
Návštěvníci Anifilmu vybrali vítěze Ceny Libereckého kraje. Trofej vznikla opět v Preciose
Skončil Anifilm – Mezinárodní festival animovaných filmů, nejvýznamnější akce svého druhu ve střední Evropě. V sobotu 10. května si během slavnostního vyhlašování odnesl Cenu Libereckého kraje film Hurikán od režiséra Jana Sasky. O něm rozhodli návštěvníci festivalu. Trofej pro vítěze vyrobila společnost Preciosa.
Cena Libereckého kraje je originálním dílem, které vzniká vždy pouze jedno. I letos bylo v trofeji zachyceno téma a barevnost Anifilmu, atmosféra i pestrost jednotlivých animovaných filmů.
„To, že cenu diváků Anifilmu ve fyzické podobě vyrábí pro Liberecký kraj Preciosa, je pro mě symbolické. Spojují se tak dvě jména, která s sebou nesou špičkovou kvalitu a obě se váží k našemu kraji. Anifilm a Preciosa. Skvělý výsledek spolupráce,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.
Trofej vznikla fusingem – tj. spékáním jednotlivých skleněných částí a tvarováním horké skloviny v peci. Jedná se o tradiční sklářskou techniku, jejíž alchymie spočívá právě v propojování barev a jejich kresbě, která vytváří v díle originální motiv. Sklo se v peci mění v živý obraz, který se nakonec skládá pod tíhou gravitace a volně lehá na formu. Vzniká tak neopakovatelný povrch i struktura, v níž se propojuje vůle skla a zkušenost sklářů.
„Letošní ročník jsem si opravdu užila. Sci-fi je 'mým žánrem', a když jsem viděla letošní trofej – ta tajemnost a záblesky světla v celém jeho barevném spektru, pohyb i pomíjivost, to vše do ní naši designeři vepsali,“ doplnila informace k letošní ceně diváků ředitelka společnosti Preciosa Lucie Karlová. „Gratuluji vítězi, a i když cenu získal pouze jeden film, věřím, že zájem diváků byl skvělým oceněním pro všechny tvůrce Anifilmu.“
Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí Libereckého kraje
Facebook:
X (emeritní Twitter): Libereckykraj
Instagram: Libereckykraj