlbi Dean Kriek , původem z Jihoafrické republiky,která ztělesnila Yaiu, byl tento film bohužel poslední. Zemřela náhle 29.8.2022 v New Yorku ve věku 32 let na selhání organismu při nespecifikovaném infektu. Už ve Varech jsem si všimla,že má na břiše jizvu po rozsáhlé laparotomii a usoudila jsem,že to musela být urgentní , život zachraňující operace. Při plánovaném zákroku by jizva u modelky vypadala zcela jinak. Jak jsem se dočetla ,Charlbi prodělala těžké polytrauma v 17ti letech,kdy byla jako spolujezdec účastníkem autonehody. Měla zlomené obratle, žebra, lacerované plíce a dutinu břišní. Musela jí být odňata slezina, což může vést k poruchám imunitního systému a tato skutečnost nepochybně přispěla k tomuto více než předčasnému konci.
Do kina na Trojúhelník smutku( je to ten malý kousek obličeje mezi kořenem nosu a obočím,který vznikne, když se zamračíme a nakrčíme čelo), srdečně za FK zvu.

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Než stručně nastíním program na prosinec, poděkovala bych všem divákům, kteří přišli shlédnout Trojúhelník smutku. 59 platících diváků je pěkný počet! A rozhodně nebyli zklamáni.

Na prosinec jsem vybrala :

6.12. 20.00 nový ,opět skvělý film Christiana Mungiu( Zlatá palma na 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny) R.M.N

13.12. dokument B.Tornatoreho Ennio. E.Morricone byl bezesporu nejslavnějším skladatelem filmové hudby-připomenu jen filmy Sergia Leoneho nebo Tarantinův film Osm hrozných.

20.12. Rimini- nový film Rakušana Ulricha Seidla( např. Import/Export)

27.12. Dánský sběratel- Delacroix až Gauguin- dokument o dánském podnikateli Wilhelmu Hansenovi,který shromáždil ve svém letním sídle Ordrupgaard na předměstí Kodaně pozoruhodnou sbírku umění.

Upozorňuji též na film Fabelmannovi Stevena Spielberga,který je je částečně autobiografický . V Novém Boru se promítá 28.11. v 20 hod a 29.11 v 17.30

Pěkný den nejen s filmy!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve ENNIO

Zítra 13.12. v 20. hodin uvádíme v novoborském FK skvělý dokument o nejslavnějším skladateli filmové hudby. Každá země má své mágy,kteří hudbou dotvářeli film, jako byl u nás například dle mého soudu stále nedoceněný Zdeněk Liška. A Italové mají svého Morriconeho. Filmovou poctu mu přináší další Ital, oscarový režisér Giuseppe Tornatore ( např. Bio Ráj). Celovečerní dokument obsahuje rozhovory se slavnými režiséry a hudebníky, se kterými Morricone spolupracoval a které svou tvorbou ovlivnil . Z bohatého výčtu připomenu jen např. Sergia Leoneho, Quentina Tarantina,John Williamse( autora hudby k E.T. Mimozemšťan ,Star Wars nebo Schindlerově seznamu), herce, režiséra a hudebního skladatele Clint Eastwooda nebo Olivera Stonea . Dokument přináší také unikátní pohled na jeho život skrze dosud nezveřejněné archivní záběry a nechybí ani ukázky ze slavných koncertů a filmů, které Ennia Morriconeho navždy zapsaly výrazným písmem do historie kinematografie.Morricone,jak známo, natáčel ve studiích i v Praze.

Každý z nás má své oblíbené filmové melodie. U mne je to z Morriconových děl jednoznačně hudba k Leoneho filmu z r.1966 filmu Hodný, zlý a ošklivý a pak hudba u Tarantinova skvělého filmu Osm hrozných z r.2015. Úvodní scéna filmu,kdy se blíží zasněženou plání dostavník a kamera snímá kříž s Kristem vypadajícím jako ty kříže v chudé Bretani, patří k naprostým perlám filmového umění.

Přeji pěkný den nejen s filmy!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve Zapomenutá země

Pokud máte rádi velké,klasicky vyprávěné ságy,navíc severské a navíc máte rádi Island, nevynechejte zítra 10.1. v 20.00 hod. film Zapomenutá země. Viděla jsem ho ve Varech a mohu vřele doporučit.Snímek byl zařazen do hlavní soutěže v Cannes v r.2022 .

