Dnes je 02. 05. 2025
svátek má Zikmund

Stávka učitelů – 1. díl

Archiv


Gymnázium Česká Lípa je od loňského roku, kdy jako první v republice vyhlásilo kvůli poklesu platů stávkovou pohotovost, považováno i médii za jakousi vlajkovou loď nespokojených učitelů. Můžete naším čtenářům prozradit, v jakém stádiu se nachází vaše škola nyní, kdy jste se opálení a odpočatí vrátili do školy?


Stávkovou pohotovost jsme vyhlásili už na konci června v souvislosti s výzvou ústředí Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství (ČMOS). Jednalo se o reakci na první návrh tarifních tabulek, které mají vstoupit v platnost od 1.1.2004. Přes proklamované navýšení platů na sto třicet procent hrozilo, že někteří učitelé by se mohli dostat i pod stávající úroveň svého příjmu.


Dnes je však situace jiná. Pokud vím, tak Ministerstvo školství zveřejnilo nové tabulky, které už tak hrozivě nevypadají. Proč se tedy chystáte stávkovat?


Protože navýšení tarifů se má pokrýt z polovin třináctých a čtrnáctých platů. Nehledě na to, že loňská zkušenost nás přesvědčila o tom, že každé navýšení tarifů je doprovázeno snížením osobních ohodnocení. Takže ve zvýšení reálné mzdy prostě nevěříme.


Některé deníky, například Mladá fronta Dnes, vedou docela slušně jednostrannou kampaň proti učitelům. Příkladem mohou být komentáře z minulého týdne. Karel Steigerwald touží stát se učitelem, protože by měl nekonečné prázdniny, a kdyby nechodil pár let do práce, stejně by to pro společnost nebyla újma. Jak na vás podobné komentáře, ba skoro útoky, působí?


Myslím, že podobní lidé vůbec nemají představu o naší práci. Všichni školou prošli jako žáci, a tak se domnívají, že problémům školství rozumějí. Já bych si netroufl hodnotit práci jiných, například komentátorů, přestože o její náplni si také myslím své.


Zkusím se zeptat jako novinář z Mladé fronty. Není vám divné dožadovat se třináctého a čtrnáctého platu, když chodíte do práce jen deset měsíců? Navíc v situaci, kdy stát jako váš zaměstnavatel na tom není zrovna nejlépe?


Nejprve upřesním problematiku třináctého a čtrnáctého platu. Ve skutečnosti se jedná pouze o polovinu normálního platu, tedy jde o jeden plat navíc, ne o dva . Plnou výši těchto platů si můžeme jen přát. Na rozdíl od soudců nikdo neočekává naši neúplatnost či loajálnost. Navíc se neočekává, že bychom dostali statut státního zaměstnance jako úředníci či policisté – se všemi výhodami v podobě rent, sto procent nemocenské atd. Přitom většina policistů či úředníků nemá vysokoškolské vzdělání.


Když se podařilo najít miliardy pro Laudera či IPB, měly by se najít i na desetiletí proklamované investování do školství.


Co je příčinou skutečnosti, že učitelé tak dlouho mlčeli a nyní jsou nejhlasitěji volající profesní skupinou?


Myslím si, že jako inteligentní lidé jsme chápali ekonomické problémy devadesátých let. Příliš jsme věřili slibům politiků. Došlo nám, že kdo si co nevykřičí, to nemá.


Vraťme se ke konkrétní situaci ve vaší škole. Jednali jste už dnes se svými kolegy o stávce?


Ano.


A co jste vymysleli?


Do stávky s největší pravděpodobností vstoupíme. Předpokládáme účast všech učitelů a zítra ustavíme stávkový výbor a dohodneme se na konkrétní formě pondělní stávky.


Jak na vaše rozhodnutí reaguje vedení školy?


Vedení školy jsou taktéž učitelé, takže přestože jim to způsobí nemalé problémy, se stávkou sympatizují. Očekávají od nás splnění všech zákonných podmínek – například předložení seznamu stávkujících pracovníků.


Máte informace z jiných škol v okolí?


Předpokládám, že na všech školách se rovněž jedná. Hovoří se o tom, že do stávky vstoupí až devadesát procent českolipských škol. Také k  nám docházejí informace o tom, že město prostřednictvím ředitelů tlačí na učitele, aby školy byly otevřeny aspoň pro prvňáky.


Za redakc

i i-novin děkuji. Doufám, že zítra přineseme další informace o podobě stávky a o tom, jestli učitelé skutečně vystoupí na obranu svých platů jednotně.