Dnes je 14. 05. 2025
svátek má Bonifác

Skláři to mají jisté

Archiv

„Kluci mají za úkol vyfouknout do forem optišovanou nápojovou třetinku, popelník, nástolec a jednu větší vázu,“ uvedl učitel odborné výchovy Pavel Tille, který si zatím společně s kolegy Jaroslavem Schneiderem a Jiřím Baranowskim zapisoval klasifikační hodnocení jednotlivých úkonů učňů při foukání.


„Sledujeme kvalitu baňky, způsob náběru, svalování, přípravu „pytle“, vlastní foukání a pochopitelně kvalitu konečného výrobku, kde nás nejvíce zajímá síla stěny, správný rotační tvar, „led“ na dýnku a několik dalších drobností,“ vyvětlil Jaroslav Schneider.


Učitelé odborného výcviku sklářů zatím hodnotí kvalitu letošních „tříleťáků“ jako průměrnou.


„Tohle řemeslo má svá specifika, protože sklář se učí celý život. Ten, kterému třeba dnes dám z foukání do forem dvojku, může být po nástupu do zaměstnání při dobrém přístupu firmy za dva tři roky třeba výborným sklářem v hutní výrobě,“ poznamenal Baranowski.


Své nabídky přišli zástupci mnohých firem dát učňům již před několika týdny osobně, pár se jich přijelo podívat i na praktické zkoušky.


 „O skláře je zájem, protože na trhu práce je jich údajně nedostatek. Já si však myslím, že firmy těmto absolventům dávají příliš nízké nástupní platy a oni raději jdou za penězi do jiných oborů,“ dodal Baranowski.


Z dvacítky učňů jich chce pracovat ve sklářství, a má již také předem domluvený nástup do zaměstnání, jedenáct. Tři budou dále pokračovat v maturitním nástavbovém studiu, zbytek zatím neví, což je dobrá šance pro firmy, které školu neustále kritizují za to, že připravuje málo sklářů…..Než však dostanou výuční listy, čekají mladé skláře - vyučence ještě v příštím týdnu zkoušky ústní..