Příběh dánského misionáře Lucase zasazený na konec 19. stol. ( Island byl tehdy , po rozpadu tzv. Kalmarské unie začátkem 16 stol. spravován Dánskem a již od 19.stol se snažil o nezávislost, kterou ale získal až po 1. sv. válce,byť jako součást personální unie ), je mnohovrstevnatým vyprávěním,jak to u dobrých filmů bývá.

Lucas je mladý kněz ,plný ambicí a ideálů a je vyslán biskupem na odlehlou část Islandu,aby tam pomohl dokončit stavbu kostela. Sebou si veze nevídanou novinku- deskový fotoaparát, kterým chce zvěčnit nejen přírodu,ale hlavně tamní obyvatelstvo. Postupně ale zjišťuje, že nic není tak lehké,jak by se na první pohled zdálo, a že jeho největším nepřítelem není drsná příroda a někteří lidé ( vynikající Ingvar Sigurdsson známý českým divákům např. zTV seriálu V pasti I-II.,),ale spíše on sám.
Drama o pokoře, selhání a hledání sebe sama je rámováno úchvatnými obrazy islandské přírody.
Film natočil pozoruhodný talent současného nejen islandského filmu Hlynur Pálmason( v našich kinech jsme mohli vidět jeho předchozí film Bílý, bílý den nebo Bratři).
Do kina srdečně za FK zvu!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve Modrý kaftan 11.4. 20.00

V úterý večer uvádíme v našem FK marocko-belgicko-francouzsko-dánský koprodukční film,který na loňském festivalu v Cannes dostal cenu FIPRESCI ( zkratka z Fédération Internationale de la Presse Cinématographique). Viděla jsem ho ve Varech a v duchu tento film označuji přídomkem malý klenot. Jsou filmy nevelké rozpočtem, bez zvučných jmen,které se ale do paměti a srdcí zapíší mnohem více,než filmy s těmi zvučnými jmény a velkým rozpočtem. Modrý kaftan takovým dílem bezesporu je. Příběh navenek nenápadného manželství, trvalého, neokázalého,ale o to pevnějšího vztahu.. Hlavní protagonisté, Halim a Mína jsou majitelé malého rodinného krejčovství, které se specializuje na šití slavnostních kaftanů .Halim je tvrdošíjným zastáncem tradiční ruční práce, které se vyučil od svého otce, která je ale časově náročná a některé zákazníky může délka výroby odrazovat.. A modrý kaftan,který má steh po stehu ušít a vyšít pro náročnou zákaznici na slavnostní večer, je jeho životním dílem. Hluboce lidský a detailně propracovaný příběh vyniká přesným scénářem i výkony všech protagonistů .

A nyní z jedné recenze z Varů, ,kterou nelze než podepsat..

. ..Modrý kaftan je výpověď o zanikání tradičních řemesel v době a v zemi, které stále nepřejí netradičním lidským svazkům. Jde o snímek, jemuž musíte naslouchat a přizpůsobit se švům jemné střihové skladby, a budete odměněni štědrou dávkou přirozených emocí. Osobně mě už dlouho žádný snímek takto důkladně „nevyždímal“.
Přeji pěkné jarní dny a za FK zvu do kina v N. Boru!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve po letní přestávce do kina

Prázdniny uběhly jako voda nejenom školákům.. Další sezónu našeho novoborského FK zahajujeme dnes 5.9. v 20.00 oceňovaným a divácky úspěšným snímkem Minulé životy režisérky Celine Song žijící v USA.Film byl byl uveden poprvé na festivalu Sundance,dále v Berlíně i Karlových Varech a všude sklidil velké ovace. Český distributor- Aerofilms- uvádí o filmu toto
Spisovatelku Noru a její dětskou lásku Hesonga sice dělí tisíce kilometrů, spojuje je však výjimečně hluboké pouto. Po více než dvou dekádách odloučení se dvě spřízněné duše setkávají během pár dní v New Yorku. Nečekané shledání s osudovým mužem přiměje Noru klást si otázku: „Co by bylo kdyby?” Režisérka Celine Song v citlivé moderní romanci jedinečným způsobem v několika časových rovinách vypráví příběh dvou lidí, jež se navzájem velmi milují, a přesto se jejich osudy fatálně míjely.

