Dnes je 12. 10. 2024
svátek má Marcel

Jilm ševelí

Poslední virtuální výstava letošního roku, nesoucí název Jilm ševelí, audiovizuální formou seznamuje návštěvníky Virtuálního muzea na stránkách www.muzeumcl.cz se stejnojmennou pověstí z Malé Bukoviny, a to i v dialektu.

V minulém roce se pracovníci muzea věnovali výzkumu lidových tradic na Českolipsku. Podařilo se z literatury a od pamětníků zachytit vyprávění, jaké zvyky provázely obyvatele Českolipska před sto a více lety hospodářským a církevním rokem. Přitom se na výzkumníky usmálo štěstí, když se zdařilo zaznamenat také některé střípky regionální lidové slovesnosti. Ta existovala a byla později zapsána v němčině, respektive v místním specifickém dialektu z údolí Ploučnice.

Pověstí, které se vázaly k prastarému jilmu na Malé Bukovině, je celá řada. Strom zde byl uctíván od nepaměti a úcta k němu ilustruje, nakolik byli místní lidé spjati, co se religiozity týče, nikoliv pouze se svým kostelem, nýbrž i s přírodou, která je obklopovala. Pověst obsahuje magické vánoční svědectví, které je zde uvedeno v češtině, ale díky Romanu Řezáčovi, hospodáři ze Žandovska, který je jedním z posledních místních lidí ovládajících a užívajících místní dialekt, i v originále. Aby starý příběh ožil i obrazově, byli ke spolupráci přizváni žáci ze Základní a mateřské školy v Oknech pod vedením Bc. Lucie Křivánkové a studenti výtvarného oboru Základní umělecké školy v Doksech u Mgr. Petry Šolcové, jejichž obrázky lemují poslední letošní muzejní počin. Hudební rámec projektu tvoří autorské písně Vojtěcha Krále a nazpívaly jej děti ze Základní a mateřské školy v Oknech.

 

Výstavu naleznete zde: https://www.muzeumcl.cz/virtualni-muzeum/virtualni-vystavy/jilm-seveli