Dnes je 15. 05. 2025
svátek má Žofie

Proč je českolipské muzeum zavřené?

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě je od 1. ledna do 29. února 2012 pro veřejnost uzavřeno. Proč tomu tak je?


Muzeum je otevřeno minimálně deset měsíců v roce. V době, kdy máme expozice otevřené, nám zbývá na úklid a údržbu jeden, maximálně dva dny v týdnu. V této době není možné zvládnout větší opravy a údržbu výstavních a expozičních prostor i vlastních expozic a vystavených exponátů. Také je nutné obměnit a doplnit stálé expozice novými exponáty a sbírkovými předměty, které jsme nikdy nevystavovali a nebo nově získali do námi spravované sbírky. Nabídneme tak každoročně našim návštěvníkům nové zážitky z prohlídky našich výstav a expozic. V současné době, kdy musíme „bojovat“ o každého návštěvníka a přilákat veřejnost do muzeí, jsou tyto změny naprostou nutností.
Toto vše nás vede k potřebě uzavřít muzeum vždy na počátku roku maximálně na dva měsíce a zahájit důkladnou přípravu expozic a zázemí pro naše návštěvníky v nové sezóně.  
V letošním roce bude dokončena kompletní rekonstrukce stálé regionální expozice „Příroda Českolipska“. Ta byla v době jejího dokončování rozsáhle poškozena návštěvníkem vandalem, který nám svou jen těžko uvěřitelnou a pochopitelnou ničivou činností způsobil velké problémy.  Expozici se nám však nakonec podařilo doplnit o nové druhy živočichů, a tak zde bude moci návštěvník vidět všechny druhy živočichů žijících na Českolipsku a to včetně zubrů, kteří byli vypuštěni v roce 2011 do obory Židlov.  
Regionální historickou expozici budeme doplňovat o nové exponáty a připravujeme její časovou aktualizaci. Každým rokem získáme do muzea řadu nových exponátů a informací, které chceme zpřístupnit laické i odborné veřejnosti. Sbírkový fond muzea je doplňován ve všech oborech historie i přírodovědy a sbírky je třeba našim návštěvníkům ukázat. Stane se tak i v roce 2012. Dokončení generální rekonstrukce historické expozice Českolipska plánujeme až na období po rekonstrukci střechy kláštera.
Vzhledem k nadregionálnímu zaměření našeho muzea připravujeme řadu změn i v přírodovědných exotických expozicích. Podařilo se nám získat několik nových druhů i velkých zvířat (bizon, kamzík bělák, antilopy), které doplní naši vystavenou kolekci savců. Změn doplnění se letos dočkají i expozice „Svět zvířat“, „Svět hmyzu a pavoukovců“, i expozice „Mineralogie a paleontologie světa“.    
V posledních letech si naši návštěvníci oblíbili živý hmyz, obojživelníky a plazy vystavené ve stálých expozicích. Připravujeme proto rozšíření chovaných druhů a nové prostředí, ve kterém budou tyto živé exponáty vystavené. Také nové výtvarné začlenění ve stálých expozicích dozná atraktivních změn.         
Nejde však jen o doplňování expozic. Je třeba prohlédnout všechny vystavené exponáty, ošetřit je a případně i nakonzervovat. Každý vystavený předmět je pod vlivem řady nevhodných faktorů a jeho každoroční kontrola je nutná k jeho uchování v perfektním stavu. Současně s exponáty je třeba opravit i veškerý fotografický materiál, mapy a popisy, včetně výstavních prvků.   
Současně s úpravami a doplňováním expozic probíhají i rozsáhlé práce na novém osvětlení expozičních prostor se zaměřením na úsporu energií. Úpravy provádíme i v zázemí pro návštěvníky a v informačním systému muzea. V letošním roce nás čeká také malování a stěhování veřejnosti nepřístupných prostor jako jsou kanceláře a depozitáře. Ty však navazují na expoziční prostory a jsou s nimi technicky propojené.
V roce 2012 chystáme pro naše návštěvníky několik zajímavých výstav z naší sbírky, ale i ze zapůjčených exponátů. Současně připravujeme a instalujeme v době uzavření klášterního areálu zabezpečení a technické zajištění výstav.  
Hlavním výstavním projektem pro rok 2012 je výstava „STŘEDOVĚKÉ UMĚNÍ NA ČESKOLIPSKU“. Tato výstava bude instalována v hlavním výstavním prostoru galerie po celý rok 2012. Jedná se o unikátní projekt. Poprvé v historii budou díla románského a gotického umění na Českolipsku představena odborné i laické veřejnosti souborně - v kulturně, historicky  i architektonicky cenném prostoru bývalého augustiniánského kláštera. Výstava navazuje na předešlé aktivity a to především na soustředěnější výzkum středověké architektury na Českolipsku v období od počátku 90. let minulého století. Na výstavě budou prezentovány středověké plastiky, malby a nejhodnotnější ukázky středověké architektury z regionu Českolipska. Díla pocházejí ze sbírky Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě (dále jen VMG), z majetku litoměřické diecéze, SGVU v Litoměřicích, Řádu bratří kazatelů (dominikánů) v Jablonném v Podještědí a Národního památkového ústavu, ú. o. p. v Liberci. Výstavě předcházelo odborné kolokvium konané v listopadu 2011, na kterém odborníci definovali díla středověku na Českolipsku v kontextu českého (středoevropského) vývoje.
Zajímavé budou i další výstavy - výstava obrazů, kreseb a olejů I. Rozsypala, výstava „Z let sedmdesátých“ - rok 1968 a léta normalizace na Českolipsku, „Skalní kresby“ z  mladší doby kamenné, „Stroje a strojky ze sbírky muzea“ a řada dalších.
Galerie chystá výstavy řady současných umělců, kteří se věnují malbě, sochařství nebo grafice. Je nutné zdůraznit, že drtivou část všech oprav, úprav, instalací a výtvarných realizací provádíme vlastními, především odbornými pracovníky, kteří jsou správci jednotlivých expozičních celků. Ušetříme tak nemalé finanční prostředky, které investujeme do ošetření sbírek a technického vybavení expozic.
Na základě našich statistik patří měsíce leden a únor k návštěvnicky nejslabším, a proto jsme se rozhodli již před mnoha lety v těchto měsících muzeum a galerii uzavřít a provádět výše uvedené práce. Je také pravdou, že nám toto opatření přináší úsporu finančních prostředků v oblasti energií a mezd. Ty pak můžeme nasměrovat tam, kde je naši návštěvníci nejvíce pocítí.  
Naším hlavním cílem je připravit a zatraktivnit stálé expozice a nové výstavy na novou návštěvní sezónu tak, aby k nám našlo cestu ještě více návštěvníků než v letech předchozích.

Cílem je spokojený a nadšený návštěvník, který se k nám bude vracet a bude v našich expozicích a výstavách hledat poučení i zábavu.