Příští týden 12.9. uvádíme francouzský film Nevinný režiséra a herce Louise Garrela,který získal ve Francii několik Césarů a byl uveden v soutěžní sekci na festivalu v Cannes. Režisér se spoluscénáristou Tanguyem Vielem vytvořil barvitý autofikční portrét mladého muže,který rázně odmítá rozhodnutí své matky znovu se provdat, protože jejím nastávajícím je odsouzený muž. Garrela jsme jako herce mohli naposledy vidět ve filmu Tři mušketýři- d' Artagnan.

Dále doporučuji-kdo ještě neviděl- film Oppenheimer Christophera Nolana. Naprosto jedinečný film,nejen výpravou, hudbou a hereckými výkony ( za všechny jmenuji samozřejmě Cilliana Murphyho a Roberta Downeye jr. a Garyho Oldmana v krátké,ale dechberoucí kreaci v roli prezidenta Trumana),ale film k velkému zamyšlení. V novoborském kině opakujeme 13,14.9. 27,28.9. v 20 hodin. A já se osobně též těším na dalšího Hercule Poirota režírovaného Kennethem Branaghem( před několika lety šla v kinech jeho Smrt na Nilu). Pěkné filmové zážitky přeji!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve Helen Mirren v hlavní roli

26.9. v 20.00 uvádíme v našem novoborském FK film GOLDA - ŽELEZNÁ LADY IZRAELE.
Distribuční společnost Film Europe uvádí k tomuto filmu

Napínavé drama, které zachycuje, jak odpovědným a kontroverzním rozhodnutím musela čelit Golda Meirová – známá také jako „železná lady Izraele“ – během jomkipurské války v roce 1973.
6. října 1973,, v den největšího izraelského svátku a během měsíce ramadánu, zahájila spojená vojska Egypta, Sýrie a Jordánska překvapivý útok na Sinajský poloostrov a Golanské výšiny. Golda Meirová, jediná premiérka v dějinách Izraele, stojí proti přesile, čelí bezprostřednímu, evidentnímu a všudypřítomnému nebezpečí, tikající časované bombě, které, jak doufala, nikdy nebude muset čelit. Zahlcená, paralyzovaná a frustrovaná spory ve svém čistě mužském kabinetu, s malou nadějí na záchranu, se tato jediná žena ocitá v závodě s časem o záchranu milionu životů na obou stranách konfliktu. Téměř nepoznatelná Helen Mirren ztělesňuje jednu z nejikoničtějších a nejvlivnějších politických vůdkyň dvacátého století, kterou předtím v televizi ztvárnila Ingrid Bergman a na divadelních prknech Anne Bancroft. Golda Meirová se ocitla v centru dramatických geopolitických událostí a v rozhodující scéně vysoké diplomacie, v okamžiku, který se její zemi mohl stát osudným, jako žena obklopená samými muži – generály Dajanem, Elazarem, Šaronem a také Henrym Kissingerem.

Jenom lze dodat, že svátek Jom kipur je největší židovský svátek a v českém překladu znamená Den smíření. Tento den odpustil Bůh Izraeli zhotovení zlatého telete a tento den se také Abrahám obřezal a uzavřel tak smlouvu s Hospodinem. Tento den se připomíná dlouhým, více než dvacet čtyři hodin trvajícím půstem a intenzivními modlitbami.Připadá na desátý den židovského měsíce tišrí.
Během Jom kipuru je zakázána veškerá práce. V Izraeli je v tento den vyhlášen zákaz jízdy automobilem. Nevysílá televize ani rozhlas,jsou zavřeny všechny obchody a úřady. Jediná výjimka jsou policie, zdravotnictví a armáda...

Celoživotní krédo Goldy Meirové,,že nelze vyjednávat s někým, kdo vás přichází zabít, a státnický um vedly k tomu,že i před počáteční velké ztráty se nakonec stát Izrael opět ubránil.

Do kina za FK zde L.Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Paní doktorko, kultura oproti trapné politice je super téma, aktivity vašeho FK rád pléduji!
Pročež činím výjimku z bobříka mlčení a několik slov k vašemu příspěvku přidám…

Helen Lydia Mirrenová, rozená Mironoff, (rusky: Елена Лидия Васильевна Миронова, Jelena Lidija Vasiľjevna Mironova, *26. července 1945) je dle mého názoru světová mega star, filmová i divadelní hvězda, navíc režisérka. Oscara má za film Královna (2006), dle mého názoru mnohem lepší byla v jiných filmech, ale udělování Oscarů je prostě osobité, mnohdy ho dostala naprostá nula… Odbočím - obdobně jako Nobelova cena za mír! Snad ne ta příští pro jednoho trapného komika. Nobel by nevěřícně zíral...

