Její mluvčí Jaroslava Pechková dnes řekla, že zájem soukromých podniků o odsouzené značně převyšuje možnosti věznice. Vězni nacházejí uplatnění hlavně ve sklářských firmách, v galvanizovnách, pracují také jako zedníci a montážní dělníci.
Z 850 vězňů, kteří nemají žádné omezení a mohou pracovat, má práci přes 770 odsouzených. "Poptávka je obrovská, vůbec nejsme schopni firmám vyhovět," uvedla Pechková. Věznice má v zaměstnávání odsouzených dlouholetou tradici. "S vyhledáváním vhodných pracovních subjektů jsme začali v roce 1990, v té době jsme zaměstnávali v průměru 150 odsouzených," připomněla mluvčí.
V současné době má věznice devět pracovišť, z toho dvě uvnitř a sedm mimo věznici. Odsouzení tam pracují na nestřežených pracovištích za přítomnosti dozorce i na pracovištích s volným pohybem bez přítomnosti dozorce. Přímo ve věznici přes 300 vězňů montuje kabelové svazky pro osobní auta. Desítky dalších zajišťují chod věznice - vaří, uklízejí věznici a sousední institut vězeňské služby anebo například opravují pro ostatní vězně boty.
Strážská firma Pešta - recyklace zaměstnává v současné době 12 vězňů při třídění kovového odpadu. Věznice jí posílá lidi na těžkou manuální a monotónní práci již tři roky. "V okolí není možné sehnat na podobnou práci kvalitní zaměstnance," řekl ČTK vedoucí provozu Tomáš Hauf. Také sklářská společnost Crystal MMO z Chřibské si nemůže vězně vynachválit. "Dříve jezdili s dozorcem, od nového roku již přijíždějí sami. Jsou spolehliví a pracovití," uvedl ředitel sklárny Martin Oppitz. Firma má 17 zaměstnanců a vyrábí hutní a duté sklo, věznice jich tam posílá dalších deset na pomocné práce.
Odsouzení nejsou zpravidla vyučeni. Za práci dostávají odměnu od 4500 do 9000 korun. Věznice z ní za ně odvede sociální a zdravotní pojištění, daně, odečte si náklady za výkon trestu a zaplatí za vězně výživné. Odsouzeným pak zbude jen malé kapesné.