Nová označení vydává referát sociálních věcí okresního úřadu ve svých úředních dnech, tj. v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin. K vyřízení je nutno předložit:
- pravomocné rozhodnutí tohoto referátu o přiznání mimořádných výloh,
- platný průkaz těchto výhod (dosavadní průkazy platí pouze do konce roku, je proto vhodné vyřídit si najednou obě výměny),
- platný průkaz totožnosti,
- sluchově postižení oba technické průkazy vozidla
- dosavadní speciální označení vozidla.
Vydání nového označení není vázáno na členství v jakémkoli občanském sdružení zdravotně postižených občanů.
Změnu v označení přinesl § 67, zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, platného od 1. ledna t. r. Dosavadní dvojí označení (trojúhelník a vozíčkář) platí do konce června, od 1. července bude možné používat pouze označení jedno, vozíčkář. Jako důvod změny, která se jeví z hlediska praktického použití poněkud nelogická, uvedlo ministerstvo dopravy strohé vysvětlení, že "znak vozíčkář byl zvolen v rámci jednotnosti označení".
Je-li to naléhavě nutné, nemusí řidič takto označeného vozidla po dobu nezbytně potřebnou dodržovat zákaz stání, přičemž ale nesmí být ohrožena plynulost a bezpečnost silničního provozu a smí vjíždět na vyhrazené parkoviště, na něž je vozidlu bez tohoto označení vjezd zakázán. Označení vozidla je ale možné používat jedině v době, kdy je postižená osoba tímto vozidlem přepravována.
Zasvěcenější ovšem hodnotí uvedenou změnu jako devalvaci označení vozíčkáře. Je totiž známo, že vozíčkář potřebuje při nasedání a vysedání z vozidla větší prostor po stranách automobilu, než méně postižený člověk. Proto také existuje předpis, podle něhož musí být na nových parkovištích 10% parkovacích míst speciálně vyhrazeno pro vozíčkáře.
Podle sdělení vedoucího odboru dopravy MÚ v České Lípě se zatím o nějakých změnách značení na stávajících parkovištích ve městě, souvisejících s nárůstem vozidel označených symbolem vozíčkáře, neuvažuje. Bude tedy záležet jen a jen na ohleduplnosti řidičů i samotných postižených vůči těm, kteří vyhrazená místa skutečně potřebují.