Filmový klub v České Lípě, upřímně řečeno i celostátně, je spojený se jménem pana Rolanda Schüra, který byl naprosto obdivuhodný, zanícený, filmařsky nadšený! O to více si myslím, že jsou skvělé aktivity FK v Novém Boru a kdekoliv jinde…

Apropó, snad můj text s původem obdivuhodné paní Helen Mirren nebude vnímám jako podpora čehokoliv...

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve-jen přípodotek k Helen Mirren

V hodnocení H.Mirren se s panem Šádkem shodnu na 100 %. Jeden z jejích prvních filmů, v kterém zazářila, byl film Štastný to muž ( O Lucky Man!) z r.1973 režiséra Lindsaye Andersona,kterému často jeho filmy kameroval fenomenální Miroslav Ondříček. Tento taky. Hlavní představitel "šťastného mladého muže" Malcolm McDowell byl též superhvězda. A muzika k tomuto filmu? Úžasná. Složil ji a ústřední píseň O Lucky Man interpretuje Alan Price, bývalý klávesista Animals. Pokud byste někde na tento skvost sedmdesátých let narazil, stáhněte si jej .Stojí zato!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve Fremont 3.10.20.00

Když jsem nedávno četla, jak se distribuční firna Aerofilms rozhodla koupit tento malý nenápadný skvost, naprosto jsem ji musela dát za pravdu. Cituji:„Letos jsme se s nákupem filmů docela rozšoupli, a tak jsme do Karlových Varů jeli s tím, že nakoupíme jen v případě, pokud objevíme skrytý poklad. Předposlední den festivalu jsme se totálně zabouchli. Do důvtipného snímku Babaka Jalali s debutující herečkou Anaitou Wali Zada, která do svého výkonu promítla svou vlastní zkušenost s útěkem z domova. Šéfovi Ivovi Andrlemu se povedlo v podstatě přes noc dojednat nákup licence a tak jsme ještě před tím, než film získal při sobotním zakončení Cenu za nejlepší režii, mohli oznámit, že film vstoupí do distribuce pod hlavičkou Aerofilms. A tak ho tady máme. Něžný, ale odvážný snímek o nových začátcích prodchnutý poetikou Jarmusche i Kaurismäkiho. Necháte se jím okouzlit i vy?..

Nechtě se okouzlit a přijďte se podívat v úterý 3.10. do novoborského kina. Nebudete litovat. Fremont je totiž jemná, trochu černá komedie o hledání sebe sama a o naději, která přichází, když ji nejméně čekáme. Třeba, když se máte ptát na jelena.,..

Do kina zve za FK L.Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve

Paní doktorko, děkuji za shodu 100%, nemáme to ovšem jednoduché, tak si dovolím několik dalších poznámek, hlavně k věci, třeba i jinak, nicméně se zřetelem na filmové umění!

Můj obdiv k Helen Mirren je skutečně už z dob socialismu. Vedle slov z předchozího komentáře dodám, že je obdivuhodná její schopnost skvěle uchopit naprosto odlišné projekty... Svého času jsem viděl film "Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec" (1989) - upřímně, už jsem nebyl nejmladší, ale měl jsem problém. Znovu jsem viděl po letech, ale stále nikoliv nadšení. Letos jsem viděl potřetí, vnímal zcela jinak, chápal filosofii...

Paní doktorka se zmínila o mém oblíbeném herci - Malcolm McDowell. On je obdivuhodný, super záporák, úchyl! Prostě mu to věříme! Mimochodem 13. června měl 80 let! Já jsem ho prvně poznal (pominu Mechanický pomeranč) ve filmu Caligula (1979), byl naprosto jedinečný, vše jsem mu věřil...!

