Zločinnost klesla i v polském pohraničí v okolí německého Zhořelce (Görlitz). Vyplynulo to z vyjádření na dnešní mezinárodní tiskové konferenci na okresním policejním ředitelství v Liberci.
"Po Schengenu jsme měli denně u hranic s Českem a Polskem o jednu závažnější krádež více než před Schengenem. Obavy našich obyvatel před dramatickým nárůstem kriminality se ale nepotvrdily," prohlásil policejní prezident německého regionu Horní Lužice - Dolní Slezsko Richard Linss.
Žitava leží v německo-česko-polském Trojzemí a ve městě a jeho okolí policisté vyšetřovali od 21. prosince 2007 do letošního 6. dubna 226 závažných krádeží. Od 21. prosince 2006 do loňského 6. dubna jich zaznamenali 142 - tedy bezmála o dvě třetiny méně. Před Schengenem neodcizili zloději ve výše uvedeném období na Žitavsku žádné auto, po něm sedm. Na hraničních přechodech směrem do Čech a do Polska dělala německá pohraniční policie před Schengenem velmi přísné kontroly.
V Žitavě přibylo po otevření hranic i vykradených bytů. Zloději se vloupali do sedmi, ve stejném období před Schengenem do tří. Němečtí policisté z krádeží v bytech podezřívají i Čechy a spolupracují s kriminalisty z Liberecka.
Více než 30 motorových vozidel zmizelo po Schengenu v německém Zhořelci (Görlitz). Tvoří dvojměstí s polským Zhořelcem. V německém Zhořelci ukradli zloději po Schengenu desetkrát více aut než ve stejném období před Schengenem. V polském Zhořelci odcizených aut ubylo. Poté, co se v německém Zhořelci začaly krádeže aut množit, založili policisté mezinárodní tým a podařilo se jim pochytat několik pachatelů z Polska. Krádeže v německém Zhořelci pak téměř ustaly. "Kvůli krádežím aut v německém pohraničí jsme zadrželi i dva Čechy. Našli jsme u nich také nářadí na vloupání," dodal Linss.
Více závažných krádeží zaznamenali němečtí policisté po otevření hranic v Seifhennersdorfu, kam je blízko z českého Varnsdorfu. "Jejich počet stoupl z 31 na 37 a v Seifhennersdorfu otevíráme nový policejní revír," upozornil Linss.
Na Liberecku a Jablonecku přibylo po Schengenu odcizených aut. "S německými a polskými kolegy pracujeme na co nejrychlejší výměně informací o trestných činech. Musíme také úspěšněji pronikat do podsvětí a získávat více důkazů proti pachatelům," konstatoval liberecký policejní ředitel Miroslav Dvořák.
Hranice německého regionu Horní Lužice a Dolní Slezsko s českými okresy Liberec, Česká Lípa a Děčín měří 79 kilometrů a hranice s polským regionem Zhořelec 119 kilometrů. V Horní Lužici a Dolním Slezsku žije přes 635.000 lidí a o jejich bezpečnost se stará 1500 policistů. Na Liberecku žije více než 163 lidí a pracuje tam 400 policistů. V polském regionu Zhořelec je na zhruba 100.000 obyvatel téměř 250 policistů.