Našli například důkazy o zatím neznámých lidských obydlích v okolí Bezdězu, stopy po vesnici ze 13. až 14. století u Zahrádek a po posledních lovcích a sběračích, kteří žili mezi lety 9500 až 5500 před naším letopočtem. Se svými objevy archeologové seznámili veřejnost na dnešní přednášce v českolipském muzeu.
"Českolipsko patří mezi středoevropsky významná naleziště předmětů z pravěku. Podařilo se tady objevit kamenné nástroje nejen z neandrtálského období, ale také z doby před přibližně jedním milionem let až 120.000 roky," řekl Peša.
Pravěcí lidé se zabydleli v okolí Mimoně a v oblasti od České Lípy k Dubé. Kromě nástrojů po nich zůstaly také zuby. U Pertoltic se již na konci 19. století našly rovněž dva zlomky zubů a tři zlomky kostí z mamuta. Vystavují se právě ve Vlastivědném muzeu. Archeologové loni u Pertoltic pátrali v pískovcovém převisu, kde předpokládali další nálezy z pravěku.
"V okolí se nacházejí lokality, v nichž pravěcí lidé žili. Ačkoli převis by pro ně byl pěkným obydlím, žádné stopy jsme tam po nich nenašli. Možná pravěcí lidé pociťovali posvátnou bázeň před červeně zabarvenými skalami," podotkl Peša.
Při posledních středověkých archeologických výzkumech v historickém centru České Lípy se potvrdilo, že zděné domy tam stály již kolem roku 1400. Ve starém sklepě se našly zbytky nádob z té doby. Archeologové z českolipského muzea pracovali také v Českém ráji. V okolí Drábských světniček zkoumali několik malých strážních hradů. Domnívají se, že ve 13. století sloužily k ochraně majetku cisterciáckého kláštera v Mnichově Hradišti. Z hradů bylo vidět daleko do krajiny kolem Mladé Boleslavi a Turnova a daly se mezi nimi předávat varovné signály o blížícím se nebezpečí. Archeologové prokázali těžbu pískovce v Klokočských skalách v 16. až 18. století. Věnovali se tam také jednomu z největších souborů hebrejských nápisů, vytesaných do skal v 18. století.
"Jde více o umělecká díla než o vandalství známé z 20. století a ze současné doby," upozornil Peša.
Archeologické pracoviště vzniklo v českolipském muzeu v roce 1998. Dvěma vědcům pomáhá zhruba deset zájemců o historii. Jeden z nich objevil právě pozůstatky dvorců, které tvořily u Zahrádek středověkou vesnici. Přednášky pro veřejnost dělají archeologové každý rok.