Mimochodem, paní doktorka psala,snažil jsem se - odkaz na bezplatné stažení:
https://uloz.to/file/S4BTN81HFjut/stastny-to-muz-o-lucky-man-1973-mkv#!ZJR4ZGR1AwSzAzLmMTV4ZQAyMTEzqUIdExqwG2WQJKEvATEu

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve Malcolm MCDowell

První film,který jsem s ním viděla,byl Běsnící měsíc, natočený v r.1971 a u nás uvedený tak v r.1973. Vím, že jsme ho promítali v našem hlineckém FK, v kterém jsem od 15.5 svých let dělala a uváděla filmy zejména jugoslávské provenience, než nám klub bolševici zatrhli. Koukněte třeba na CSFD. Vynikající snímek o mladém sportovci,kterému se ze dne na den převrátí život. Od té doby je Malcolm i mým miláčkem. Včera jsme v novoborském kině shlédli další film z cyklu Ehhibitions On The Screen- dokumenty o umění, tentokrát o letošní Vermeerově výstavě v Rijks Muzeu. Naprostý požitek. Pěkné dny přeji!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve ANATOMIE PÁDU 24.11. v 20. hod

Zlatou palmu, tedy nejvyšší ocenění, na letošním MFF v Cannes zcela oprávněně získala francouzská scénáristka a režisérka Justine Triet ( nar. 1978) za film Anatomie pádu.

Úspěšnou spisovatelku Sandru ztvárnila naprosto fenomenální Sandra Hüller , herečka narozená v též v r.1978 v Suhlu,tehdejší NDR.Na svém kontě už má Hüller několik cen např.z Berlinare nebo Evropskou filmovou cenu za nejlepší herečku za nádherný film Toni Erdmann.V současné době je obsazována nejen do německých,ale i do anglických a francouzských filmů.

Hlavní hrdinka žije se svým manželem Samuelem a jedenáctiletým synem Danielem ,který má získanou poruchu visu,prakticky na samotě v krásném domě ve francouzských Alpách. Když se syn jednoho dne vrací z procházky se psem, najde na zemi otcovo mrtvé tělo. V domě kromě manželů v té době nikdo nebyl,je tedy nutné vyšetřit, zda byl smrtící pád následkem sebevraždy,nešťastné náhody nebo Sandra svého muže zabila? Veřejné vyšetřování případu a soudní proces odkrývá nejen okolnosti samotné smrti, ale také intimní detaily vztahu mezi oběma partnery. A kdo ví, kde je pravda a hledá se vůbec v soudní síni pravda ? Vynikající drama, oprávněně oceněné, si nenechte ujít. A za zmínku stojí i výkon dětského herce Mila Machado Granera v roli syna Daniela.

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve Hranice A. Holland 7.11.20.00

|Strhující drama o krutých vztazích lidí mezi sebou navzájem natočila režisérka,která se ve své dosavadní tvorbě zaměřovala jak na hrůzy holocaustu,tak nacismu a komunismu /vzpomeňme např. na její drama Evropa,Evropa z r.1990, za které obdržela Zlatý glóbus nebo na film Hořící keř o Janu Palachovi. Všechna tato témata mají v demokratickém světě jednotný narativ, společnost se na odsouzení shodne,ale novodobá uprchlická krize v Evropě takový narativ zatím nemá a asi ho nikdy mít nebude. Režisérka ve filmu zachycuje situace,které nás nutí přemýšlet o tom,jak je to možné,že v historii 20. století proběhly tak ničivé války ,holocaust a proč se,po všech těch zkušenostech,nyní děje válka na Ukrajině nebo mezi Izraelem a Palestinou. A bohužel naděje na konec v nedohlednu a nelze strkat hlavu do písku,že se nás to netýká. Týká.

Snímek a jeho autorka byl napadán v Polsku ještě před uvedením do kin některými politiky a katolickými duchovními ,včetně prezidenta A. Dudy.Od oficiálních představitelů padaly i takové věty,že jenom svině sedí v kině. Holland prostě ťala do živého. Kritici z řad politiků se přiznali,že film ani neviděli,ale zřejmě špatně tráví,když někdo v Polsku poukazuje na jejich špatné činy.Ale v tomto filmu zdaleka nejde jen o Poláky. I u nás se ozvali kritici ,kteří taky film neviděli, do kina dávno už nechodí /slova Václava Klause/ ,ale vědí,že film, na nějž za první promítací víkend přišlo v Polsku 137 tis. diváků, je špatný . A jak život občas popíchne malé snaživé šašky, dostalo se Agnieszce Holland za toto dílo, krom jiných cen,ocenění v podobě ceny Fuoricampo,udělené v srdci katolické víry- ve Vatikánu.Tato čestná cena je každoročně udělována filmu, který je schopen vyburcovat lidské svědomí a proniknout do světlých, ale i temnějších míst lidské duše,

