Dnes je 04. 05. 2025
svátek má Květoslav

Radní: Návrh rozpočtu Libereckého kraje ohrožuje zdravotní péči

Archiv

Kraj by měl v příštím roce hospodařit s rozpočtem kolem 1,685 miliardy korun. Na otázkách financování zdravotnictví ale dnešní druhé čtení rozpočtu ztroskotalo. Zastupitelé nakonec vzali návrh příjmů a výdajů pouze na vědomí. Rozhodnutí, jak se s problémem vypořádat, a kde potřebné prostředky pro nemocnice a záchrannou službu vzít, se rozhodli nechat na nové krajské reprezentaci, která vzejde z listopadových voleb.


O zvýšení prostředků na zdravotnictví se dnes zastupitele snažili přesvědčit i ředitelé krajských nemocnic v Liberci a České Lípě a ředitel krajské záchranné služby. Na zajištění zdravotnické a přednemocniční péče požadují dalších 113 milionů korun.


"Pokud peníze navíc nedostaneme, budeme muset zrušit některá stanoviště záchranné služby, která jsme s velkou slávou zřídili," řekl na jednání ředitel záchranky Zdeněk Kubr. Podle něj v letošním roce výrazně vzrostl počet výjezdů záchranné služby.


"Jen ve stotisícovém Liberci se počet výjezdů zvýšil v prvním pololetí o 60 procent," řekl Kubr.


Důvodem vyššího počtu výjezdů je podle něj jednak zrušení pohotovostí, přibývá ale také například dopravních nehod.


"Musíme rozšířit vozový park a zvýšit počet personálu, protože nám sanitky často chybí a musíme volit nouzová řešení. V Liberci jsme podobných případů měli jen za první pololetí 650, o 150 více než před rokem," dodal.


Ředitel českolipské nemocnice Jiří Vacek zase upozorňoval na to, že se situace ve zdravotnictví stále zhoršuje a současný systém nedává šanci na její zlepšení. Situaci českolipské nemocnice podle něj navíc komplikuje zastaralá technika, na jejíž obnovu zařízení nemá.


"Zhruba 67 procent našich přístrojů je starších deseti let," řekl Vacek.


Dodal, že technika je velmi poruchová, což ohrožuje péči o pacienty. Dobrá ale není ani situace v Krajské nemocnici v Liberci. Podle ředitele Jaroslava Krutského nejsou pojišťovny schopny krýt péči, již nemocnice pacientům poskytuje. Zařízení proto odhaduje, že v příštím roce bude jen schodek v úhradě zdravotnické péče představovat v Liberci kolem 45 milionů korun.


"Můžeme to samozřejmě vyřešit tím, že oddělení s nejvyššími náklady, jako je třeba neurologie či traumatologie, zrušíme. Pak se ale změníme v obyčejnou okresní nemocnici a přijdeme o špičkové týmy, které léta budujeme," řekl dnes Krutský.