Dnes je 09. 05. 2025
svátek má Ctibor

V Libereckém kraji se víc krade a loupí, ubyly vraždy a ublížení

Archiv

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku naopak ubyly vraždy, úmyslná ublížení na zdraví nebo útoky na policisty. ČTK to dnes zjistila ve statistikách ministerstva vnitra.


"V Libereckém kraji jsme za tři čtvrtletí vyšetřovali méně násilných trestných činů než loni. Jejich počet se snížil z 1012 na 884. Objasnili jsme zhruba 80 procent z nich," uvedla mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová. V prvních devíti měsících loňského roku se policisté v Libereckém kraji zabývali osmi vraždami, pokusy o vraždy nebo přípravami vražd. Letos jich měli sedm a v pěti případech dopadli pachatele, loni byli úspěšní sedmkrát.


Zločinci spáchali k 30. září 118 loupeží, kriminalisté jich objasnili 67. Loni si lupiči připsali na konto 106 loupeží a u 71 z nich je pachatel známý. Liberečtí, jablonečtí a semilští kriminalisté například letos v srpnu odhalili lupiče, který v severních Čechách přepadl sedm pošt a jednu čerpací stanici. K zločinům ho dovedly velké dluhy.


Počet znásilnění vzrostl v Libereckém kraji z loňských 33 na letošních 37, asi ve třech čtvrtinách případů pachatel skončil v cele. Přibylo rovněž případů domácího násilí. Pachatelé týrali 41 dospělých a 14 dětí, loni 31 dospělých a devět dětí. "Oběti domácího násilí nebo lidé z jejich okolí se už tolik nebojí oznámit útoky. Vědí, že zákony, policie i společnost je dovedou ochránit před násilníky lépe než dříve," vysvětlila Hrubešová.


V kraji se zvýšil počet všech trestných činů - za prvních devět měsíců roku se jich odehrálo 11.983, loni o 874 méně. "Kriminalita roste v celém Česku. V Libereckém kraji se policistům daří objasňovat více než polovinu trestných činů a produktivitou práce se řadí k nejlepším v republice," uvedla Hrubešová.


Pachatelé v prvním čtvrtletí odcizili bezmála 1150 aut - o téměř 180 více než loni. Policisté úspěšně vyšetřili přibližně 15 procent případů. Zloději navíc vykradli přes 1000 vozidel - loni vnikli do téměř 950. Objasněnost se pohybuje zhruba na stejně nízké hranici jako u odcizených aut. Policistům v kraji dělají velké starosti také stovky krádeží v bytech, chatách, rodinných domech a v obchodech. Mezi pachatele patří často recidivisté, narkomani nebo nezaměstnaní. "Odcizené věci zloději většinou obratem prodají a lidem se většinou už nevrátí," podotkla mluvčí.


Ke zvýšení kriminality přispěl i přísnější trestní zákon. V polovině loňského roku se zařadilo mezi trestné činy řízení vozidla s více než jedním promile alkoholu v těle. Ohrožení pod vlivem návykové látky nebo opilství vyšetřovali letos policisté v kraji v 441 případech, loni jenom v 93. "Po červencové přísnější novele silničního zákona se řidiči obávali postihů a jezdili opatrně. Pak jim ale otrnulo," řekl vedoucí severočeské dopravní policie Jiří Ušák. V regionu přibylo dopravních nehod, při nichž motoristé řídili pod vlivem alkoholu.