Dnes je 14. 05. 2025
svátek má Bonifác

Švédkám se v huti líbí

Archiv

„První výměna proběhla na jaře a její hodnocení je z obou stran velmi příznivé. Počkáme si, jak dopadne druhá část, a potom dojde na celkové zhodnocení,“ uvedl ředitel Vyšší odborné sklářské školy a Střední školy v Novém Boru Pavel Zatloukal.


Ten byl docela překvapen, že tentokrát do města pod Klíčem přijela šestice Švédek, které se hodlají zdokonalovat ve foukání skla.


„Až takové překvapení to zas není, protože po návštěvě Orreforsu vím, že ženský element tvořící sklo horkými technikami je ve Švédsku, ale i v jiných zemích docela běžný. I u nás máme studentky, které foukají sklo, ale jde spíše o výjimky,“ dodal Zatloukal.


Jak nás informovala Kriste Karlsson (studuje sklářské výtvarnictví), tak od svých kolegů, kteří v Novém Boru byli již na jaře, mají mnoho dobrých referencí. „Líbí se nám tady a budeme se snažit naučit něco z toho, co nám tady ukazují. Nechceme ale jen foukat, máme slíbeno, že si vyzkoušíme i rytí, broušení a malování skla,“ poznamenala Karlsson.


„Děvčata jsou učenlivá a šikovná. Pro nás je to také nová zkušenost, protože učíme jen chlapce,“ řekl „mistr nad mistry“ Jiří Baranowski, který se Švédkami chce objet i některé renomované sklářské firmy.


„Začneme dneska ve Chřibské,“ pravil Baranowski. V těchto dnech je v Orefforsu i šestice borských studentů.


„Mám s sebou foukače, malíře a brusiče. Zabydleli jsme se a začínáme pracovat ve školní huti a také u soukromníků,“ mailoval do školy včera vedoucí ekipy učitel výtvarnictví Jiří Suchý.


V Orreforsu pobudou tři týdny, stejný čas stráví Švédky v Novém Boru. Poznamenejme, že na výměně se grantem a svými finančními prostředky podílí Městský úřad v Novém Boru Navíc se přes něj podařilo získat další grant z fondů EU. Část si financují obě školy samy. V kontaktech chtějí školy pokračovat i v dalších letech.


„Švédové slíbili pro to získat nové finance z EU. Chtějí do výměny zapojití také studenty z italského Murana,“ dodal Zatloukal.