K obnově drobných církevních památek získalo Polevsko jako součást mikroregionu Novoborsko státní dotaci 420 tis. Kč. Za zhruba 600 tis. Kč celkem zde chtějí letos opravit tři poškozené křížky a obnovit již zaniklou kapli. Z křížků dnes zbývají jen pískovcové sokly, v jednom případě dokonce rozvalený a bez hlavice, takže je třeba nejen opravit jejich kamenné části, ale doplnit je o to podstatné, chybějící stylové kovové kříže.
Kaple zvaná Poupátková, ale snad správněji Poupátkova, protože se tak pravděpodobně nazývala podle Poupátkových pozemků, k nimž náležela, stávala na kopci na konci Polevska směrem na Prácheň. Byla zničena v 50. letech minulého (tj. 20.!) století. Zůstaly zde jen vzrostlé lípy a krásný výhled na Klíč. I proto by měla být tato kaple na svém původním místě znovu postavena, i když nyní spíše jako zastavení pro turisty, než jako církevní stavba.
Popis historie dvou zmiňovaných křížů, převzatý z kroniky německých rodáků z Polevska žijících v Německu (O.Hortler - Blottendorfer Heimatchronik.) a dodaný Miroslave Prőllerem, který pro Okresní vlastivědné muzeum v České Lípě provádí soupis drobných sakrálních památek českolipského okresu
doplněno 11. 6. 2001
Jankeho kříž
Seznam kapliček a soch ve farní diecézi v Polevsku podává následující zprávu: „Krucifix ze železa s pozlacenou figurkou spasitele na kamenném podstavci, stojí na cestě, která vede z Polevska do vesničky Klučky. Je zbudován Franzem Antonem Jankem, obchodníkem z Polevska č.110. Pan Janke složil k údržbě tohoto křížku církevnímu úřadu ve Sloupu 7.5.1834 obnos 10 Guldenů, které vynesly 4% úrok.
Mnoho let ovšem nebyl v dobrém stavu, proto si stěžoval r. 1921 pan Richard Tschernisch, sklář z N.Boru u Patronátního úřadu ve Sloupu. Jen s několika korunami, které měly být odevzdány jako úrok výše uvedené darované částky, nebylo možno opravu uskutečnit a jak p. Richard Tschernisch, tak i paní Pauline Wenzel, na jejímž pozemku kříž stojí, se zdráhali chybějící částku doplnit. Tak se oprava dodnes neuskutečnila (r. 1926).
Renovace se uskutečnila díky farnímu úřadu. Kamenný sokl byl již 5x opraven. Kvůli rozpadu pískovce, odstranila se stará olejová malba, postava Krista byla dána k pozlacení, pak měly být díly soklu, které se odlomily, opraveny tmelem a mezery na schodech zaslepeny cementem. Závěrem měl být postaven nový, jednoduchý, pevný plot. To celé mělo stát nejméně 600 Kč, jak daleko tato renovace povede závisí zcela od dobrovolných dárců.
Kamenný sokl kříže nese letopočet 1834, tedy stojí křížek skoro 100 let, i když je materiál soklu velmi jemný pískovcový kámen a bohužel také je opakovaně natřen olejovou barvou. Bohužel toto nebyl pro přírodní kámen dobrý postup. O tomto píše odborník: „Někteří si myslí, že natřená nebo dokonce namalovaná socha je hezčí než přírodní, někteří jsou chybného názoru, že nátěr chrání kámen před vlhkostí. To je ale právě osudné, jako když chce člověk k ochraně před chladem holé tělo olejovou barvou obléci. Má-li kámen olejový nátěr, tak se nemůže vnitřní vlhkost odpařovat, shromažďuje se pod povrchem, obzvlášť na porézních místech, která v zimě omrznou a zničí tak rychle kámen. Povrch a jemné díly se ulomí. Naše staré sochy s olejovou barvou a blýskající se zlatem byly právě tak marnivé a násilné, jakoby se chtěl důstojný stařec nalíčit a nasadit blonďatou paruku. Důkaz škodlivého působení olejového nátěru památníků z přírodního kamene můžeme spatřit také na některých hřbitovních pomnících na našem hřbitově. Také sokl Jankeho kříže ukazuje ještě proto mnoho těžce poškozených míst."
Kříž v dolní části obce
"Srdečný dík patří rodině Leander John za opravu křížku, stojícího na jejich pozemku. O tomto křížku se praví: "Obraz ukřižovaného spasitele namalovaného na měděném plechu, na kovovém kříži připevněný a na obou stranách ukřižovaného postavy Jana a Marie zobrazeny. Toto celé spočívá na kamenném podstavci. Postaveno Antonem Lorenzem, obchodníkem z Polevska a Kytlice. Kapitál na úhradu neexistuje, byl však stavitelem a dědicem čp. 88 v Polevsku doposud dobře udržován. Byl zbudován 27. října 1822. Rodina Leander John nechala na vlastní náklady zhotovit okolo křížku plot, nechala vyčistit kámen od staré olejové barvy a umělecky přetřít zinkem, postava spasitele byla pozlacena pravým zlatem a postavy sv. Jana a sv. Marie barevně zrenovovány. Náklady mohly vzjít přibližně na 600 Kč, této rodině patří dík celé katolické církevní obce a požehnaného Boha za toto dobré dílo.
Tím je horší, když člověk slyší, že cizí ruce darebáků - ne školních dětí, si udělaly z tolik na opravu náročných postav cíl při házení kamenů. Toto je bezpodmínečně nutné nahlásit četnictvu."