V některých níže položených oblastech kraje museli pěstitelé kvůli plísním a hnilobě část ozimých plodin zaorat a vysít jarní. Ty ale mají v podhorských oblastech nižší výnosy. Počasí navíc nepřeje ani senoseči, která někde začala s téměř měsíčním zpožděním. Vyplývá to z ankety ČTK.
Podle předsedy Agrární rady Libereckého kraje Vítězslava Kverky museli zaorávat hlavně zemědělci v jižních oblastech kraje. Ve vyšších polohách jsou půdy lehčí a vodu snáze propouštějí. "Kvůli nedávným dešťům budou ale někde ještě zaorávat kukuřici," uvedl Kverka. Potvrdil, že výnosy budou zřejmě nižší, v posledních dvou letech byla ale úroda v Libereckém kraji rekordní. "Nižší výnosy mohou znamenat vyšší výkupní ceny, takže to pro zemědělce nemusí znamenat ztráty," dodal Kverka.
Loni sklidili pěstitelé v Libereckém kraji zhruba o 15 procent méně obilovin než v roce 2004. Ten byl ale rekordní, a tak byli i s nižšími výnosy spokojeni. Nepřízeň počasí ale snížila kvalitu produkce. Podle Českého statistického úřadu sklidili loni farmáři v Libereckém kraji z téměř 26.500 hektarů přes 113.500 tun obilí. Rok před tím oseli o 600 hektarů méně a sklidili přitom 132.300 tun obilí.
Liberecký kraj nepatří k zemědělským produkčním oblastem. Ze 140.000 hektarů zemědělské půdy je téměř 70 procent v horší kvalitě a nedá se využít k intenzivnímu pěstování produktů pro potravinářské účely. Více než 40 procent ploch pokrývají trvalé travní porosty. Je to důvod, proč produkce obilí patří po Karlovarském kraji k nejnižším v zemi. Obiloviny také podle Kverky většinou nedosahují potravinářské kvality, což ale pěstitelům vážnější problémy nepůsobí, protože většina produkce je stejně určena na krmení.