Podle starosty Ralska Jindřicha Šolce se zájem o bývalý vojenský prostor zvýšil v posledním půlroce. "Jak se začíná proslýchat, že sem míří investoři, zájem roste a firem, které by u nás chtěly podnikat, přibývá," řekl Jindřich Šolc. Obec má podle něho pro investory připraveno 25 hektarů. Dalších více než 100 hektarů nabízí společnost Privum, která privatizuje bývalé vojenské prostory Ralsko a Mladá.
Průmyslová zóna v Ralsku by měla zajistit práci obyvatelům lokality a také další rozvoj obce se 1700 obyvateli. Mezi investory zatím podle starosty nebyl velký zájem, a to i přesto, že na podnikání v bývalém vojenském prostoru je možné získat pobídky ve formě levnějších úvěrů, účelové dotace a příspěvků na vytváření nových pracovních příležitostí.
V minulosti odradily podle starosty řadu zájemců články v novinách, které Ralsko popisovaly jako nebezpečné území plné nastražených min a podzemních vod znečištěných kyselinami po chemické těžbě uranu. "Tato tvrzení vyplývají z absolutní neznalosti místních podmínek," argumentuje starosta. Pozemky, které obec i Privum nabízejí jako průmyslovou zónu, jsou podle něho prosté jak munice, tak jakékoli ekologické zátěže.
Obec Ralsko vznikla v roce 1992 v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Svou rozlohou 170 kilometrů čtverečních je hned po Praze druhou největší obcí České republiky. Obec má minimální pracovní příležitosti, nezaměstnanost se proto pohybuje kolem 18 procent. Na tom, že není ještě vyšší, má podle Šolce zásluhu Škoda Auto, která si odtud vozí dělníky do Mladé Boleslavi.