Dnes je 01. 05. 2025
svátek má , je Svátek práce(1899).

V Libereckém kraji zasedlo dnes do lavic přes 57.000 dětí

Archiv

V loňském roce bylo v kraji v mateřinkách potřeba zhruba 12.870 míst a letos už jejich počet překročí 13.000, řekla dnes mluvčí Krajského úřadu v Liberci Barbora Matoušová.


Na základních školách bude podle krajského úřadu úbytek žáků jen minimální, naopak stovky studentů budou chybět na středních školách. Kraj odhaduje, že jich letos do lavic zasedne zhruba o 300 až 400 méně než v loňském roce, kdy střední školy navštěvovalo 20.600 studentů. Ještě pesimističtější jsou ale prognózy, podle kterých by mělo v roce 2011 studovat v Libereckém kraji na středních školách jen 16.000 mladých lidí.


I proto kraj už před více než rokem přistoupil k nepopulárnímu řešení, kterým byla optimalizace středních škol. "Školy se zatím sloučily hlavně administrativně, budov se začneme zbavovat, jak bude ubývat dětí," řekl vedoucí krajského odboru školství Robert Gamba. Optimalizace se zatím nedotkla škol uměleckoprůmyslových, které kraj považuje za své "rodinné stříbro". Přesto ani ony nejsou zcela beze změn.


Například v Novém Boru se tamní sklářská průmyslovka rozrostla od letošního roku o první ročník gymnázia. Páté největší město v kraji tak začalo vzdělávání tohoto typu nabízet znovu po téměř 40 letech. "Ve všeobecném vzdělání vidíme budoucnost školy. Věříme, že budeme schopni nabídnout vzdělání na vysoké úrovni a že zájem o naše gymnázium poroste," řekla dnes ředitelka školy Ilona Jindrová.


Gymnázium by mohlo nejen pomoci zvýšit prestiž školy, ale mělo by přispět ke snížení nákladů na provoz. Není totiž žádným tajemstvím, že náklady na žáka uměleckých oborů v Novém Boru byly ve srovnání s gymnázii šestkrát vyšší. Zájem o sklářství přitom kvůli recesi tohoto odvětví rok od roku klesá. Navíc v posledních letech roste zájem právě o gymnázia.