Dnes je 04. 07. 2025
svátek má Prokop

V Mimoni to vřelo

Archiv

První delší debata, která nakonec ukousla z jednání tři čtvrtě hodiny, proběhla už nad programem jednání. Zastupitelce Zavřelové přišlo nelogické, že je bod "Odvolání starosty" na pořadu jednání až jako dvanáctý, a mínila, že pokud by teoreticky došlo k odvolání, neměl by zbytek zasedání, na němž se mělo projednat 26 bodů, kdo řídit. Nad tím se rozhořela diskuse, do níž přispěla například zastupitelka Wodwudová slovy, že důvod pro odvolání je nedostačující. Reagovala tím na slova zastupitele Hlaváčka, který jako záminku pro odvolání uvedl způsob, jakým starosta Ráček řídil poslední předprázdninové zasedání zastupitelstva. Na něm po rozhodnutí o variantě plynofikace odebíral o své vůli slovo návrhové komisi, což je podle Hlaváčka porušením zákona o obcích. Wodwudová oponovala, že jde pouze o procesní chybu. Rozhořívající diskusi utnul místostarosta Majliš, který upozornil, že diskutovat by se mělo až při projednávání samotného bodu.


Dále se tedy hlasovalo o pořadí, na jaké bude odvolání zařazeno. Zastupitel Sýkora navrhnul přesunout tuto položku na konec jednání, aby se mohly projednávat důležitější body. Návrhy byly celkem tři, ani jeden však zastupitelé, kteří se dostavili v počtu 21 z 22, neodsouhlasili. Bod tak zůstal v programu jako dvanáctý. V reakci na výsledek hlasování navrhnul komunistický zastupitel Starý, aby k odvolání starosty bylo přidáno také odvolání místostarosty „kvůli řadě věcí, o kterých všichni víme,“ jak řekl. I zde došlo k debatě o pozici položky v programu jednání, Mgr. Jirůtka například navrhnul body sloučit a oba představitele města odvolat najednou. Ani tady však hlasování nepřineslo žádný výsledek.

Po prodeji nemovitostí seznámil šéf obvodního oddělení Policie ČR Dvořák zastupitele se stavem kriminality v Mimoni. Mj. uvedl, že počet případů má vzestupnou tendenci, a dodal: „Žijeme ve 21. století, a v našem prostředí, tedy České republice, není na místě rasově dělit pachatele trestných činů“. Zastupitelé informaci vzali na vědomí.

V dalším průběhu jednání byli zastupitelé seznámeni například s riziky a výhodami protipovodňových úprav koryta Panenského potoka, který při větších deštích působí ve městě již několik let problémy. Host ing. Malý je upozornil, že pokud k úpravě nedojde, a přišla by tak velká voda jako v polovině srpna v jižních, středních a severních Čechách, proměnily by se domy v blízkosti potoka v cosi jako Troubky, neboť by je voda zcela zaplavila a smetla.

Druhá vášnivá debata začala projednáváním bodu "Zrušení ubytovny". Město Mimoň v současnosti vlastní dvě nouzová ubytovací zařízení, jedno v Pražské ulici, které využívá několik let, a jedno na bývalém smetišti za městem, které letos získala Mimoňská komunální, a.s. - ta pro město udržuje bytový fond. Místostarosta Majliš předložil Radě města návrh na zrušení ubytovny z důvodu jejího technického stavu a jak dále uvedl, „je třeba rozptýlit jednu komunitu, aby se neshlukovala na jednom místě, a nepůsobila problémy“. Obyvatelé měli ubytovnu opustit do 31. srpna s tím, že budou náhradou ubytováni ve výše zmíněném objektu Mimoňské komunální. Rada tento návrh odsouhlasila, avšak starosta Ráček výkon tohoto rozhodnutí v rámci svých pravomocí vzápětí pozastavil a návrh na uzavření se tak začlenil do programu zastupitelstva.

Zastupitelé byli zmatení, a příliš nevěděli, o čem mají vlastně rozhodnout. Starosta uvedl, že „to není ani tak ubytovna, je to spíše azylový dům“. Na to ho zastupitel Hlaváček pozval „na takovou malou exkurzi - prohlédnete si tu ceduli, na které je velkými písmeny napsáno Ubytovna“.

Ubytovna slouží sociálně slabým rodinám, zejména Romům, celkem asi devatenácti ve třech rodinách. Podle Majliše to přispívá ke kriminalitě. To si nenechala líbit přítomná romská aktivistka p. Horáčková, která v plamenném proslovu Majlišovi takový plán vytkla, protože „ty rodiny, co v ubytovně jsou, jsou místní usedlíci a žijou tam několik let a nejsou s nima problémy. Problém je s těmi novými, mladoboleslavskými, a já na to město upozorňovala, byla jsem za vámi několikrát, říkala jsem vám, že se to stěhování chystá, ale vy jste s tím nechtěli nic dělat, protože byste prý vypadali rasisticky“. Starosta v debatě mim ojiné uvedl, že k nepatřičnému chování Romů by došlo právě odstěhováním, a poznamenal, že příznivé aktivity Romů je třeba podporovat, jinak páchají trestnou činnost. Apeloval také na zastupitele, aby si při rozhodování sáhli do svědomí a měli na paměti, že rozhodují o sociálně slabých spoluobčanech, o které je město povinno se postarat. Zastupitelé se začali hádat, zda nájemníkům má být oznámeno, že se mohou přestěhovat do objektu Mimoňské komunální (prosazoval zastupitel Baloun). V oponentuře zazněl názor, že se má každý o sebe starat sám, a město nemá nájemníky "vodit za ručičku".

Zastupitelé nakonec rozhodli, že ubytovna zrušena bude, a současní obyvatelé ji mají opustit do 31. října. Nabídnuto jim bude ekvivalentní bydlení ve zmiňovaných buňkách MK, a.s., přičemž jedna buňka vystačí pro jednu rodinu, jak zastupitelům řekl přítomný ředitel MK ing. Zahrádka.



Poznámka editora: Filip Rožánek nebyl bohužel přítomen celému zasedání zastupitelstva. Odvolání starosty Ráčka je z jiného ověřeného zdroje. Bližší informace přineseme v průběhu dne. Stay tuned.