Původní rozpočet totiž pocházel z roku 2005, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana pro památkovou péči Antonín Schäfer. Pro Liberecký kraj by to však podle něj mělo znamenat zvýšení nákladů jen o zhruba 155.000 korun, většinu prostředků chce totiž získat Regionálního operačního programu.
Bývalé městské vězení je masivní středověká kamenná stavba. Od roku 1958 je kulturní památkou, léta byla ale opomíjena a zanedbávána a dnes je její stav alarmující. "Vzhledem ke své poloze v centru památkové zóny se stala odkladištěm odpadu a útočištěm bezdomovců," poznamenal hejtman Petr Skokan. Zdevastovaný objekt, který dnes hyzdí historické centrum města, by měl v budoucnu poskytnout prostor pro archeologickou expozici. Podobné prostory zatím v Libereckém kraji chybí. Památka prošla v polovině 90. let minulého století stavebně-historickým průzkumem. V roce 1998 rekonstruovalo město přilehlou Vězeňskou ulici, což usnadní rekonstrukci památky. Šatlava je nyní vyklizena a připravena k rekonstrukci.
Vlastivědné muzeum v České Lípě, jehož součástí se šatlava stane, by ale na rekonstrukci památky samo peníze nemělo. "Náklady na opravy představují celý náš roční rozpočet, evropské fondy jsou tak jednou z mála možností, jak akci realizovat," řekl jeho ředitel Zdeněk Vitáček. Podle Schäfera je už zpracována projektová dokumentace pro rekonstrukci a kraj má i stavební povolení. Na financování projektu chce kraj získat zhruba 85 procent potřebných peněz z Regionálního operačního programu, necelých 950.000 korun žádá od státu a stejnou částku přidají Liberecký kraj s městem Česká Lípa. Pokud kraj s žádostí o dotace uspěje, chce práce zahájit co nejdříve tak, aby v roce 2011 mohlo archeologické muzeum přivítat první návštěvníky. Podle Vitáčka muzeum nový objekt nutně potřebuje. Prostory augustiniánského kláštera, ve kterém sídlí do roku 1968, už nestačí.
"Právě archeologické sbírky se každý rok díky průzkumům rozrůstají o tisíce nových exponátů a my už je nemáme kam dávat," vysvětlil ředitel. Archeologická expozice se stane dalším pracovištěm Vlastivědného muzea. To dnes působí nejen v klášteře, má také pobočky - Památník K. H. Máchy v Doksech, Víseckou rychtu v Kravařích a Bredovský zámeček v Jablonném v Podještědí. Loni ho navštívilo téměř 38.000 lidí.