Den otevřených dveří přilákal do školy asi 200 stovky zájemců o studium. Zatímco na dvě dřívější obdobné akce přišli lidé spíše ze zvědavosti, letos je přivedl trvalý zájem o obor. ČTK to řekl ředitel školy František Janák.
"Děti se vrací a ztrácejí ostych, nejvíce je bavilo malování, výroba drobných šperků a předmětů z mozaiky," dodal. V přilehlém parku škola poprvé také vystavila asi 30 svítidel a světelných objektů, kresby a plastiky. V pracovních dílnách se sešly děti již od sedmi let, právě z nich by si škola chtěla vychovat budoucí studenty.
Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově, která je nejstarší svého druhu na světě, se potýká dlouhodobě s malým zájmem o studium. Nyní má 90 žákům, potřebovala by jich asi o třetinu více. Podle Janáka mohou být za nezájmem o školu obavy z vysokých nároků a také konkurence. V zemi je šest sklářských průmyslových škol, z toho tři v Libereckém kraji.
Ve škole lze studovat obory brusič, malíř, rytec skla a designér světelných objektů. Škola spolupracuje se Sklárnou Moser v Karlových Varech, Preciosou Lustry Kamenický Šenov, místní sklárnou Bratří Jílků a ateliérem Petera Ratha.
Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská vznikla v Kamenickém Šenově v roce 1856. Už o 17 let dříve tam ale fungovala nedělní škola kreslení pro sklářské tovaryše a mistry. Z poválečného období eviduje škola 1000 absolventů, mezi něž patří světově uznávaní skláři Vladimír Kopecký, Ladislav Oliva a Vratislav Šotola.