Dnes je 04. 10. 2024
svátek má František

Lípa Musica startuje už za měsíc!

Prologem pod širým nebem v ruinách klášterního kostela hradu Oybin zahájí v pátek 24. srpna festival Lípa Musica svůj sedmnáctý ročník. Festival letos opět slibuje zajímavými projekty nabitou nabídku, která bude pokračovat mezi 17. zářím a 28. říjnem, a uzavře ji tradiční epilog ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa 9. listopadu. Hvězdný esprit letošní Lípě Musice dodává vystoupení přední světové mezzosopranistky Magdaleny Kožené, na nějž již zbývá jen několik málo vstupenek na stání. A podobně jsou na tom i další lákadla, jako Spirituál kvintet, Varmužova cimbálovka ve skanzenu, Mário Bihári, koncert ke 100. výročí založení repulibky s Pavel Haas Quartetem a Lukášem Vondráčkem, nebo úvodem zmíněný prolog s Clarinet Factory na Oybině. Koncertů, na které měsíc před zahájením zbývají již jen poslední vstupenky, je více jak polovina. Hledáte-li tip, jak si zpříjemnit podzimní dny, neotálejte a vyberte si z festivalového menu již nyní! Vybrali jsme pro vás první porci tipů, které byste si neměli nechat ujít ze zářijové nabídky…

Hraji bez doteku...

Lev Sergejevič Theremin, ruský vědec, hudebník, tajný špion. Muž, bez kterého by neexistoval syntezátor. Jeho vynález neobvyklého zařízení vydávajícího tóny na principu elektromagnetického vlnění nejprve leninovská propaganda zneužila k plánu propagace elektrifikace Ruska, posléze s ním však dobyl Ameriku a celý hudební svět. Položil základy elektronické hudby. Ačkoli upadl velký vynálezce Theremin na nějaký čas v zapomnění a sovětský režim se mu odměnil vězněním v gulazích, na jeho vynález se nezapomnělo. Dnes zní theremin v kasovních filmech, jako Hitchcockův horor Rozdělená duše nebo Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem. A duo Caroliny Eyck a Christopha Tarnowa vám ukáže, že na tento nástroj připomínající zvukem lidský hlas či smyčce lze interpretovat hudbu od renesance po současnost, a to... bez jediného doteku!

21. 9. | Česká Lípa, bazilika Všech svatých
Carolina Eyck (SRN) – theremin
Christopher Tarnow (SRN) – klavír

Labyrint světa a ráj srdce s Markem Ebenem

Labyrint světa a lusthauz srdce, to jest světlé vymalování, kterak v tom světě a věcech jeho všechněch nic není než matení a motání, kolotání a lopotování, mámení a šalba, bída a tesknost, a naposledy omrzení všeho a zoufání: ale kdož doma v srdci svém sedě, s jediným Pánem Bohem se uzavírá, ten sám k pravému a plnému mysli upokojení a radosti že přichází… tak doslova praví původní název jednoho ze stěžejních děl barokní literatury. Komenského alegorické zobrazení marnivosti, nebezpečí, nástrah, lstivosti, falše a nakonec marnosti všeho počínání v obzorech světského světa je stále (více) živé a aktuální. Petr Eben se jím zabýval celý život. Prvotní improvizace nahradil kodifikovaný notový zápis, který jde ještě dál, než je obzor literární předlohy, do výšin drsných i nadpozemských, do sfér nekonečné fantazie i intimní spirituality skladatele, pro nějž se toto dílo stalo jeho labutí písní…

23. 9. | Filipov u Rumburku, bazilika Panny Marie
Tomáš Thon – varhany
Marek Eben – umělecký přednes

Svatováclavský koncert

Oslavy české státnosti naplňují každoročně jezvecký svatostánek sv. Vavřince. Slavnostnost večera umocněnou letošním republikovým výročím podtrhne volba interpretů. Běhy, trylky, zvukové kaskády... sóloklarinetista Milan Řeřicha patří k nejlepším ve svém oboru, hru na klarinet ovládá s virtuozitou kouzelníka, s velkým rozsahem nástroje si poradí s viditelnou hravostí a lehkostí, nekonečným dechem, razantní zručností prstů a s velkým muzikálním temperamentem. O tom nás tento neprávem opomíjený hudebník přesvědčil již v loňském roce společně s talenty českolipské ZUŠ. Letos přijede Řeřicha s novou energií… a to doslova. V působivých klarinetových kvintetech Mozarta a Brahmse jej doprovodí přední švýcarsko-německé kvarteto Energie Nove, nad jehož výkony se kritika setrvale jen rozplývá...

28. 9. | Jezvé, kostel sv. Vavřince
Milan Řeřicha – klarinet
Energie Nove (CH, SRN)

Královský nástroj regionu

Hudební historie severočeského regionu nepřekypuje zrovna výraznými mezníky, avšak najdeme i příslovečnou výjimku potvrzující pravidlo. A tím je vpravdě královský nástroj regionu, jímž se pyšní obec Mikulášovice. Nožířská obec na Šluknovsku, do jejíž historie se stejnou měrou vepsaly česká i německá linka, ukrývá hudební skvost. Jsou jím jedny z největších varhan v Čechách v místním barokním kostele sv. Mikuláše, který patří sám k největším v regionu.  Za dobu své existence vystřídal kostel několikery varhany. O Velikonocích roku 1901 se Mikulášovičtí dočkali nového nástroje, který postavila firma bratří Riegerů z Krnova. Před první světovou válkou byly údajně třetími největšími v Čechách (po varhanách v oseckém klášteře a pražském Rudolfinu). Pořízeny byly za částku 21 000 korun. Přestože se někdy uvádí, že mají více jak 3 000 píšťal, jejich skutečný počet je 2 166, což je rovněž úctyhodné. Mají dva manuály a 36 rejstříků. V období po druhé světové válce varhany notně zchátraly a přestaly fungovat. Jejich rekonstrukce za přispění zejména místních rodáků proběhla v roce 2011. Královský nástroj regionu rozezní recitál jednoho z předních českých varhaníků Vladimíra Roubala.

30. 9. | Mikulášovice, kostel sv. Mikuláše

Více informaci a možnost zakoupit si vstupenky na nejen na výše zmíněné koncerty najdete na www.lipamusica.cz.

alt
alt
alt
alt