Dnes je 03. 05. 2025
svátek má Alexej

Vrah českolipského taxikáře zůstává stále na svobodě

Archiv

Hlavní líčení u Krajského soudu v Liberci  znovu odpadlo.


"Nepodařilo se nám sehnat tři ze čtyř mužů, kteří tehdy s taxikářem v autě jeli," řekl soudce Jaroslav Hrabálek.


Jak vyplývá ze spisu, taxikář při přepadení v říjnu 1998 odmítl vydat tržbu čtyřem lupičům a jeden z nich ho usmrtil. Krajský soud v Liberci v roce 2000 poslal za vraždu na 14 let do vězení jednadvacetiletého Milana Kičuru z České Lípy a další tři muže potrestal za loupež. Kičurova mladšího bratra Davida odsoudil ke čtyřem letům vězení a sourozence Petra a Jana Mlázovské k sedmi a k pěti letům vězení.


Milan Kičura se okamžitě odvolal k Vrchnímu soudu v Praze, který rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání do Liberce. Chtěl, aby krajský soud doplnil důkazy. Podle státního zástupce nejsou žádné pochyby o přepadení taxikáře, Milan Kičura však svaluje vinu za vraždu na jednoho ze zbývajících tří lupičů a výpovědi se rozcházejí.


Z vyšetřování i z procesu vyplynulo, že obžalovaní se na vraždě předem nedomluvili. Jeden z nich ale ztratil nervy, když se taxikář bránil, a bodl ho do krku nožem. Prořízl mu tepnu a hrtan. Lupiči pak oběti sebrali 800 korun a kalkulačku.


Než začal soud v Liberci vraždu znovu projednávat, nebyl už ani jeden z obžalovaných ve vazbě. Pominuly pro ni důvody, nebo uplynula zákonem stanovená doba, během níž směli ve vazbě zůstat.


"Nařídil jsem již několik hlavních líčení, ale nemohl jsem zahájit ani jedno. Až do dneška nepřišel nikdo z obžalovaných," uvedl Hrabálek.


Soud ani policie zatím nezjistili, kde žijí David Kičura a bratři Mlázovští. Na svých původních adresách nejsou. Dnes k procesu dorazil jen Milan Kičura, sám se soudu ozval.


"Pravděpodobně se také dozvíme, kde se nyní zdržuje Petr Mlázovský. Na zbývající dva obžalované vydám příkaz k zatčení," konstatoval Hrabálek.


I kdyby se ale k soudu dostavili příště všichni čtyři, cesta k vynesení nového rozsudku bude ještě dlouhá. Státní zástupce dokonce hovoří o několika letech. Z původního senátu z roku 2000 totiž chybí jeden ze dvou soudců přísedících a celý proces se musí opakovat úplně od začátku. Soudce kromě jiného vyslechne všechny svědky.


"Na dnešní dopoledne jich mělo přijít sedm nebo osm a nedostavil se nikdo," upozornil Hrabálek.


Neochota svědků vypovídat v obnovených procesech je podle něj značná.


"Pokud vrchní soud vrací případy k novému projednání na krajský soud, nejsou podobné průtahy bohužel výjimečné," shrnul Hrabálek.


Problémy dělají nejen svědci, ale také obžalovaní. Často se snaží procesům vyhýbat, nepřijímají soudní obsílky nebo se někam přestěhují. Rovněž se omlouvají kvůli nemocem.