Očkování se vždy dotkne celých vytypovaných škol z Hrádecka, Českolipska, Nového Boru a Semilska.
"Očkovací látku v hodnotě 1,5 milionu jsme získali darem od společnosti GlaxoSmithKline. Farmaceutická firma ji nabídla i jiným krajům, ale Liberecký kraj požádal o největší množství," dodal krajský zdravotní rada Jiří Benedikt.
Zatímco v některých krajích se provádělo očkování proti žloutence po povodních plošně, v Libereckém kraji vakcína děti od šesti do dvanácti let dosud nechrání. Očkování se skládá ze tří dávek a děti se mu podrobí od června do prosince.
"Rodiče k němu ale musí dát souhlas," upozornil Benedikt.
Žloutenkou typu A, která se nazývána také nemocí špinavých rukou, se lze nakazit z kontaminovaného jídla, stykem s nákazou v restauraci nebo autobuse. Přenáší se především v prostředí, kde jsou zhoršené hygienické podmínky. Žloutenka typu B se šíří stykem s infikovanými tělesnými tekutinami. Virus je stokrát nakažlivější než virus HIV. Možnosti léčby žloutenky typu B jsou přitom omezené a nejisté. Nemoc může způsobit selhání jater, cirhózu nebo rakovinu. Hepatitidu provázejí některé typické příznaky jako zežloutnutí očí a kůže. U nakažených lidí se objevuje také tmavá moč a stolice, zažívací potíže nebo bolesti v nadbřišku.
V roce 2004 v Libereckém kraji žloutenkou typu A a B onemocnělo 16 lidí. Proti žloutence se od roku 2001 očkují kojenci a dvanáctileté děti.