Dnes je 05. 05. 2025
svátek má Klaudie,Květnové povstání českého lidu (1945)

Zástupce kraje větrným elektrárnám nefandí

Archiv

Kraj si navíc objednal studii, která by měla posoudit vliv elektráren na krajinný ráz v oblasti Hrádecka, Frýdlantska a Jablonecka.


"Já sám nejsem příznivcem větrných elektráren, hyzdí krajinu a nemyslím si, že právě pro oblast Libereckého kraje jsou nejvhodnější," řekl  náměstek libereckého hejtmana Radim Zika.


Dodal, že pokud jde o obnovitelné zdroje, dává přednost využití biomasy a elektrárnám vodním. Přesto podle něj zájem o výstavbu větrných elektráren v kraji roste. Boom zájmu o větrnou energii odstartovaly Jindřichovice pod Smrkem. Malou obec se 600 obyvateli přišla výstavba dvou elektráren o společném výkonu 1200 kilowatů na 62 milionů korun. Většinu prostředků - 53 milionů korun - poskytl ve formě dotace a půjčky stát, zbytek zajistila obec. Návratnost projektu se odhaduje na devět let.


"V loňském roce vydělaly elektrárny přes tři miliony korun, z toho po odečtení splátek úvěrů a provozních nákladů zbylo 955.000 korun, které šly do obecního rozpočtu," řekl  jindřichovický starosta Petr Pávek.


Podobné elektrárny by měly vyrůst i v nedaleké Horní Řasnici. Nejde ovšem o obecní projekt, ale o soukromou iniciativu.


"Počítáme, že by zhruba 500 metrů od obce mohly stát tři nebo čtyři elektrárny," řekl  starosta Jan Baborák.


Obec se podle něj projektu nebrání, investoři chtějí obci za každou elektrárnu odvádět ročně do rozpočtu zhruba 200.000 korun.


"Byla by to významná pomoc, možná bychom si díky tomu mohli konečně postavit vodovod, na který jinak nikdy mít nebudeme," poznamenal Baborák.


Lidé se podle něj elektrárnám příliš nebrání, ze sousedních Jindřichovic vědí, že je zařízení nijak neruší. Zcela odlišně se k výstavbě elektráren staví například v Chrastavě. Tam v loňském roce nedaleko Vítkova vyrostlo pět elektráren a v současné době se dokončuje šestá. Každá z nich má výkon 500 kilowatů.


"Soukromý investor je postavil na základě stavebního rozhodnutí z roku 1997, i když bylo v rozporu s územním plánem, nepodařilo se nám stavbu zastavit," řekl  starosta Chrastavy Michael Canov.


Po této zkušenosti podle něj město schválilo změnu územního plánu, která už v budoucnu žádnou podobnou výstavbu neumožní. Až 15 elektráren se chystá stavět soukromý investor také u Hrádku nad Nisou na Liberecku a zhruba stejný počet se plánuje i v oblasti mezi Albrechticemi a Frýdlantem. Tam však zatím žádná zásadní rozhodnutí nepadla. Výstavbu tří větrných elektráren ale nedávno schválili v Rychnově u Jablonce nad Nisou, i když samotný Jablonec stejně jako nedaleký Držkov kvůli odporu veřejnosti plány na stavbu elektráren zamítl. Větrné elektrárny jsou podle Ziky hlavně dobrý obchod. Miroslava Kolačná ze společnosti Resec, která elektrárny staví,  řekla, že návratnost investice se většinou pohybuje kolem deseti až dvanácti let, životnost nového zařízení je přitom zhruba dvojnásobná.


"Návratnost ale záleží na velikosti investice a počtu elektráren a také na výkupní ceně," řekla  Koláčková.


Dodala, že Jindřichovice dostávají za každou kilowathodinu 2,70 Kč a tuto cenu mají zaručenu na 15 let.