
Dva dny naplněné přednáškami a diskusemi strávili společně zástupci spolků a institucí, které se zabývají dějinami. Společně tak mohli objevovat stopy slovanského osídlení na Lužici, sledovat projevy víry i lidových pověr, vidět postupnou obnovu malých sakrálních památek a poznat pohled na dějiny regionu prostřednictvím osobností žen jako byla sv. Zdislava nebo pivovarnice.
Cílem tohoto workshopu, který proběhl 30.8. - 1.9. 2012 bylo objevit v historických událostech a památkách našeho regionu Trojzemí souvislosti, které nám pomůžou lépe pochopit vývoj tohoto území.
Dr. Marius Winzeler, ředitel Žitavských městských muzeí, ukázal účastníkům workshopu prostřednictvím své prezentace Víra a pověra v regionu Trojzemí dávnou historii našeho regionu. A to včetně slovanských pohanských bůžků i toho, jak zdejší kostely v běhu dějin patřily chvíli katolické a chvíli evangelické církvi a to, jak kostel v Budišíně využívají dodnes obě tato křesťanská vyznání. Vyprávěl poutavé příběhy o postních plátnech i o vzniku Božího hrobu v Görlitz.
Svatí v polích, to byl název přednášky Mgr. Víta Štrupla, ředitele Brány Trojzemí, který přítomné obrazně provedl po okolí Hrádku a seznámil přítomné s příběhy opravených i zapomenutých malých sakrálních památek i s tím, proč právě tito svatí jsou patrony v tomto regionu.
Paní Petra Laksar – Modrok, pověřenkyně pro rovné šance, pootevřela pohled na historii z úhlu, kde významnou roli hrají ženy. Představila práci Euroregionálního archivu žen a jeho úspěšný projekt o ženách, které vařili ve středověku pivo a také projekt, který se věnoval osobnostem žen z našeho regionu.
Stále více projektů v rámci přeshraniční spolupráce Svazku měst Malý trojúhelník se věnuje právě historii. Ať už projekt „Archeologie v textu a obrazu“, který se věnoval historii Hrádku nad Nisou nebo probíhající projekt „ Životní prostory“, který se také věnuje historickým osobnostem našeho regionu.
Další projekty z oblasti historie ještě čekají na svou realizaci, věříme, že se je díky nadšení členů historických spolků a podpoře našich měst i Euroregionu Nisa podaří zrealizovat.
Toto setkání proběhlo v rámci projektu „Minulost a budoucnost regionu Trojzemí“ který je podpořen z FMP CZ-PL Euroregionu Nisa a na jeho přípravě se podílel Svazek měst Malý trojúhelník ve spolupráci s Žitavskými městskými muzei a Bránou Trojzemí z Hrádku nad Nisou.