Přijďte si sami udělat úsudek 7.11 v 20.00. na představení FK do Nového Boru,kam za výbor zve MUDr.Lenka Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve Paul Cézanne

Zítra 20.11.v 20.00 bude v novoborském kině malý svátek pro milovníky umění a obdivovatele Paula Cézanna, kterého osobně považuji za malíře svého srdce. Bez něho by moderní umění nebylo ,což pregnantně vyjádřili Matisse s Picassem- nebyli bychom bez něj. Před několika lety se v National Portrait Gallery v Londýně uskutečnila vynikající výstava věnovaná tematicky Cézannovým portrétům.A letos byla další v Tate Modern. Film ,který opět režíruje Phil Grabsky,jenž se zaměřuje na filmy o umění, představí krom obrazů i korespondenci samotného malíře a zavede diváky na místa, kde Cézanne žil a tvořil. Kdo z nás na těchto místech byl, bude se mnou souhlasit,že je nelze zapomenout. Ať je to zachovaný ateliér, nebo krajina s dominantou hory St.-Victoire a Pont du Gard.A samozřejmě nelze nevzpomenout sluncem prosvětlené město Aix-en-Provence s jeho ulicemi, listy a kmeny mohutných platanů, kavárničkami a starými průčelími. A se hřbitovem, na kterém je Mistr pohřben.Navštívila jsem jej dvakrát. A protože Francouzi jsou,jak známo,trochu bordeláři, nemohla jsem podruhé hrob dobře najít. Směrovka ukazovala doprava,jenže á droite/vpravo/ hrob nebyl.Vydala jsem se tedy á gauche/vlevo/ a spatřila staršího pána oblečeného ve vycházkovém obleku. Zmobilizovala jsem zbytky gymplové francouzštiny a zeptala jsem se :
" Monsieur, s´il vous plaít ,oú es le tombeau du grand peintre Paul Cézanne?", Ukázal mi cestu a dodal s francouzskou zdvořilostí :"Madam, votre francais est excellent!". Poučena z první návštěvy, jsem sebou měla jablíčko a položila ho k dalším, které na Mistrově hrobě stále jsou a které tak rád maloval...

Udělejte si radost a přijďte do kina! L.Šepsová

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve Karaoke blues-A.Kaurismäki 5.12.

Slavný finský režisér Aki Kaurismäki se kdysi objevil na filmové scéně v době,kdy se stávali známými a slavnými američtí nezávislí filmaři v čele s Jimem Jarmuschem. S nimi ho pojí určitý styl vyprávění, na povrch lakonický a jakoby jednoduchý, což ale není pravda. Jeho filmy mají neopakovatelnou atmosféru a hloubku sdělení. Na letošním MFF ve Varech byl uveden jeho zatím dvacátý film Karaoke blues, který se nyní dostává do distribuce.Život čtyřicetileté dělnice Ansy, která bydlí v malé garsonce pouze se svým psem a do které se denně vrací po práci v supermarketu,kde kontroluje prošlé zboží,se jednou protne v karaoke baru se svářečem Holappou, který má díky své lásce k lahvi potíže nejen v práci . Kaurismäki se na plátno vrací v nejlepší formě, Podařilo se mu natočit film, v kterém, čím více hlavní postavy spolu mlčí, tím více si řeknou.. Kritika chválila i kongeniální soundtrack včetně vrcholné scény, kdy postavám napřímo zahraje finské indiepopové duo Maustetytöt.
A jako diváci se nenechte zmást Akiho retroestetikou , která by mohla navozovat dojem, že se Mistr ve filmu nostalgicky dojímá. Opak je pravdou. Každodenní zprávy o ruských bombách padajících na ukrajinská města jsou stále bolestně aktuální. A slovy jedné postavy- "Zkurvená válka" se Kaurismäki vyrovnává se světem,který existuje mimo jeho filmy, ale v kterých naděje nikdy neumírá, protože jinak bychom se museli zbláznit. Film získal na letošním festivalu v Cannes zaslouženě Cenu poroty.

Do novoborského kina 5.12. v 20.00 zve MUDr. Lenka Šepsová

Příště bude pozvánka na film Jagna, 12.12., adaptaci jednoho ze zásadních děl polské literatury, Sedláků W.Reymonta, který za tento román obdržel Nobelovu cenu za literaturu.
Pěkné adventní dny!

