Co nového s "Holým vrchem"
Na zasedání zastuitelstva České Lípy předložil zastupitel Petr Máška v rámci interpelací požadavek, aby byly zahájeny kroky k realizaci studie, navrhující v jaké podobě by mohl být upraven vrchol Holého vrchu, aby se toto místo stalo opět lákavým cílem. (I-noviny se zmiňovanou studií zabývaly již v květnu loňského roku v článku "Rozhledna na Holém vrchu jako volební tahák".)
Touto myšlenkou se před lety zabývala Společnost pro obnovu a rozvoj, za niž pak byli v tehdejším zastupitelstvu např. současný místostarosta Jiří Pazourek či Jan Riedl. Předběžné odhady nákladů na obnovu zbořené vyhlídkové restaurace však byly tak vysoké, že se o finanční návratnosti investice při střízlivém komerčním využití nedalo uvažovat.
Přede dvěma lety se k myšlence obnovy zatraktivnění Holého vrchu vrátil českolipský občan Miroslav Pytloun, který má o Holému vrchu i vlastní webové stránky ZDE a posléze ji podpořilo i město, právě zadáním zmíněné studie.
Nyní, na základě podnětu Petra Mášky, přijali zastupitelé usnesení, aby vedoucí majetkoprávního odboru zahájila jednání se Státními lesy o směně pozemků v lokalitě Holého vrchu a zastupitele o záležitosti informovala na červnovém zasedání. Nabízí se ale otázka, zda zastupitelé vzali jednání o oživení Holého vrchu za správný konec. Neměli se nejdříve zabývat zpracovanou studií a ekonomickým propočtem realizace, event. reálností celého projektu?
Kritika ano, ale v mezích čeho?
V materiálech k projednání na zasedáních dostávají zastupitelé také materiály "pro informaci". Těmi se zabývají výjimečně, pouze v případě, že někdo z nich projeví zájem. Na posledním zasedání vzbudil tento zájem otevřený dopis radě města a zastupitelstvu, zaslaný komisí pro regeneraci městské památkové zóny. Jejím předsedou je bývalý starosta města Zdeněk Pokorný. Dopis mj. upozorňuje na setrvalý nezájem zastupitelů o doporučení této komise, ať již jde o investiční záměry či o řešení některých detailů.
Dopis se nelíbil radnímu Janu Vondrovi, a to nejen proto, že nebyl podepsán. Jan Vondra upozorňoval již dříve na to, že doporučení komise nelze brát vážně, protože jsou často schválena pouze třemi hlasy, ačkoli komise je devítičlenná. Nyní svou nespokojenost rozšířil i na články Zdeňka Pokorného v tisku. Některé z nich prý obsahují tvrdou a dost nemístnou kritiku a není k nim zveřejněno stanovisko někoho jiného. Konkrétně neupřesnil ani výtky ani to, kdo by se měl k názorům pisatele vyjadřovat, ale navrhnul, aby Zdeněk Pokorný byl pozván na zasedání rady města.
Zastupitelé návrh, aby byl předseda komise a dva její členové pozváni na jednání rady, kde projednají "kritické otázky členů komise předložené členům zastupitelstva města i veřejnosti prostřednictvím tisku", schválili. V tomto případě se nabízí přinejmenším obdobná otázka jako u předchozího tématu. Navíc není nic snazšího, než se veřejně vyjádřit k veřejně publikovaným názorům, se kterými nesouhlasím.