Dnes je 13. 05. 2025
svátek má Servác,Den matek

TÉMA TÝDNE: "Sčítání"

Archiv

Sčítací formuláře, hlavně Domovní a Bytový list, obsahují ale i otázky, zda je v domě zaveden plyn, vodovod, kanalizace, kde nebo zda vůbec se sprchujeme a kam chodíme na záchod. A co za to? Podle zjištěných údajů se mají vytvářet koncepce rozvoje společnosti.

Kolik obyvatel bude mít stát v horizontu 20 až 30 let a jaké bude věkové složení populace, kolik bude v České republice žít důchodců, kolik přibude narozených dětí. Výsledek může mít vliv na věkovou hranici odchodu do důchodu, nebo na potřebu výstavby škol a sociálních zařízení. Kolik se rodí dětí a kolik lidí si žádá o starobní důchod, ale stát eviduje již dnes.

Dalším argumentem Českého statistického úřadu (ČSÚ) podporujícím sčítání je například to, že se procentuelní zastoupení rozvedených v naší republice jinou cestou zjistit nedá. V naší společnosti je ale manželství zákonný svazek a nedá se rozvázat jinak než právní cestou. Tudíž počet rozvodů stát opět zná. Navíc první výsledky mají sice být známy do konce března, ale kompletní vyhodnocení potrvá dva roky. Takže se za dva roky dovíme, kolik lidí mělo v „rozhodný okamžik“ tj. v noci z 28. února na 1. března 2001 mobilní telefon, kolik osobní počítač a kolik auto. Vzhledem k velké poptávce právě po těchto věcech bude za dva roky nejvyšší čas na další sčítání.

Otázky kladené v dotaznících samy o sobě ale nevyvolaly největší vlnu protestů. Hlavním důvodem odporu proti sčítání jsou obavy z úniku osobních dat. Dostatečnou ochranu garantuje ČSÚ. Údaje budou anonymizovány do číselných řad, se kterými se bude následně pracovat. Zpětně nebude možné dohledat údaje o jednotlivci. Uvedení rodného čísla při sčítání má kontrolní funkci, protože zamezí dvojímu sečtení. Po odstranění duplicit a kontrole bude odstraněno. Dalším opatřením ČSÚ proti úniku informací bude to, že počítače, na kterých se bude pracovat, nejsou vybaveny žádným zařízením na kopírování údajů a dále sítí kamer, které budou sledovat pracovníky při zpracování dat.

Riziko úniku hrozí ale hlavně od sčítacích komisařů, protože osobní údaje jsou dnes velmi žádaným a ceněným obchodním artiklem. Úniku dat se neobávají jen občané ale i Úřad pro ochranu osobních dat. Podle něj by se obavy a všechna rizika odstranila, kdyby formuláře byly anonymní.

Otázkou zůstává, zda by se informace, které nelze zjistit z již existujících registrů, nedaly získat veřejným průzkumem a za mnohem méně peněz.

Obrazové přílohy:

Průkaz sčítacího komisaře - přední strana

Průkaz sčítacího komisaře - zadní strana

Domníváte se, že má sčítání smysl? Obáváte se zneužití poskytnutých údajů? Považujete sčítání za nepřiměřený zásah do soukromí?
                                                                                             Napište nám