Dnes je 05. 05. 2025
svátek má Klaudie,Květnové povstání českého lidu (1945)

Plán na parkoviště u vzácné Panské skály vyvolal protesty

Archiv

S parkovištěm radnice počítá také jako se zázemím pro odpočinek a servis na mezinárodní cykloturistické trase. V zimě by ho využívali běžkaři.


"Tak obrovská plocha, kde by stála auta, autobusy i karavany, se ale k Varhanám nehodí. Parkoviště o rozloze přes půl hektaru by zničilo malebný ráz Panské skály," prohlásil Miloslav Lomič z hnutí Duha.


Občanské iniciativy prosazují, aby v okolí památky vzniklo několik menších přírodně upravených ploch pro parkování. Vadí jim i plánované rozšíření silnice I/13, jež vede vedle Panské skály. Kvůli němu by totiž padlo 11 mohutných stromů.


"Velké parkoviště by mohlo vyrůst přímo v Kamenickém Šenově. Turisté by se odtud dostali k Panské skále pěknou, asi kilometr dlouhou procházkou," dodal Lomič.


Starosta města Ota Raiter uvedl, že parkoviště prospěje rozvoji turistiky. Ve městě pro jeho výstavbu není dost volného prostoru. V části Kamenického Šenova Prácheň, kde Panská skála stojí, pak pomůže parkoviště k vytvoření několika pracovních míst.


"Bude k němu patřit i plocha pro 20 obytných přívěsů. Turistům poslouží WC, sprchy, převlékárny a rychlé občerstvení. Na jejich auta dohlédne ostraha," uvedl Raiter.


Do projektu patří rovněž nový chodník přes celou Prácheň. Lidé po něm bezpečně dojdou až na skalní vyhlídku a další přitažlivá místa. Podle Raitera jsou v současné době s parkováním v Práchni problémy. Například autobusy často stojí na okraji silnice, brání ve vyhlídce na Varhany a komplikují dopravu po frekventované mezinárodní silnici.


"Pro výstavbu osvětleného parkoviště s doplňkovými službami jsme získali stavební povolení. Souhlasí s ním také Správa Chráněné krajinné oblasti České středohoří," konstatoval starosta.


Na parkoviště a navazující stavby potřebuje radnice 18 milionů korun. O příspěvek požádala Evropskou unii, a pokud uspěje, s pracemi začne ještě letos. Parkoviště by město rádo otevřelo v roce 2006.


"Výhled na Panskou skálu parkoviště nepokazí. Zařízne se do svahu, nad ním vyroste opěrná zeď a nad ní ještě zůstane remízek s křovím," shrnul starosta.


Panská skála, lidově nazývaná Varhany, se stala geologickou rezervací již v roce 1895. Její rozloha přesahuje jeden a čtvrt hektaru. Varhany se skládají z šestibokých a pětibokých čedičových sloupců. Nejvyšší z nich měří 12 metrů. Pod skalním útvarem se rozprostírá jezírko. Malebnou scenérii Panské skály využili mnohokrát filmaři. Točila se tam například i scéna slavné pohádky Pyšná princezna.