Dnes je 14. 05. 2025
svátek má Bonifác

V novoborské sklářské škole testují pelety

Archiv

„Jsme členy Sklářského klastru, takže bylo zcela pochopitelné, že jsme vyšli vstříc firmě Europrofiglass, která je také v klastru, “ uvedl ředitel školy Pavel Zatloukal.


Pelety jsou jedna z nových technologických cest tavby skloviny. Zatím nejdále jsou v tomto směru ve Švédsku., kde se již dokonce jinak, než z granulovaného kmene netaví. A není to jen tato severská země, ekologický i ekonomický přínos poznávají i ve sklářských firmách v jiných zemích.


„Peletizací kmenů se zabýváme již třetím rokem. Zvažujeme investici s pomocí dotace z EU, takže jsme založili k tomuto účelu společný podnik právě se švédskou firmou Glasma AB. Cílem je vybudovat výrobní závod s kapacitou přibližně 300 tun pelet měsíčně,“ řekl výkonný ředitel Europrofiglassu Jiří Semerád.


Zatím pelety firma dováží ze Švédska, kde je připravují podle českých receptur, a nabízejí je zdejším sklárnám. Zkoušejí je např. v Moseru v Karlových Varech, zkušebně je odebírají i mnozí „píckaři“ na Novoborsku.


„Potřebujeme je však přesvědčovat, že jde o výhodnou technologii, takže zázemí sklářské školy pro zkušební tavby naprosto vyhovuje. Zveme sem majitele firem i jejich skláře, aby si sklovinu vyzkoušeli a seznámili se s tím, že i tavení je výhodné,,“ dodal Semerád.


Podle sdělení ředitele školy Pavla Zatloukala to je přínosné i pro školu.


„Tavení z pelet také zvažujeme, navíc se takto rozvíjejí kontakty školy se sklářskými firmami,“ řekl Zatloukal. Ostatně právě před několika týdny za „spolupráci s firmami“ sklidila od některých kritiku.


„Museli jsme ji odmítnout,“ dodal na toto téma Zatloukal.


A výhody pelet. Především jde o bezodpadovou technologii, nižší je energetická náročnost na tavení, snižuje se i koroze žáromateriálů. Minimalizuje se prašnost i úlet zbytků sklářských surovin z komínu. Po zavedení výroby na českém území dojde i k výraznému snížení ceny pelet, protože se budou vyrábět výhradně z českých surovin. Není bez zajímavosti, že ve Švédsku se již sklovina nemůže tavit jinak, než z pelet. Tento trend hodlají následovat i další evropské státy.


„To je myslím dostatečný důvod, abychom v peletizaci pokračovali,“ řekl Semerád.