Jazzové trio Shalosh: V kapele si můžeme plnit naše hudební sny

Verze pro tisk |

Jazzové trio tvořené piánem, basou a bicími Shalosh vzniklo v Tel Avivu, ale své kořeny má i na newyorské jazzové scéně. Hudba tohoto uskupení si jde vlastní cestou napříč žánry, od jazzu a improvizované hudby přes rock a klasiku až k africké hudbě a k hudbě Blízkého východu. Že je cesta správná, zaznamenala kapela hned se svým debutovým albem The Bell Garden, které vyšlo v lednu 2014 a mělo celosvětový úspěch.

Pojí vás mnohaleté přátelství, všichni tři jste hudebníci. Proč jste se dali dohromady až nyní?

Daniel: My tři spolu hrajeme již spoustu let, a to na mnoha místech, ale v roce 2008 jsem se odstěhoval z New Yorku, kde jsem působil jako hudebník na newyorské jazzové scéně. Tehdá jsme si spolu zahráli tak jednou do roka. Před dvěma lety jsme poprvé dostali nápad založit vlastní kapelu. V říjnu 2013 přijel Gadi na 5 měsíců do Izraele a hráli jsme každý den a připravovali materiál pro naší debutovou desku The Bell Garden. Společná práce byla tak inspirující a naplňující, že jsme se rozhodli odsunout všechny ostatní projekty a začali se plně věnovat kapele. Gadi se kvůli tomu přestěhoval z New Yorku do Tel Avivu.
Gadi: V roce 2005 jsem měl kapelu s Matanem a další s Danielem. Kluci také měli jednu společnou. Takže i když je Shalosh nová kapela, hrajeme spolu asi 10 let.

Rádi zabrousíte i do méně obvyklých žánrů, jako je africká hudba nebo hudba Středního východu.

Matan: Každý z nás přinesl do kapely jiné vlivy. Styl Shalosh je otevřený interpretaci, každý si může zvolit, jak ho pojmenovat. Jestli rock, jazz, progressive, elektronická nebo groove muzika. Každý z nás má něco svého. Gadi je na klasický jazz a kubánskou hudbu a volnou improvizaci. Daniel úžasně rozumí swingu a jazzu, hodně hrál funk a blues. Já studoval indickou perkusi a hrál hodně afrobeat, groove a rock. Každý z nás se inspiruje tím druhým.
Daniel: Podle reakcí z různých zemí to vypadá, že se lidé s naší hudbou čím dál více seznamují. Takže i když jsme nazýváni jako jazzová skupina, tak se někdy cítíme jako rocková kapela, která má fanoušky znající každou naši písničku.
Gadi: Myslím, že se dá říct, že naše hudba jsme prostě my. Kapela je prostředí, kde si můžeme plnit naše hudební sny. Je nám jedno, jaký žánr to je. Hrajeme dle momentální inspirace.

Na co se můžou diváci na koncertě v Lípě těšit?

Gadi: Slibujeme, že budeme hrát hudbu, která nezní jako cokoliv jiného, a že to ucítíte.
Daniel: Koncert je součástí čtyřicetidenní tour a bude to hudba, kterou známe velice dobře. Doufáme, že si naší sehranost posluchači užijí.

Nemáte jen jednoho leadera, jak bývá typické, ale jste jimi všichni tři, že?

Matan: Ano, jednou ze zvláštností naší kapely je, že má tři leadery. Jsme tříhlavá saň. Takže každé hudební nebo obchodní rozhodnutí je věc všech tří. V jazzu je to většinou tak, že je tam jeden bandleader a zbytek kapely. Takže naše situace je netypická.
Gadi: Na jedné straně vše, co děláme, má energii všech tří, a to věci opravdu posouvá. V hudbě nám to pomáhá odstranit naše ega. Veškerá rozhodnutí jsou pro dobro hudby. Na druhé straně to také spoustu věcí komplikuje, protože stejně jako v demokracii je občas názor jednotlivce přehlasován názory dvou. Fakt, že jsme nejlepší přátelé, věc zase zjednodušuje.

Jaké publikum máte nejraději?

Daniel: Milujeme všechny. Každé publikum v každé zemi je něčím zvláštní. Ale i hraní v menších městech je svým způsobem speciální. Lidé z velkých měst jsou zvyklí na širokou škálu koncertů. Zatímco v menších městech jsou koncerty lidem vzácnější a více si je užijí. Lidé jsou tam také otevřenější a vřelejší a my si s nima vždycky rádi po vystoupení dáme pivo. 

Koncert v České Lípě bude váš první v Čechách. Měli jste možnost navštívit ČR již dříve?

Gadi: Je to poprvé, co budeme hrát v Čechách společně. Již jsme tu byli, každý s jinými kapelami. Po střední škole jsem po Čechách dokonce cestoval. A kdysi jsem dokonce složil písničku Mariánská.

Vaše debutové album bylo s nadšením přijato nejenom v USA a Evropě, ale i Jižní Americe nebo Japonsku. Čekali jste úspěch tak brzy?

Daniel: Ve skutečnosti jsme nevěděli, co máme čekat, ale jsme šťastni za každé naše CD, které se poslouchá kdekoliv. Nikdy si neříkáme "Jo, už jsme úspěšní". Jde nám spíše o to se zlepšovat, učit se a poznávat nová místa.
Matan: Myslím si, že je to hodně o vztahu k hudbě, ale také o tvrdé práci. Jsme úplně nezávislí. Naše alba sami tiskneme a rozesíláme lidem, kteří si je koupili. Sháníme si koncerty a jsme sami sobě manažerem. Každý den to znamená spousta práce. Abyste takto fungovali, musíte mít pro to, co děláte, opravdovou vášeň.

Děkuji za rozhovor.

Shalosh Trio, 14. 4., 20:00, U bílýho černocha, 200 Kč (předprodej v klubu již nyní)

Nahoru