Letos, stejně jako v loňském roce, se předložené projekty týkají téměř všech dotačních titulů. Obce žádají o příspěvek na rekonstrukce hřišť, na údržbu komunikací, údržbu veřejné zeleně, opravy objektů, úpravu veřejného prostranství, na kanalizaci. Všechny dotační programy předpokládají různou míru finanční spoluúčasti obce, které bude příspěvek poskytnut.
Z loňských dotací společných akcí je dokončována SWOT analýza silných a slabých stránek mikroregionu včetně operačního programu, který navrhne, jak silné stránky posílit a slabé naopak eliminovat. V souvislosti s koncepčním řešením rozvoje Novoborska je letos podaná žádost o dotaci na poradce mikroregionu.
Rámec Novoborska již přesahuje program vytipování a označení vhodných cest jako cyklostezek a zpracování studie Lužických hor z hlediska využití pro turistiku. Jedná se o území od Hrádku nad Nisou, přes Novoborsko až po Šluknovsko.
Většiny obcí mikroregionu se bezprostředně dotýká žádost o dotaci na zachování Lékařské služby první pomoci v Novém Boru a na podporu záměru likvidovat v Novém Boru biomasu vzniklou sekáním veřejných ploch.
První mikroregion v českolipském okrese „Sdružení právnických osob pro rozvoj Novoborska“ byl ustaven v roce 1998. Je tvořen obcemi a městy: Cvikov, Kamenický Šenova, Krompach, Kunratice u Cvikova, Mařenice, Nový Bor, Nový Oldřichov, Okrouhlá, Polevsko, Prysk, Radvanec, Skalice u České Lípy, Sloup, Slunečná a Svojkov. V roce 2000, kdy bylo na programy obnovy venkova vyčleněno 260 mil., získal tento mikroregion 1,3 mil. Kč. Na Program podpory venkova počítá letos státní rozpočet s částkou 320 mil. Kč. Jak pro ČTK uvedl předseda dvou mikroregionů Petr Pávek, žádají předsedové mikroregionů Libereckého kraje zvýšení této částky na desetinásobek. Zejména situace příhraničních oblastí prý začíná být neudržitelná.