Autor - Pavel Šmíd

Světový saxofonista s českým triem zahrají U bílýho černocha

22.2.2017 06:47 | Hudba

Do klubu U bílýho černocha zavítá v únoru další skvělý instrumentalista. Přijede kalifornský rodák, saxofonista a skladatel Robby Marshall, spolupracovník a v současné době také stálý člen kapely významné jazzové zpěvačky Cassandry Wilson, mimo jiné držitelky Grammy za nejlepší vokální jazzová alba v letech 1996 a 2008. Hrál s ní ve slavném divadle Apollo v New Yorku, na legendárním newportském jazzovém festivalu, italském Umbria Jazz Festivalu a vystupoval s ní též ve slavném hudebním programu Austin City Limits.

T. Hobzek: Hudbu miluju ve všech podobách

13.12.2016 03:52 | Hudba

Myslím, že hudbu trochu poslouchám. Tomáše Hobzeka i proto považuji za jednoho z nejlepších, ne-li nejlepšího bubeníka u nás. Možná, že to je i tím, jaký je člověk – skromný, pracovitý a originální. Tomáš se angažuje v mnoha jazzových i bluesových projektech a také skládá autorskou hudbu. Se svou kapelou Organic Quartet vyhrál soutěž na Phillips International Jazz festivalu a získal cenu Anděl v kategorii Jazz & Blues.

P. Zlámal: Ušijeme produkt na míru jakékoli politické straně

20.10.2016 15:29 | Hudba

Českolipský rodák, jazzman Pavel Zlámal (1980) přijede na konci října koncertovat po roce do Bílýho černocha s avantgardním souborem Next Phase. Saxofonista a klarinetista, zakončovatel doktorandského studia na brněnské JAMU má dle jeho slov k České Lípě stále hluboce srdečný vztah a vždy zde bude rád něco „provádět”. Podle návštěvnosti na koncertech je za to českolipské publikum velmi rádo.

S. Denizart: Nebát se upřímné hudby

26.9.2016 02:12 | Hudba

Po dětství stráveném ve Francii se pianista Simon Denizart vydal do světa, aby v Montrealu narazil na kontrabasistku Jeanne Corpataux-Blanche a bubeníka Simona Bellemare. Tak vzniklo stručně řečeno uskupení Simon Denizart Trio, které rychle vystoupalo až na samotný Olymp kanadského jazzu.

L. Déczi: Muzikanti, to je taková divoká zvěř

11.5.2016 08:32 | Hudba

Laco Déczi (1938) je původem slovenský hudebník, trumpetista, kapelník a jazzový skladatel. Od roku 1967 hraje s vlastní kapelou Celula Jazz, v níž se vystřídalo nesčetně vynikajících jazzmanů. V roce 1985 emigroval přes západní Německo do USA, kde žije dodnes. Od roku 1990 však pravidelně pořádá po Čechách a Slovensku koncertní šňůry.

W. Phishbacher: Jazz nasává vlivy z populární hudby

6.4.2016 09:32 | Hudba

Klávesista Walter Phishbacher již devatenáct let působí v New Yorku, avšak původem je Rakušan. Hudbě se věnuje od mládí, má za sebou mimo jiné pět let studia klasického piana a čtyři roky studia jazzového piana a kompozice ve Vídni. Za svou dlouhou hudební kariéru také spolupracoval s mnoha slavnými jmény tohoto žánru, například s Lacem Deczim, Wolfgangem Muthspielem či Georgem Garzonem.

Ian Ritchie: Na jazz u vás chodí i mladí lidé!

14.3.2016 10:01 | Hudba

Ian Ritchie je hudební skladatel a saxofonista, který mimo jiné absolvoval několik turné The Dark Side Of The Moon jako saxofonista po boku zakladatele Pink Floyd Rogera Waterse. Více než 30 let Ritchie figuruje na pódiích a ve studiu s řadou světových hudebních ikon. Nezaměnitelný zvuk jeho saxofonu je možné slyšet na nahrávkách The Beach Boys, Wham! či Boomtown Rats.

Benny Lackner: Věřím, že má muzikantská cesta někam vede

16.2.2016 10:02 | Hudba

Benny Lackner je německo-americký jazzový pianista, žijící již 20 let v USA, kde studoval na California Institute of the Arts pod vedením Charlieho Hadena a celosvětově uznávaného klavíristy Brada Mehldau. Má za sebou koncertování na mnoha prestižních jazzových festivalech a v jeho hře je možné slyšet vliv Brahmse, Monka, Bowieho či Radiohead.

Petr Dvorský: Hrát jazz s dobrými muzikanty je zázrak

7.1.2016 15:25 | Hudba

V půli ledna zahraje v České Lípě po půl roce znovu Femi Temowo, jeden z nejoceňovanějších evropských jazzových kytaristů nejen pro svůj spontánní a bezprostřední muzikální projev. Držitel význačných hudebních cen a kdysi dvorní kytarista zesnulé britské soulové zpěvačky Amy Winehouse přijede v kvartetu s kontrabasistou Petrem Dvorským, bubeníkem Jiřím Slavíčkem a zpěvačkou Lenkou Novotnou.

Jazzové trio Shalosh: V kapele si můžeme plnit naše hudební sny

10.4.2015 09:42 | Hudba

Jazzové trio tvořené piánem, basou a bicími Shalosh vzniklo v Tel Avivu, ale své kořeny má i na newyorské jazzové scéně. Hudba tohoto uskupení si jde vlastní cestou napříč žánry, od jazzu a improvizované hudby přes rock a klasiku až k africké hudbě a k hudbě Blízkého východu. Že je cesta správná, zaznamenala kapela hned se svým debutovým albem The Bell Garden, které vyšlo v lednu 2014 a mělo celosvětový úspěch.