Nahoru

Re: Filmový klub Nový Bor zve 12.12. 20.00 JAGNA

V našich kinech měl v listopdu premiéru film Jagna, adaptace jednoho ze zásadních děl polské literatury, románu Sedláci Wladyslawa Reymonta. Reymont se narodil na venkově do rodiny se sedmi dětmi a jeho otec byl venkovský varhaník. Velmi dobře venkovské prostředí znal a podařilo se mu zachytit v řadě svých prozaických prací polskou společnost, která na přelomu 19. a 20. století bojovala o nové politické a společenské uspořádání. Jeho hlavními díly je čtyřdílná románová kronika Sedláci ze života polské vesnice na konci 19. století, komponovaná podle jednotlivých ročních období, a román Zaslíbená země, dramatický obraz průmyslové Lodže. V roce 1924 mu byla jako druhému polskému spisovateli (prvním byl Henryk Sienkiewicz) udělena Nobelova cena za literaturu .Zemi zaslíbenou , příběh tří přátel-Žida, Němce a Poláka z konce 80tých let 19. století , adaptoval na filmové plátno skvělě / hlavní roli hrál tehdy D.Olbrychski/ v roce 1974 velký polský a světový režisér Andrzej Wajda.
Pro dnešní psaní si vypůjčím jednu recenzi,která přesně vyjadřuje pocity z tohoto filmu:

Když filmař dodrží řemeslo a zapojí fantazii, navíc s láskou i respektem k dané látce, nemůže zkrátka vzniknout špatný film. Dorota Kobiela a Hugh Welchman jsou toho živoucím důkazem. Jejich S láskou Vincent si před pěti lety získalo pro svou inovativní metodu „živých obrazů“ srdce diváků po celém světě. Nyní přicházejí do kin se svou novinkou podle polské literární klasiky Sedláci, za niž její autor Wladyslaw Reymont obdržel Nobelovu cenu za literaturu. A opět kombinují animaci s reálnými herci. Ba co více, posouvají tuto techniku do nebeských výšin, aniž by ošidili příběh. Jmenuje se Jagna, je to děvče krásné a šlechetné. Přesto je ve výsledku právě ona terčem všeho zla, jež se v lidech kolem probudí. A je to její vina? ptá se polský snímek, jenž svou epičností maně připomene Jakubiskovu Tisícročnou včelu, s níž krom vyprávění velkého příběhu na pozadí dějin sdílí i dvojici režisérů z rodu kouzelníků. Je to dílo pestré, dravé, jednotné. Od prvních momentů, kdy tým bezmála stovky animátorů zaútočí na diváckou estetiku, je jasné, že málokdo kouzlu Jagni nepodlehne. Přitom se rozhodně nejedná o samolibé pásmo obrazů. Drama je to skutečně strhující, precizně stavěné, rozčleněné do čtyř ročních období. V záplavě spotřebních titulů působí Jagna jako čiré zjevení. S láskou Vincent si vystačilo s žánrem dobové detektivky v hýřivém obalu Van Goghových maleb. Jagna jde dále. Zprostředkovává nám silné lidské osudy skrze nahlédnutí do polských lidových tradic a pošramocených mravů. Stejně tak ji lze přijmout za ostrou kritiku národně-kulturních válek, jež se uznání emancipovanosti žen brání se zaťatými pěstmi dodnes. Že obraz a živí herci v něm filmařsky zabírají, netřeba zdůrazňovat. Účinek barevné mozaiky se stejně nedá slovy popsat. Zato hudba, za níž stojí Lukasz Rostkowski (L.U.C.) si žádá o pozornost. Impozantnější doprovod, který přesně spojuje epický ráz s všední lyrikou, se hodí k poslechu i bez filmu samotného. Jagna se s lehkostí zařadí mezi největší filmové události roku. Epický monument, který úchvatné obrazy povznesly na roveň vrcholů animátorského řemesla, si v kině rozhodně nenechte ujít.
Do kina zve MUDr. Lenka Šepsová

P.S. Upozorńuji ještě na film Alma a Oskar ,který se dává 11.12. v 20.00- o vztahu Almy, vdovy po skladatelovi G.Mahlerovi a múzy umělců, a malíře Oskara Kokoschky.

Nahoru