Miliony v Private Investors
Půlhodina vyhrazená dotazům občanů se protáhla především kvůli vysvětlování transakce se společností Private Investors, do níž Nový Bor vložil 15 mil. Kč. Občané se především ptali, jaká je naděje, že město získá peníze zpět a kdo za nešťastné rozhodnutí ponese odpovědnost. Odpovědi i vysvětlení zastupitelů i vedoucího finančního odboru byly vesměs jednotné.
Zmiňovaná společnost vykazovala dobré hospodářské výsledky, reference o ní byly dobré, předpokládaný výnos, ročně 10%, byl v porovnání např. s výnosem z termínovaných vkladů 4-5% zajímavý, peníze investora neměly být používány k transakcím bez jeho souhlasu. Podstata problému tví v tom, že společnost Private Investors smlouvu porušila a peníze de facto ukradla. Zastupitelé nepovažují své rozhodnutí za riskování nad přípustnou míru a jsou přesvědčeni, že město nakládání se zmíněnými miliony jinak kontrolovat nemohlo. Podle jejich mínění v tomto případě selhala Komise pro cenné papíry (KCP), takže se v rámci sdružení podobně postižených město připojilo k žalobě na KCP prostřednictvím Advokátní kanceláře Teryngel - Strnadová a spol., a požadují od ní 12 mil. Kč.
Oficiální vyjádření Města Nový Bor k této záležitosti je zde.
Skláři se o práci bát nemusejí
Vystoupení radní Libereckého kraje Evy Bartoňové, která se části zasedání zúčastnila jako host, se týkalo situace ve školství v LB kraji a na základě dotazů občanů i reformy státní správy. Došlo i na propouštění v Crystalexu.
"Sklářské průmyslovky jsou nejdražší školy v tomto státě, ale budeme o ně bojovat," uvedla v úvodu svého vystoupení Eva Bartoňová. Skutečnost, že tradiční sklářské oblasti Libereckého kraje vykazují minimální nezaměstnanost stejně jako to, že po zhroucení ruských trhů, které odebíraly většinu sklářské produkce, si skláři našli nová odbytiště, svědčí podle ní o tom, že sklářství je životaschopné.
Obavy, že v Novém Boru, kde je Crystalex jedinou velkou továrnou, může být situace brzy jiná, se pokusil vysvětlit zastupitel František Kuric, který je zároveň předsedou odborové organizace v Crystalexu a členem jeho dozorčí rady.
"Hromadné propouštění nehrozí, jedná se jen o dočasné zastavení dvou linek pro nezájem o sklo, protože trh je momentálně přesycen. Současné snížení počtu zaměstnanců se týká 49 zaměstnanců, ze kterých má 33 smlouvu na dobu určitou. Někomu bude nabídnuta jiná práce, i když méně placená. S každým se bude jednat individuálně."
Z vystoupení Evy Bartoňové dále vyplynulo, jak je reforma státní správy nepřipravena a že proklamované snížení počtu úředníků pravděpodobně nepřinese. Sama se v souvislosti s přebíráním středních škol od ministerstva školství pod kraj hodlá zasazovat o snížení počtu úředníků na ministerstvu školství. Z obtíží, které tento převod provázejí (týká se více než 100 škol), mj. uvedla, že na jejich provoz dostali místo 17 mil. Kč pouze 10 mil. Kč. Proto také kraj odmítl převzít šest zemědělských škol, které dostaly méně než 50% financí na svůj roční provoz.
Nejdražší poplatky za odpad
Poté, co z programu stáhli do vyjasnění některých skutečností projednávání stanov Sdružení Novoborsko a schválili novou vyhlášku o sběru a likvidaci komunálního odpadu, přikročili v 19.15 zastupitelé, jednající od 17 hod., k dalšímu důležitému bodu.
Podle nového zákona o odpadech budou obce od 1. 1. 2001 účtovat občanům poplatky za svoz a likvidaci odpadu tzv. kapitační platbou, tedy jednotně všem trvale bydlícím i vlastníkům rekreačních objektů. Záleží nyní na obcích, resp. na zastupitelích, co všechno do tohoto poplatku zahrnou.
Předložený návrh byl 500 Kč za obyvatele ročně při týdenních svozech a 500 Kč za jeden rekreační objekt, s výjimkou pouze pro osoby vykonávající vojenskou základní službu. Zastupitel Randus poukázal na to, že Nový Bor má již nejdražší regulované nájemné a nemusel by tedy mít i nejdražší poplatky za odpad.
V kalkulaci 500 Kč, která vycházela z cen r. 2000, by obyvatelé měli zaplatit nejen za odpad z popelnic a kontejnerů, ale i z odpadkových košů, dále svoz nebezpečného odpadu i kontejnerů s tříděným sběrem a odvoz ze sběrového dvora. Během poměrně obsáhlé diskuse zazněly názory pro i proti tomuto způsobu účtování s obecně známými argumenty.
Jisté je, že při jakémkoli účtování a nedostatečné kontrole někdo na někoho doplácí. Nový systém má nicméně jednu přednost. Mohl by zamezit černým skládkám, protože pokud za svoz a likvidaci odpadu zaplatí každý, neměl by nikdo mít důvod vyvážet odpadky někam k lesu.
Po delší diskusi se většina zastupitelů shodla na tom, že "pro začátek" by měl být zmíněný poplatek ve výši 400 Kč.